Jump to content

‘Mustafa’ Dolmabahçe’de gösterildi


Typhon

Önerilen Mesajlar

Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü için hazırlanan “Mustafa” filminin İstanbul galası Dolmabahçe Sarayı’nda yapıldı.

 

http://cdnimages.yonja.com/pics/news/mustafagala.jpg

 

Gazeteci Can Dündar’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, Sabancı’nın katkıları ve NTV-KO’MEDYA ortaklığıyla hazırlanan “Mustafa” filmin İstanbul galası Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirildi. Galaya politika, iş, medya, kültür ve sanat dünyasından seçkin davetliler katıldı. Film gösterim öncesine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan “Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar” sergisini açtı. Ancak Toptan, filmi izlemeden Dolmabahçe Sarayı’ndan ayrıldı.

 

Filmin gösterimi öncesinde konuşan yönetmen Can Dündar, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda çok ilgilerini çeken iki cümle olduğunu belirterek, bu cümlelerin “Bu söylediklerimin gerçek olduğu gün senden ve beşeriyetten dileğim şudur; Beni hatırlayınız” olduğunu söyledi.

 

Sonradan o satırların üzerinin 10. Yıl Nutku’nda çizili olduğunu gördüklerini belirten Dündar, “Ve anılarından öğrendik ki, yakınındakiler ‘böyle bir ifadenin bir veda mesajı olarak algılanacağını’ söylemişler. Yıl 1933 ve ‘o mesajın kötü bir izlenim bırakacağını’ söyleyerek kendisini vazgeçirmişler. Bunun üzerine o iki ifadenin üzerini çizmiş. Fakat diğer mektuplarındaki talepleriyle birleştirilince bizim için çok anlamlı göründü. Ölümünün 70. yılını anarken bu filmle, ‘Beni hatırlayınız’ direktifini, vasiyetini yerine getirmeye çalıştık. Bu film o yönde atılmış bir adımdır. Küçük de olsa ‘beni hatırlayınız’ vasiyetine bir karşılıktır. Umarım beğenirsiniz” diye konuştu.

 

ONA ‘MUSTAFA’ DİYEBİLMEK...

 

Can Dündar, film gösterimi sonrasında ise şunları söyledi:

“Burada nasıl bir sorumluluk altına girdiğimizi biraz daha hissettim. Bir yerde Atatürk size bakıyor gibi hissediyorsunuz. Onu tanımış insanlar var. O insanların nefeslerinden ya da gözlerinden ne hissettiklerini anlamaya çalışıyorsunuz. Bizim için hakikaten özel bir geceydi. Eminim ki herkesin sinirlendiği, üzüldüğü, eğlendiği ve beğendiği bölümler olmuştur. İşte Atatürk’te öyle biriydi. Zaman zaman üzülen, zaman zaman beğenen, zaman zaman da kızan biriydi. Onu böyle tanımak; daha sevecen, daha bizden kılacak diye inanıyorum. Mustafa’ya olan ihtiyacımız, bir tür dost edinmek, bir tür baba edinmek, bir tür arkadaş edinmek gibi bir ihtiyaç. Ben ona ‘Mustafa’ diye hitap edebilme durumumuzu, onun için yapılmış birçok heykelden daha samimi buluyorum. İnşallah bunu yapmışızdır. Gerçekten bir yıl boyunca nice uykusuz geceyi benimle paylaşan çok değerli arkadaşlarım oldu. Emek veren herkese bütün ekibim adına teşekkür etmek istiyorum. Ben de bütün ekibe teşekkür ediyorum.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...