Jump to content

Renk İsimlerinin Kökeni..


Lorelei

Önerilen Mesajlar

Renklerin sayısız tonu bize sayısız güzellik sunuyor. Gözümüze hitap ettiği gibi ruh hâlimizi de etkiliyor ve kelimeler gibi kendimizi ifade etmemizi sağlıyor. Kırmızı, mavi, yeşil, mor... Hepsi ne çok anlam içeriyor...

 

Renk: Farsça "renk", "boya", "kan", "utanma" gibi anlamları olan "reng" kelimesi Türkçeye "renk" olarak geçmiştir.

 

Mavi: Arapça "su" anlamına gelen "mâ"dan "mâî" (su renginde, suyla ilgili olan, suya benzeyen). Türkçeye "mavi" olarak geçti.

 

Pembe: Farsçada "pamuk" ve "pamuk çiçeği" anlamına gelen "penbe" kelimesinden "pembe" olarak dilimize girmiştir. Pamuk çiçeklerinin başlangıçta açık kızıla çalan renklerinden ismini almıştır.

 

Yeşil: Türkçedeki "taze", "diri" anlamındaki "yaş"tan "yaşıl-yeşil" dönüşümüyle günümüze gelmiştir. Bitkilerdeki canlılığı anlatmada kullanılırken anlam genişlemesiyle renk ismi olmuştur.

 

Kırmızı: Arapça "al", "kızıl" anlamına gelen "kırmıs"tan "kırmızı" olarak dilimize girmiştir. Eski Türkçede "kızıl" kullanılmıştır.

 

Lacivert: Farsçada koyu mavi renkli bir taş için kullanılan "lâciverd" kelimesinden geçmiştir. Eski Farsçada "lâjverd", Sanskritçede de "koyu mavi" anlamında "lajavarta" olarak geçer.

 

Mor: Farsça "demir pası" anlamındaki "mûr" kelimesinden gelmiştir.

 

Sarı: Eski Türkçe "sarı boya" anlamındaki "sarığ"dan gelmiştir.

 

Bej: Fransızcadaki "beige" kelimesinden gelmiştir. Bu ismi koyun yününün renginden almıştır.

 

Kahverengi: Bildiniz, "kahve"den. :) Farsça "gahvai reng"ten dilimize girmiş. Tembelliğe gelmiş gibi bu da... Kahve ne renk ki?

 

Gri: Fransızca "açık kül rengi" anlamındaki "gris"ten Türkçeye girmiştir.

 

Siyah: Farsça "kara" anlamındaki "siyâ"dan gelmiştir.

 

Beyaz: Arapça "beyâz" kelimesi "süt" anlamındadır. Aklık bildiren nitelemeler için de "beyaz" kullanılmıştır.

 

 

(Alıntıdır.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Renk Falı

   SIYAH Kadinlar :   Siyah renk seven,hüznün ve kederin kadinidir. Yasam serüvenleri hayal kirikliklari ve aldanmalarla geçer. Çevreden yasam dolu, neseli görülseler de somurttuklari günler boyunca hayalet gibi gezdikleri de olmaktadir. Aslinda içteki gerçeklerin bir biçimde disa vurus seklidir, nedeni ise o disa vuran taraf, onlarin gerçek yüzleri olmasidir. Bu kadinlarin kimi de sert ve soguk olurlar. Siyah rengin parlak, gösterisli olanini seçen kadinlar ise, öbürlerine hiç benzemezler, nesel

   , Yer: Fal Çeşitleri

  • Kişiliğinizi İfade Eden Renk Hangisi? Neden?

   Bazı insanlar renklerin kendilerini , kişiliklerini anlatığını düşünür.Peki sizin kişiliğinizi ifade eden renk hangisi??Ve neden o rengin kişiliğinizi ifade ettiğini düşünüyorsunuz??

   , Yer: Anketler

  • Kalp çakra renk meditasyonu

   Kalp merkezi / çakra meditasyonu duygusal blokları temizlemek, etkinleştirmek ve serbest bırakmak ve çakra (enerji merkezi) duymak ve güçlendirmek için yardımcı olmaktır ). Bu meditasyon bir sandalyede veya yerde oturmak suretiyle yapılabilir. Omurganızı dik ve rahat tutmak önemlidir. Yöntem: Gözlerinizi nazikçe kapatın ve beş derin, yavaş nefes alarak gevşeyin. Göğüs kemiğinin merkezine yakın, eterik vücutta bulunan kalp çakranızın farkında olun. Nefes alırken, kalp çakranıza altın ışığı sol

   , Yer: Aura&Çakralar

  • Hobbitlerin Kökeni

   2003 yılında Endonezya’nın Flores adasında keşfedilen ve küçük bir insan türü olan Homo Floresiensis’in kemikleri üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma, bu türün büyük olasılıkla Afrika’da bir atadan evrimleştiğini ve yaygın olarak inanıldığı gibi Homo erectus’tan gelmediğini gösterdi.   http://i.hizliresim.com/vPZ2rR.jpg  Solda Homo floresiensis ve sağda Homo sapiens. Modern insanın beyni Hobbit türünün 3 katı büyüklüğündeydi   Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada,

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Meksika Resmi ve Tarihsel Kökeni

   http://i.hizliresim.com/4z0ozA.jpg   Bugünkü Meksika’nın belli kesimlerini, Guatemala’yı, EI Salvador’u ve Honduras’ı kaplayan eski Maya uygarlığı, M.Ö. 1500 yıllarından bu yana toplumsal, ekonomik, dinsel alanlarda gelişerek M.Ö. 3. yüzyılda klasik kültür çağına erişmişti. Maya tapınaklarının da zaman zaman resimlenmiş oldukları anlaşılıyor. Eski Meksika’nın ancak son çağda aydınlanmaya başlayan tarihsel değerleri yönünden büyük önem taşıyan bu resimler, yapıldıkları duvarları yalnız süslemek

   , Yer: Plastik Sanatlar

×
×
 • Yeni Oluştur...