Jump to content

2. Ramses’e ait heykel bulundu


astralruh

Önerilen Mesajlar

Mısırlı arkeologlar, 2. Ramses’e ait olduğu tahmin edilen granit bir heykel buldular. Bulunan heykelin burnunun kırık olduğu ve sakalının bulunmadığı bildirildi.

 

Mısır Kültür Bakanlığı, arkeologların 76 santimetre büyüklüğündeki heykeli Nil Deltası’ndaki Tell Basta kasabasında yerin 1.5 metre altında ortaya çıkardıklarını açıkladı.

 

Eski Mısır’ın en güçlü firavunlarından biri olan 2. Ramses’e ait pembe granitten heykelin yalnızca baş kısmını ortaya çıkaran arkeologlar, heykelin geriye kalan kısmını ve Ramses’in inşa ettirdiği tapınağı ortaya çıkarmak için kazılarını sürdürüyor. Bulunan heykelin burnunun kırık olduğu ve sakalının bulunmadığı bildirildi.

 

20’li yaşlarında tahta geçen Ramses’in, Mısır’ı İ.Ö. 1213’den İ.Ö. 1279’a dek yönettiği tahmin ediliyor. Yahudiler’in Mısır’dan İsrail’e göç etmelerine neden olduğu düşünülen Ramses, aralarında ünlü Abu Simbel Tapınağı’nın da bulunduğu çok sayıda saray ve tapınaklar inşa ettirmişti.

 

2. Ramses’in 1881’de bulunan mumyası başkent Kahire’deki Mısır Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

 

(AA)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...