Jump to content

Cansız Hoca


attart

Önerilen Mesajlar

Bana gelen bir e-postadan alıntıdır.

 

Rahmetli Mustafa Cansız, Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün de hocası olan bir din bilgini ve Trabzon Diyanet Müfettişi. Kinayeli veya saçma sorulara nükteyle, genellikle de küfürle yanıt vermesiyle meşhur. Ofli hocanın esin kaynağı olduğu da söylenmekte. Bağnaz kişiler tarafından pek sevilmeyen ancak Arapça, Farsça, Rumca bilen, koyu CHP'li olan bu zat 1895 – 1975 yılları arasında yaşadı ve Prof. Öztürk'e göre müstesna bir şahsiyet. Aşağıda yazanlar da fıkra değil yaşanmış olaylar.

 

1) Kadının biri hayatını fahişelik yaparak kazanmaktadır. Öldüğünde cenaze namazı için camiye getirilip musalla taşına konulur. İmam, kadının cenaze namazını kıldırmak istemez. Mesele büyür, Trabzon Müftülüğü'ne intikal eder. Müftü telaşlanır. Cansız Hoca'ya haber verilir. Durum izah edilir. Cansız Hoca, olay mahalline geldiğinde cenaze namazını kıldırmayan hocayla aralarında şu diyalog geçer:

- Bu kadının cenaze namazını niçin kıldırmıyorsun?

- Hocam bu kadın hayatında hep fuhuş yapmış. Böyle birisinin cenaze namazı kılınmaz.

- Ulan, üstte yatan p.lerin cenaze namazlarını kılıyorsunuz da altta yatanlarınkini niçin kılmıyorsunuz

 

2) Cansız Hoca'nın bulunduğu bir yerde kimlerin cennete gireceği konusu tartışılıyormuş. Mollalardan biri Cansız Hoca'ya:

- Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek.

- Sen Edison'un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun?

- O bizim Peygamber'e inanmadı. Onun için cennete giremez.

Bunun üzerine Cansız Hoca, cevap verir:

- Bakara Suresinin 62. ayetinde şöyle der: "Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabilerden kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse onların ecirleri Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de. Yani, bu ayette Allah insanlara 'Allah'a ve ahiret gününe inanıp hayırlı işler yapmaları ' şartını getiriyor. Ayni ayet Maide Suresinin 69. ayetinde de tekrar edilmektedir. Sonra büyük âlimlerin ekseriyetinin iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison'un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun?"

Ancak adam ikna olmamış. İlla cehenneme gidecek, diye ısrar edince Cansız Hoca sinirlenmiş:

-Allah, senin gibi beş milyon eşşeoğlueşşeği cennetine koyacağına bir Edison'u koysun daha karlıdır.

 

3)Cansız Hoca'ya yerli yersiz herkes dini sorular soruyormuş.

- Hocam, yeryüzünün her tarafına Kuran sayfaları serilse ve büyük abdest ihtiyacın gelse bu ihtiyacı nerede gidereceksin?

Cansız Hoca çok sinirlenerek şu cevabı vermiş:

- İhtiyaç giderecek yer kalmadığına göre, senin ağzına s.tan başka çare yok.

 

4)Cansız Hoca, vali ve üst düzey bürokratlarla bir yemeğe katılır. Hocaların çok yemek yemesiyle ilgili bir fıkra anlatılır: "Hoca ile manda bostana düşmüş. Görenler, hangisini çıkaralım demişler. Kimileri mandayı çıkarın o çok yer demiş, kimileri de yok hoca daha fazla yer onu çıkarın demiş". Fıkrayı dinleyen Cansız Hoca masadan kalkmış, bir kenara oturup sigarasını yakmış, masadakilerden biri Cansız Hoca'ya, 'Hocam niçin kalktınız' diye sorunca, Cansız Hoca şu cevabı vermiş:

- Hoca çıktı mandalar yesin.

 

5) İzmirli bir avukat dava için Trabzon'a gelmiş. Sohbet esnasında, okunan duaların ölünün ruhuna gidip gitmeyeceği tartışılmış. Avukat, okunan duaların ölülerin ruhuna gitmeyeceğine inanıyormuş. "Seni ancak Cansız Hoca ikna edebilir" demişler. Hocanın tavla oynadığı kahveye gidilmiş. Adam sorusunu yineleyince, aralarında şu diyalog geçmiş.

- Elbette gider.

- Peki nasıl gider?

- Senin anan, eşin, kızın var mı?

- Var.

- Nerede oturuyorlar?

- İzmir'de.

- Senin ananı, avradını, kızını...

Adam sinirlenerek hocanın üzerine yürümüş.

- Ne biçim konuşuyorsun sen?

- Niye sinirleniyorsun? Duaların buradan ahirete gittiğine inanmıyorsun da, küfürlerin buradan İzmir'e gittiğine niye inanıyorsun?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hoca , medyum Lazım.Tanıdığı olan var mı.?

   Herkese merhabalar. Arkadaşlar direk konuya gireyim.Bana büyü yapabilen , yapılanı bozabilen , dolandırıcı üçkağıtçı olmayan hakikatli bir hoca lazım....Tanıdığı bildiği olan varsa iletişim bilgilerini atarsa sevinirim.Sizlerden sadece ricam şu : ne yapacaksın , ne için arıyorsun , şudur budur sormayın lütfen.Tanıdığı bildiği olan hocanın iletişim bilgilerini özelden mesaj olarak atarabilirse çok sevinirim.Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

   , Yer: Kabala

  • Üsküdar'da hoca.

   Merhaba herkese, Uzun zamandır Üsküdar'da yaşadığını duydugum gir hocayı arıyorum. Kimdir yeri yurdu neresidir , hiç bir yer bu konud hakkındne yazan ne eden var. Eksi sözlükte kişi de aynı sahıstan söz etmiş, bende birinden daha uydum ama o şahıs ile iletişim kötü. Bu hocayı tanıyan gören bilen var mı. Varsa lütfen özelden mesaj atsın. a https://eksisozluk.com/entry/63240802 https://eksisozluk.com/sozlukculerin-basindan-gecen-dogaustu-olaylar--1418784?p=198

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Rüyalarım çok cansız

   Rüyalarım cansız derken siyah-beyaz gibi sanki renkli ama hatırlamıyorum sesleri duyuyormuyum bilmiyorum acaba sizinde böylemi öğrenmek istedim birde anlayan arkadaşlar var ise lucide en kısa yoldan nasıl geçebilirim hatırlatma yolu benim için çok zahmetli biraz tembelim yani bu akşam geçmek istesem nasıl geçebilirim

   , Yer: Lucid Rüya

  • Nasreddin Hoca'nın mezarı bulundu

   http://www.mistikalem.com/thumbnail.php?file=resimler/Nasredin_Hocanin_mezari_sandukasi_541325794.jpg&size=article_medium     Senelerce Ulu Cami'nin kütüphanesinde muhafaza edilen ve oğluna ait olduğu sanılan taş sandukanın Nasrettin Hoca'nın mezarına ait olduğu belirlendi.   Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, AÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mahur Tulum'un Sivrihisar ilçesindeki Ulu Cami'n

   , Yer: Gündem

  • 'Badeci Hoca'ya kötü haber!

   http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/091220121201396302748_2.jpg  BURSA’da kendisini ’Tarikat şeyhi’ olarak tanıtan ve dergahına gelenlere cennet vaat ederek kandırıp, cinsel ilişkiye girmek suçundan hakkında dava açılan ’Badeci Hoca’ lakaplı 47 yaşındaki Uğur Korunmaz’ın, çarptırıldığı 6 yıllık hapis cezasını Yargıtay onandı. Yargıtay, sanığa ’Cinsel istismar’ suçundan verilen beraat kararını ise bozdu. Geçen yıl haziran ayında, merkez Yıldırım İlçesi Duaçınarı Mahallesi’nde bu

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...