Jump to content

Anestezik Farkındalık


schizophrana

Önerilen Mesajlar

Anestezik Farkındalık "Anestezi" isimli bir Holywood filmine de konu olmuş tıbbi kabus. Genal aneztezi ile uyutulmuş hastaların ameliyattan sonra doktorlarına ameliyat sırasında çalan müziği ya da konuşulanları söylemeleri en bilinen örneklerindendir.

 

 

Anestezik Farkındalık nedir ?

Genel anestezi sırasında çevredeki olayların ve yapılan işlemin farkında olmaya anestezik farkındalık denir. Hastanın konuşanları duyması nabız ve tansiyonunda bir atışa neden olabilir. Hastanın anestezi derinliğini yanı uyuma derinliğini gösteren beyin aktivitelerini ölçen EEG benzeri BİS denilen aletle anestezi doktorları anestezik farkındalığı anlayabilirler. Bu durumda kullanılan anestezik madde artırılarak hastanın daha derin uyuması yani anestezi derinliği artırılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ameliyata giren ortalama her 700 hastadan birinde görülen durum.

 

ameliyat esnasında insanları uyutmak için kulanılan narkozun içine iki adet ilaç konur bunlardan birisi vücudu kısa süreli felç ederken diğeride güzel bir uykuya dalmasını sağlar. bazen anestezi uzmanlarının dikatesiziliği yada tecrübesizliği yüzünden ameliyat esnasında hastanın uyumasını sağlayan ilaçtan az koyması sonuçu yada hastaya bu ilacın etki etmemesi sonucu, hasta ameliyat esnasın uyanır yada hiç uyuyamaz. vücudu felçli olduğu içinde hiç bir şekilde hareket edememesine rehmen ameliyathanede olan biten herşeyin sesini duyar ve işin en kötü tarafı ise acıyı olduğu gibi hisseder.

 

alıntı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

acı hissedilmiyor ben anestezistim.anestezinin yüzeyel olup olmadıgını monitörden görüyoruz her şey kontrol altında yani ;)

--------------------

bir de spinal anestzi var belden aşagıyı uyuşturuyoruz.hasta acı hissettigi anda genel anestezye geçiyoruz.çocukları mutlaka uyutuyoruz.ve ameliyat boyunca yanında bekliyoruz hastanın.bir de bu farkındalık olyaı alkol bagımlılarında olur.600 mg pentotal yaptıgımız halde uyutamadıgımız hasta olmuştr

--------------------

alkol bagımlıları ve yüzeyel anestezi de olur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...