Jump to content

Nefertari-Mısırın Işığı


LanedliCadilar

Önerilen Mesajlar

Nefertari hakkında ilk ben kendi çapımdan edindiğim bilgileri size nefertari mısırın ışığı kendisi mısırı çok ferah bir dönem yaşşatığı için mısırın ışığı olarak ünvan almıştır yani almasınada gerek yok zaten ne zaman mısırın üstüne lanet,kötülük düşse nefertari'nin göğsünde güneş kadar parlak bi ışık yanar nefertari döneminde asla karanlık olmaz..!aşağıdada zaten genel otoratik bilgiler

 

 

 

ebu simbel'in kraliçesi

mısır'ı m.ö. 1290'la 1224 arasında tam 66 yıl boyunca idare eden ikinci ramses, firavunlar döneminin tahtta en uzun süre kalan hükümdarıydı. ramses'in iktidar seneleri mısır için savaşlarla dolu oldu ,ama benzerine bir daha hiç rastlanmayan bir refah dönemi yaşandı.

ramses'in hititler'le girdiği meydan savaşından sonra yaptığı kadeş barışı, dünyanın ilk yazılı siyasi anlaşmasıydı. kadeş savaşı'nda kazandığı başarıya rağmen ramses, güçlü hitit imparatorluğu'nu dize getirememiştir. ramses, savaşmaktansa, karşılıklı görüşmelerle anlaşmazlığı çözmeyi seçer; çünkü onun için kraliçe nefertari'ye duyduğu sevgi, savaş alanlarının heyecanından ve zaferlerin görkeminden çok daha üstündür. mısır, ramses'le karısı kraliçe nefertari zamanında yoğun bir kalkınma hamlesi gördü. ülkenin dört bir yanında dev inşaatlara girişilirken, mısır o dönem dünyasının en güçlü ve en zengin memleketi olmuştu.

90 yaşını geçtikten sonra ölen ramses'in kendisi gibi mumyası da maceralar yaşadı. firavunun karnak'ta yaptırdığı ve kendi ismiyle anılan dev tapınağa konan mumyayı mısırlı rahipler ölümünden 200 yıl kadar sonra bir başka tapınağa naklettiler. mumya bu yüzyılın başında bulunup kahire müzesi'ne kaldırıldı ama 1970'lerde bozulmaya başladığı farkedilince ‘‘tedavi’’ için fransa'ya yollandı. ramses'i getiren uçak orly havaalanında devlet töreniyle karşılandı. firavun tedavisinin tamamlanmasından sonra yine törenle kahire'ye uğurlanıp tekrar kahire müzesi'ne yerleştirildi.

mısır'ı bundan 3 bin küsur yıl önce devrinin en kuvvetli ve en zengin ülkesi yapan firavun ikinci ramses, şimdi de hatırasıyla memleketinin turizmini kurtarıyor.

nefertari;ramsesin karıları arasında otoriteyi elinde bulunduran ve güzelliğiyle herkesi etkileyen bir kadındı. mısır'a yaşadığı sürece ışığı verdiğine inanılırdı.

önemli ve soylu bir devlet adamı olan bakenkhons'ın kızı,teb valisi amenmose'in kardeşiydi..

nefertarinin 2'si erkek ,2'si kız olmak üzere toplam 4 çocugu vardı.prince prehirwonme,prince amonhirwonmef oğulları, princess mertatum, princess merytamon ise kızlarıydı...

ebu simbel'de tanrıça hathor ve nefertari adına ramses ıı tarafından yaptırılan bir tapınak vardır. ölüp ölmediği konusunda kesin bir bilgi yoktur ( saraydan ayrılmadan önce )... fayoum'daki emekliler hareminde öldüğü de söylenir...

ramses tarafından kendisine yaptırılan mezar;bugüne kadar kraliçeler vadisi'nde kalıntısı bulunmuş en güzel ve en büyük mezar anıttır.

--------------------

Şu bilgiyi unutmuşum arkadaşlar nefertari öldükten sonra nefertarinin göğsündeki ışığın anlamını çözmek için göğsünü kesmişler ve göğsündeki güneş sarısı rengindeki elması bulmuşlar bu elması tabi nefertarinin gömüldüğü piramitin en üst seviyesini yerleştirmişler tabi depremlerden dolayı taşın piramitin içine bir yere düştüğü düşünülüyor ama kimse girip arama cesaretini elme edemedi hala çünki aktif olan bubi tuzakları var ama ben en kısa zamanda araştırmayı düşünüyorum.Ve nefertari öldükten sonra nefertarinin adında bir grup bir kabile kurmuşlar bu kabile mısır ingiltere fransa gibi büyük ülkelerde çok büyük yetkilere sahip olan kişiler var kendileri bu elması yerini araştırmaya çalışanlara engel olmak için tüm yetkilerini kullanıyorlar bunların kimlikleri tam olarak bulmuş değiliz ama araştırmalarımız var tabi..!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...