Jump to content

Quija Tahtası


MurKy

Önerilen Mesajlar

Quija Tahtası

Bu yazinin amaci insanlari Quija Tahtasi hakkinda bilgilendirmektir. Quija Tahtası sahipsiz ruhlardan ilahi bilgiler almak için kullanılan bir alettir. Quija kelimesi Fransizca (oui) ve Almanca (ja) kelimelerinin birleşiminden oluşur ve anlamı “evet” demektir. Yarı oyun yarı seans amaçlı kullanılan ticari bir üründür.

 

Projesyonel medyumlar Quija'nın kullanımına sıcak bakmazlar. Bunun sebebi ise, Quija tahtasının, doğru enformasyon vermek yerine, başka amaçlar taşıyan düşük ruhlar tarafından kontrol edildiğine inanmalarından dolayıdır.

 

Quija karşitlari- ki bunlar Hristiyanliktaki bir çok mezhep otoritelerini de kapsar- bu aletin tehlikeli ve şeytanin aleti oldugunu belirtirler. Quija'nin kullanimini savunanlar ise , ilahiyatttaki diger frmlar gibi, ölülerlerin ruhlariyla baglanti kurmanin, anlayiş, bilgelik ve öz-gerçekligi kavramanin meşru bir yolu oldugunu söylemektedirler.

 

Gelen varlık kendini tanıtıp mesaj verse bile, çoğunlukla bu konuda düşünülen şey, verilen cevapların tahtayı kullananın bilinçaltından geldiğidir. Lakin bir çok defa, Quija tahtası ile beraber kullanılan gösterge aletinin, görünmeyen bazı kuvverler tarafından yönetilircesine, controlden çıkıp tahtadan dışarıya kaçması, kendi çevresinde dönmesi gibi kontrolsüz hareketlerde bulunduğu bilinmektedir. Hatta bazı kullanıcılar, tahtayı kullanmalarının ardınadan, kontak kuran varlıklar tarafından raharsız edildiklerini iddia etmektedirler.

 

Quija Tahtası'nın kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Confucius'un doğumundan önce, yani milattan önce 551 civarında, ölülerle bağlantı kurmak için benzer aletler kullanılmıştı. Yunanistanda milattan önce 540 Pythagoras zamanında, görünmeyen bir dünyadan geldiği varsayılan kehanetleri yorumlamak üzere, işaretleri gösteren tekerlekli bir masa kullanılırdı. Bu masa 19. yüzyıla kadar kullanılmıştır. )

 

Eski Romalılar milattan sonra 3. yy, Moğollar ise 13.yy da benzer aletler kullandı. Erken Amerikalılar ise kaybolan obje ve insanları bulması için ve ruhsal mesajlar alabilmek için "SqudilateTahtası"dedikleri aleti kullanmışlardır.

 

Quija Tahtasından evvel kullanılan “Planchette” adlı alet ilk 1853' te Avrupada kullanılmaya başlandı. Fransızcada “Küçük Tahta” manasına gelen Planchette'in icadı aletle aynı adı taşıyan, spiritualist M. Planchette ‘e mal edilmektedir. Genellikle üçgen veya kalp şeklinde, üç bacak üzerine oturtulmuş bir platform şeklindedir. Ki bu bacaklardan biri kalem işlevini görür. Kullanıcı, ki genellikle medyumdur, aleti kağıt üzerinde hareket ettirerek resimler ve verilmiş mesajları çizebilir.

 

Günümüzdeki modern Quija ise bir oyun olarak pazarlanmaktadır. Elijah J.Bond Quija'yı 1892 de icat etti. Daha sonra patentini Quija'nın babası olarak bilinen William Field'e sattı. William Field Quija Tahtası'nın pazarlamak üzere, Baltimore Marryland'de, daha sonra ismi "Talking Board Co" olarak değişecek olan Southern Novelty Company adlı şirketi kurdu.

 

Birinci Dünya Savaşi sirasinda ve sonrasinda Quija Tahtasi , savaşta ölen sevdiklerinden haber almak isteyen kişilerce oldukça popüler hale geldi. İspirtizma o zamanlar yeniden canlanma dönemine girdiğinden ilgi gittikçe artıyordu ve o sıralar da Quija Tahtası bu ilgiyi karşılamak üzere hazırdı. 1966 da William Field patenti Beverly, Massachusetts'deki Parker Brothers Game Company adlı şirkete sattı. 1960 ve 1970 li yıllarda okült ve doğa üstü konulara ilginin daha da artmasıyla Quija'nın popülerliği daha da arttı. Parker Brothers Quija Tahtasının sadece eğlence amacı için olduğunu önemle vurguluyorlardı.

 

Parapsikolojide alanında ise, Quija'nın kullanımının, otomatizmin bir formu yada bilinç altından bilgi alarak onları ayrıntıya döken şuursuz bir aktivite olduğu varsayılır. Quija karşitlari, kullaniclarin seans sirasinda serbest kalma olasiligi olan bastirilmiş bilinçalti materyallerin üzerinde kontrollerinin olmayacagini ve bunun sonucunda piskoza girme tehlikelerinin bulundugunu savunurlar.

 

Edgar Cayce ise , kullanıcının tahta aracılığı ile kontak kuracak varlığın üzerinde hiçbir kontrolu olmayacağını söyleyerek, Quija Tahtasını “ “Tehlikeli Oyuncak “ olarak nitelendirmektedir.

 

Bazı profesyonel psişikler Quija'yı kullanmanın bir tehlikesi olamadığını, ancak batıl korkuların negatif sonuçlar üretebileceğini belirtmektedirler. Diğer taraftan ise, bazı demonolojistler bunun bu aletin cehennem kapısına bir geçiş açmak olduğunu ve aynı zamanda iblislere varoluş düzlemine geçmeleri için bir portal oluşturmak olduğunu söylemektedirler. Quija Tahtasının kullanımına ilişkin bunlar gibi pek çok görüş var ve bu nedenle karar vermek bu tahtayı kullanmayı düşünen kişiye kalmıştır.

 

Bu sadece Quija Tahtası hakkında yapılan küçük bir araştırmadır ve bu aletin kullanılmasını veya kullanılmamasını önermek için yazılmamıştır. Bütün bunlara rağmen Quija Tahtası çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Her ne kadar “Oyuncak” olarak lanse edilse de çoğunluk tarafından kesinlikle bir oyuncak olmadığı düşünülmektedir. Kullanıcının ruh alemi, zihin disiplini, odaklanma konusunda bilinçli olmasının gerektiği belirtilmekte ve aksi durumlarda cahilce kullanılan bu aletin eğlence yerine zarar getireceğine dair uyarılarda bulunulmaktadır.

 

Karar Quija Tahtasını kullanmayı düşünen kişiye bırakılmıştır.

 

---

Alıntıdır. ..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
SchizophreniCorpse

Bunun tahta üzerine olanı değilde yuvarlak masada harf dizerek olanı yapmıştık. Korkutucu ürkütücü bir ortam oldu evet ama pek bir işe yaramadı. Bu tarz şeyler olmadan iletişim daha kolay oluyor. Zaten bir ruh çağırmak için çok zayıf bir yöntem gelse gelse düşük enerjili varlıklar gelir. :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
SchizophreniCorpse

Eğer kesin ve net bir amacın yoksa zaten çağırma. Eğlence amaçlı yapılan celselerde gelen varlıklar düşük enerjili parazit varlıklar oluyor. Belli bir amacınız varsa önce ortama evrenin iyi ışığını, koruyucu ruhlarınızı ve tüm güzel şeyleri çağırın daha sonra bulanık olmayan sorunuza çözüm getirecek varlığı çağırın üstün varlıkların gelmesi zor olsa da saf ve temiz duygularla yapılan çağrılara gelme ihtimalleri yükseliyor. :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Arkadaşlar bir ölü konuyu hortlatmak gibi olacak ama hortlatıyorum.

1.Quija tahtası evde nasıl yapılır?

2.Quija tahtasıyla nasıl davet yapılır, çağrılırken ne denir?Kim çağrılır vs.Örnek bir davet.

evde yapabilirsin . tablet için sağlam bir karton planchette içinde uygun bi cisim bulabilirsin.

Yada marangoza tablet ve planchette i kestirip evde üzerini gerekli şekilde düzenleyebilirsin.

Quija tahtası ile yapılan seanslar genelde kalabalık oluyor, yani medyum ruh çağırma işlemini kendisi için gerçekleştirecekse ya bu yöntemi kullanmıyor yada kalabalık bir grup ile seansa giriyor.Nedenini bilmiyorum belki tehlikeli olduğu içindir belki enejinin yüksekliği ile ilgilidir..

Tahtayıda masa kullanmadan kucağında tutup seansdaki kişiler dizleri ile elleri ile birbiriyle temas halinde oluyor.seansdan önce iki elin de planchettein üzerinde olması ve seansa başlaman önce bunu hareket ettirip ısınmasını sağlamak da çok sık yapılan bi işlem :D

İkinci bir kişinin seansda tahtaya dokunmaması çok büyük önem arzdediyor ve tabi tahtanın seansı elegeçirmemesi de sizin elinizde , gelen varlığa fiziksel olarak burada olduğunu kanıtlamasını istemeyin..

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi anladığım kadarını özetliyeyim,

Alfabenin ve rakamların olduğu bir tahta.

En az 3 kişi tpolanıcağız.Dizler birbirine değicek.İmleçe başkalarının elleri değebilir ama tahtaya yalnızca çağıranın elleri değicek.

Şimdi anlamadıklarımsa şunlar:

Çağırırken ne diyeceğiz?Ruhun biri gelsin vs mi?Gelince geldin mi diye soracak mıyız?

Nasıl geri göndereceğiz?İmlece okuma yapanlar varmış.Tabii aslında bir batı yöntemi orjinalinde böyle birşey yok.Daha farklı olarak ne yapabiliriz?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğu ekolünden etkilenen kişiler okuma dediğiniz şeyi yapıyor ama tahta tamamen batı ekolünden geliyor, ne tahtaya ne de planchette ye ikinci biri müdahale etmiyor sadece medyumluk görevini üstlenen kişinin kontrolünde geciyor seans. İşlem bitince seansı kapatmak için goodby yazısının üzerine geliyor ve böylece seans bitiyor. Tabi medyumun olaya hakimiyeti çok önemli.

Genelde trans halinde oldukları için herhangi bir çağırma sözü gerçekleştiğini görmedim, mutlaka farklı yöntemler vardır. Ben katıldığım birkaç seans da medyumun kendini hazırlama süreci , derin meditasyon ve sonrasında trans durumuna şahit oldum. Bu tam bir trans değil yani beynin şuur faaliyetleri hala açık oluyor çünkü hem bizimle hem gelen varlıkla iletişim kurabiliyordu.

Varlığı çağırmak için kullanılan sözler inançlara ve yapılan seansa göre farklılık gösteriyordur muhtememelen..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

E.C.Reiche'nin geliştirdiği tahtanın "Ouija" olarak adlandırma nedeninin, Fransızca ve Almanca "evet" anlamına gelen oui ve ja kelimelerinin birleşiminden geldiğine her zaman inanıldı. Ancak durum bu şekilde değildi. O, bu şekilde adlandırdı, çünkü Ouija kelimesi aslında Mısır'da şans demekti. Bu ismi tahtada iletişim kurduğu bir ruhtan aldığını açıkladıktan sonra isim bu şekilde kaldı.

 

Ouija, üzerinde bir dilin tüm harflerinin yazılı olduğu bir düzlemden, harflerin ve işaretlerin belirtilmesini sağlayan saat benzeri sarkaçlı döner bir cisimden oluşur (ek olarak rakamlar, evet, hayır, hoşçakal vb. sözcükler de bulunur). Sadece harfler, rakamlar ve sarkaçtan oluşan materyallerden ibaret Ouija'lar da vardır.

 

 

 

Ouija'nın geçmişi hakkında birçok söylenti vardır. Ancak bu iddaların pek çoğunu desketekleyen kanıtlar bulunmamıştır. Bilinen en eski Ouija tablaları i.s. 1200 ve 540 yıllarına dayanırlar.

 

Günümüzde kullanılan Ouija, M. Planchette adlı bir Fransız ruhbilimcisi tarafından 1853'te tasarlandı. Satışına ise 1886 yılında başladı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[ATTACH=CONFIG]4487[/ATTACH]

Quija Tahtası eski bir kız arkadaşimda vardi kullanılıp deneyimlenmesi gereken bir şey bu arda herkes Quija Tahtası ile iletişime geçemez cadı tahtasida diyorlar buna

 

Güzel Paylaşim Teşekkurler Konuya Katgıda Bulunanlarada Teşekkurler

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...