Jump to content

Sık Rahatsızlıklara Doğal Tedavi Yöntemleri


GothicheartS

Önerilen Mesajlar

http://fc02.deviantart.com/fs37/i/2008/271/7/1/Sepia_by_Virimchi.jpg

 

İnsanoğlu çıtkırıldım. Vücudunun herhangi bir yerindeki en ufak bir ağrıda veya sıkıntı oluşturabilecek durumlarda doktora gidip gitmeme arasında kalır hep. Çoğu zaman doktora gidecek kadar rahatsızlığını önemsemez; ama bir an önce de eski sağlığına dönmek ister. Basit bir hastalık gibi görünen bu durumlarda aklımıza hemen doğal tedavi yöntemleri gelir. Bu kez de hangi rahatsızlığa ne tür tedaviler uygulayacağınızı bilemezsiniz, eliniz ayağınıza dolaşır. İşte tam bu sırada doğal tedavi yöntemlerini ayağınıza kadar getiren kitaplar girer devreye. Yurtdışında ünlü uzmanların ve danışmanların hazırladığı ve ülkemizde Çitlembik Yayınları’nın okuyucularıyla buluşturduğu “Sık Görülen Rahatsızlıkların Tedavisi - Doğal Yöntemler” kitabı da bu tarz sıkıntılara çare olabilecek nitelikte.

 

Sağlığımızı doğal yollardan korumak için başvurulacak temel yöntemler; iyi beslenmek, sigara-alkol-uyuşturucu kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak ve stresi kontrol altında tutmak olarak bilinir hep. Oysa bunların dışında aromaterapi (bitki kök, sap, yaprak, tohum ve çiçeklerinde kendine özgü birtakım yağlar), çiçek özleri, bitkisel ilaçlar, masaj, naturopati (sıcak ve soğuk banyo, suyun şifa sağlayıcı gücü) gibi daha birçok doğal yöntem mevcut. Geleneksel tıp ile modern tıbbın birbiriyle zıt olduğu görüşleri giderek azalıyor. Artık çoğu uzmanlar bile “Doğal yollardan kendinizi tedavi edemezseniz bize gelin.” çağrısında bulunuyor.

 

Ağrıları ilaç kullanmadan nasıl dindirebilirsiniz?

Kolesterolü düşürmek, uykusuzluktan kurtulmak için neler yapmalısınız? Afttan çektiğiniz kadar hiçbir şeyden çekmediniz. En ufak bir baş ağrısında hemen doktora mı gitmeli, yoksa bir şeyler mi yapmalı? Çatlayan dudakların, horlamanın, dinmek bilmeyen sırt ağrısının pratik çözümü ne olabilir? Başucunuzdan ayırmayacağınız bu kitap ile durumunuza en uygun ve en rahat ettiğiniz tedavi yöntemini seçebilirsiniz. Ama ciddi durumlarda mutlaka bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 

Başağrısı

Hemen herkesin arada sırada başı ağrır. Ağrının yeri göz diplerinde, şakaklarda, alında, ensede hatta tüm başta olmak üzere değişir. Baş ağrısının; stres, vücudun susuz kalması, kasların, damarların ve sinirlerin yetersiz beslenmesi, sinüzit, bazı ilaçlar, göz yorgunluğu, kireçlenme, beyin tümörü, menenjit ve yüksek tansiyon gibi sebepleri olabilir.

 

Baş ağrınızın artmasını önlemek için erkeç sakalı ile çarkıfelek, biberiye veya kesterenin karışımından çay yapıp içebilirsiniz. Ayrıca güzel kokulu bitkisel yağlar da ağrıyı dindirebilir. Ağrınız soğuk algınlığı ya da alerjiden kaynaklanıyorsa okaliptus veya nane yağı kullanabilirsiniz.

 

Tıbbî yardım ne zaman gerekir:

Sık sık nedenini bilmediğiniz baş ağrıları olursa, ani ve şiddetli bir baş ağrısı olursa ve baş ağrısı ile birlikte kusma, ensede sertlik, ateş, döküntü, ışığa hassasiyet, zihin karışıklığı ve görme bozukluğu gerekiyorsa.

 

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesinin nedeni çoğu zaman beyne kan taşıyan damarlardaki kan basıncının ani düşüşüdür. Uzun süre yemek yememek, diyabetin kontrol edilmediği durumlarda da kan şekeri seviyesi düşer ve baş dönmesi olur. Ayrıca iç kulaktaki rahatsızlıklardan ötürü de baş dönmesi oluşabilir. Bu durumlarda ayaklarınızı yukarı kaldırmak, tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sandviç gibi şeyler yemek gerekir.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?

Baş dönmesi ile birlikte boyunda ağrı veya sertlik, ateş, kulak veya baş ağrısı olursa; görmenizde bir değişiklik, yüz, el, kol, ayak ve bacaklarınızda uyuşma, çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı olursa hemen bir uzmana görünmeniz gerekir.

 

ÇATLAK DUDAK

Olumsuz hava şartları dudakların çatlamasına, kabuk bağlamasına ve acımasına sebep olur. Dudaklarınız çatladığında sık aralıklarla dudak koruyucusu sürmeniz gerekir. Aynı zamanda dudaklarınızı bolca vazelinle ovuşturun. Zeytinyağı sürerek de çatlayan dudaklarınızı rahatlatabilir ve yumuşatabilirsiniz.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?

Dudağınızda ya da yakınındaki bir yara bir hafta içinde iyileşmezse, yara kabuk bağlar veya akıntısı olursa mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

 

HAZIMSIZLIK

Hazımsızlık, yemek yedikten sonra ortaya çıkan şişkinlik, sancı ve rahatsızlık hissi gibi semptomları kapsar. Hızlı yemek yemek, fazla yemek, hassasiyetiniz olan buğday unu veya süt gibi ürünler tüketmek, yağlı bir yemekten hemen sonra meyve yemek gaz sorunları, şişkinlik ve sindirim problemleri oluşturabilir. Hazımsızlıktan korunmak için aşırı yemek yemeyin, iki yemek arasının dört saati aşmamasına dikkat edin. Yemek sırasında bir bardaktan fazla sıvı içmeyin.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?:

Sık sık hazımsızlık çekiyorsanız, sebebi yokken kilo kaybetmeye başlarsanız, iştahınız az, yutmanız zor ve hazımsızlıkla beraber öksürüğünüz de varsa ve sabah uyandığınızda reflü olursa mutlaka bir hekime gitmek gerekir.

 

DEPRESYON

Stresli olaylar, çözümlenemeyen sorunlar ve geçimsizlik depresyonu tetikler. Boşanma, kayıp ve iflas gibi durumlar da depresyona yol açabilir. Bir insan şayet yakınları ile ilişki kurmakta zorlanıyor, uykusuzluk problemi çekiyor, sürekli yorgun görünüyor, üşüyor, unutkan ve konsantrasyon zayıflığı oluyor, aşırı huzursuz ve iştahsız ise ağır bir depresyon geçirdiğini düşünebiliriz.

 

Depresyonun birçok tedavi yöntemi var. Kişi en başta endişe ve üzüntülerini güvendiği biriyle paylaşırsa rahatlayabilir. Ayrıca bir psikiyatrdan psikolojik destek almak önemli bir tedavi yöntemi. Ayrıca düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, stres oluşturan faktörlerin ortadan kaldırılması, bitkisel ilaçlar kullanmak da depresyonu hafife indirir. Ayrıca bir çorba kaşığı tatlı badem veya üzüm çekirdeği yağına ikişer damla lavanta veya ıtır çiçeği ile bir damla rumi papatya yağı karıştırıp bir arkadaşınızdan size masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?

Depresyonunuz iki haftadan fazla sürer ve yukarıdaki öneriler bir işe yaramazsa, intihar etmeyi düşünüyorsanız hemen bir doktora gidin.

 

HORLAMA

Uyku sırasında boğazdaki kaslar gevşer ve bazı kişilerde solunum yolunun çökmesine sebep olur. Bu yüzden de kişinin akciğerlerine hava gitmesi için derin ve kuvvetli nefes alması gerekir. Bu da yüksek titreşime, küçük dilin ve damağın takırdamasına ve horlamaya yol açar. Sigara içenler, erkekler, orta yaş üzeri insanlar, aşırı kilolular ve alkol alanlar daha çok horlar. Horlamayı önlemek için fazla kilolarınızı vermeniz, sigara içmemeniz, aynı saatte uyumanız, soğuk algınlığına bağlı bir horlama ise yatmadan önce soğuk suya bir damla nane yağı damlatıp gargara yapmanız gerekir.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?:

Gün içinde aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hissederseniz ya da ‘uyku apnesi’ denilen, horlarken nefesinizin durduğu durumlar olursa vakit kaybetmeden doktora görünün.

 

SIRT AĞRISI

Stres, kötü duruşlar, egzersiz yapmamak, bir şeyi doğru şekilde kaldırmamak ya da taşımamak, uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve aşırı kilo sırt ağrısı yapabilir. Sırt ağrılarından kurtulmak için; ağır bir çantayı asla tek elinizle veya tek omzunuzla taşımayın. Otururken sırtınızı dik tutun ve sürekli pozisyon değiştirin. Yerden ağır bir eşya alacağınızda dizlerinizi bükerek alın. Ağrılı bölgeyi gliserin ve acı kırmızı biber tentürü ile ovun.

 

Ne zaman tıbbî yardım gerekir?:

Ağrı birkaç gün içerisinde azalmaz veya daha kötüye giderse, ani ve çok şiddetliyse, uzuvlarınızdan birinde hissizlik veya güçsüzlük ortaya çıkarsa...

 

Kaynak:Zaman Gazetesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...