Jump to content

Feat (Marifet) ve Skill (Yetenek) dağıtımı


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

Feat ve skill dağıtmak bir oyuncu için oldukça önemlidir ve dikkatle seçilip dağıtılması gereken özelliklerdir.

 

Skill dağılımı: Skill tablosu player's hand book 3.5e (oyuncunun el kitabı) 'da yer almaktadır. 36 tane temel skill bulunmaktadır, tabi bunlara daha sonradan psion skillerde eklenmiştir. Bu 36 tane temel skill 'in dışında sizde bazı yeni skill ler ekleyebilirsiniz ve knowledge, craft, perfom ve profession skillerinin çeşitleride vardır. (yeni bir craft türü, knowledge türü, perform ve Profession 'a ekleyebileceğimiz yeni bir özelliğin dışında da).

 

Birde class skill ve cross-class skill dediğimiz bir ayrım vardır. Class skill sizin karakterinizin yeteneğinin kapsamında olan tam puan olarak alabileceğiniz skill anlamına gelmektedir ve o seviyenin, size ait seviyenin toplam skill puanından bölünmeden tam puan olarak verebileceğiniz skillerdir. Oynadığınız bir sınıfın, sınıf skilleri arasında yer almayan skiller ise cross-class dır ve bu skillere puan dağıttığınızda bunlar yarım puan olarak yazılır (örn : Bir fighter Ride skill 'ine 1 puan verdiğinde bu direk +1 puan olarak yazılırken Diplomacy skill 'ine +1 puan verdiği zaman bu + 0.5 olarak yazılmaktadır yani yarısı).

 

Her seçmiş olduğunuz 1 seviye sınıfın belli bir miktar skill puanı vardır (Örn : Rogue :(8 + Int modifier) ×4, Cleric : (2 + Int modifier) ×4). Her artan seviyenizde skill puanınız da artmaktadır (Örn : Cleric : 2 + Int modifier, Rogue : 8 + Int modifier). Birde şunu unutmamak lazım insanlarda ilk seviye için +4 skill puanı alırsınız ve her seviyede +1 artar.

 

Rank : Sizin karakterinize verebileceğiniz maximum skill puanıdır, üzerine stat bonusu eklemeden önceki saf halidir (örneğin zeka bonusunuz +1 bu bonusu skill 'inize eklemeden verdiğiniz düz puanınız rank tir). Bu sınıfından sınıfına değişmeyen bir şeydir. İlk seviyede her sınıfın en hazla verebileceği rank puanı 4 tür, sonraki her seviye bu birer birer artar.

 

Feat dqağıtımı : Her sınıf ilk seviyesine bir faet ile başlar, bazı ırklar, en başta insanlar oyuna +1 feat ile başlar yani ilk seviye feat ini yanına bir feat daha alırlar. Feat ler ilk seviyeden sonra 3. seviyede ve daha sonra her üç seviyede alınır (6, 9, 12, 15 ve 18).

 

Bazı featler bazı sınıflar için yapılmıştır veya bazı sınıflara daha yatkındır (büyü yapabilen sınıfların kullanabildiği meta magic feat ler gibi). Bazı featler de ise istenen bazı koşullar vardır bu koşullar ya sizde bu feat i almanız için gereksinim olan bir başka feat dir (yada bir kaç tane) yada istenen belli bir miktar skor (örn : dex 13) olabilir.

 

 

Oyunlarınızda bazen prestij sınıflara (prestige class) yönelmek isteyebilirsiniz, prestij sınıfları kullanabilmek için bazı belirli koşul ve şartlar bulunmaktadır, bu şartlar olmadan o prestij sınıfı oynamanız mümkün olmaz. İstenen özelliklerde çoğu zaman belli bir skill puanına ulaşmak ve bazı feat lere sahip olmak gelmektedir. Oynamak istediğimiz prestij sınıflar için çoğu zaman gerekli feat ve skilleri ilk seviyelerden karşılama yolunda ilerlememiz gerekmektedir.

 

Örn :

 

Assassin

 

* Kötü (Evil) yönelime sahip olmak,

* Assassin masum birisini öldürmelidir,

* Disguise 4 rank, Hide 8 rank, Move Silently 8 rank yapmak.

 

Arcane Archer

 

* Irkınız elf yada yarım elf olmalı

* + 6 temel saldırı bonusunuz olmalı (base attack bonus)

* Point Blank Shot, Precise Shot, Weapon Focus (longbow veya shortbow) bu feat lere sahip olmalısınız.

* 1. seviye arcane büyüleri yapabiliyor olmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...