Jump to content

Tavandaki Adam


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

http://i34.tinypic.com/4hxqah.jpg

 

Dünya Fantezi Ödülü

Bram Stoker Ödülü

Uluslararası Korku Birliği Ödülü

alan hikayeden uyarlamadır.

 

{Aynı zamanda bu üçünü kazanan tek hikayedir.}

 

Steve Rasnic Tem ve Melanie Tem tarafından kaleme alınmış aynı adlı hikayelerinden uyarlanan bu roman, hikaye ve gerçeği birbirine harmanlayan, mit ve anılar arasında kalan çizgiyi bulanıklaştıran bir çalışma.

Yazar: Steve Rasnic Tem - Melanie Tem

frp.net.alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tavandaki Adam'ın dilimize çevrildiğini öğrendiğimde kitaba ve kitabın yazarlarına dair hiçbir fikrim yoktu. Kitapla ilgili olarak beni asıl cezbeden, Neil Gaiman'ın tek cümlelik yorumuydu. Kendisini çok sevdiğim için, bu kadar methettiği bir kitabın da kendisininkiler kadar iyi olabileceğine gönülden inandım... Ve kitabın yayınlanmasını merakla bekler oldum.

 

Kapak, son derece kaliteli ve düşlere hitap eden bir çizimle süslenmiş. Bay Gaiman'ın notu ön kapakta, bize el etmekte. Arka kapakta çeşitli yerlerden alıntılar mevcut ve yazıların içerikleri son derece olumlu. Ayrıca bir not daha düşülmüş: Dünya Fantezi Ödülü, Uluslararası Korku Birliği Ödülü, Brom Stoker Ödülü ve bu üçünü kazanabilmiş tek hikaye! İşte, bunları peş peşe fark ettiğimde kitabı okumamam için hiçbir sebep kalmadı.

 

Tanıtıma görsel açıdan başladım fakat nasıl devam etmeliyim bilemiyorum. Kitabı anlatmaya başladığım vakit, sizi bekleyen en büyük sürprizi berbat edeceğimi biliyorum. Bu nedenle daha soyut, daha içsel cümleler kurarak; tamamı ile bendeki etkisi üzerine yazacağım. Ancak inanın ki kitabı okuyan herkesin, kitabı bitirdikten sonra kendisine ait bir “Tavandaki Adam”ı olacak; kitap, her okuyucuyla birlikte yeniden yazılacak...

 

Anlatım o kadar naif ki cümleleri okumuyorsunuz da bir dostunuzu dinliyorsunuz sanki. Öyle içten, öyle yalın... İki ayrı insana veya daha fazlasına kulak kabartmıyorsunuz da yek vücut olmayı başarabilmiş, birbirlerini tamamlayabilmiş kişilikleri dinliyorsunuz sanki... Kurgu her zamankinden çok daha gerçek ve bir o kadar ürkütücü. Gerçeğe bu kadar yakın olduğu için mi ürkütücü yoksa ürkütücü olduğu için mi gerçekmiş izlenimi veriyor, karar veremiyorum. Fakat içimde saklı tuttuğum, çoğu zaman kendime karşı dahi dillendirmekten uzak durduğum tüm korkuları su üzerine çıkarıyor her cümle. Her tasvirde, tavandan beni izleyen adama, kabuslarıma göz ucuyla bakıyorum.

 

Düşünceden düşünceye, bir kabustan başka bir kabusa, aynı zamanda umut dolu düşlere geçişler yapıyorum eş zamanlı olarak. Bana ait olan, bir zamanlar ben olmuş olan her parçamla yüzleşiyorum. Bir romanın, dahası hiç tanımadığınız başka insanların, sadece bilmem kaç yüz küsurluk sayfadaki anlatımlarıyla bunu size yapmaları mümkün mü?

 

Edebiyatın gücü bu olsa gerek...

 

Kitabı herhangi bir türe sığdıramıyorum bu saatten sonra. Nasıl bir korku kurgusu bu, korkunun hangi dalı, herhangi bir başka örneği mevcut mu, açıklayamıyorum. Bir psikiyatrist ve aynı zamanda bir hasta gibi, sizinle sonsuza kadar konuşabilir bu kitap. Hayatınız boyunca aklınızdan çıkmayabilir, size sürekli olarak “Burada anlattığımız her şey gerçek.” diyebilir. Tam da bu yönüyle, korkunun ta kendisi olabilir...

 

Çünkü, burada anlatılan her şey ve herkes, gerçek!

 

__Alıntı__

ensiferum13 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok iyi ve anlatım olarak insanı çok etkileyen bir kitap ki bir kaç gün önceden, bu tanıtımdan ayrı olarak kitap bölümünde tanıtımını yapmıştım... edebiyatın bu dalı ile ilgilenenlerin okuması gerken bir kitap...:D

 

http://www.gnoxis.com/forum/kitap-tanitimlari-ve-elestirileri/29606-tavandaki-adam.html

..................

 

 

ayrıca da...

yukarıda ki üyenin neden eklediği yazıya alıntı yazmadığını merak ediyorum ki eklenilen yazı, kitapın içinde bulunmaktadır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...