Jump to content

Kredi Kartı Terimleri


Kalpsiz

Önerilen Mesajlar

* Hesap kesim tarihi:

Bankacıların, "Bu aylık bu kadar yeter, Allah bereket versin. Önümüzdeki ay giydirmeye devam ederiz" şeklinde düşünerek ellerini ovuşturdukları gün.

 

* Son ödeme tarihi:

Kartı veren bankacıların ödeme yapılmaması duasını yaptıkları en son gün. Yağmur duası çiftçi için ne anlama geliyorsa, ilgili dua da bankacı esnafı için aynı oranda manalıdır.

 

* Toplam harcama tutarı:

Kimin kimi harcadığı tartışma konusudur. Toplam harcama miktarı ne kadar artmışsa, bankanın mudisini harcamasına o kadar yaklaşılmış demektir aslında.

 

* Asgari ödeme tutarı:

Kartı veren bankanın gel gel yapma hali. Bankanın mudisinin düzenli gelirine ortak olma durumu. Asgari tutarı ödeyerek borcun biteceğini sanan saflara yönelik katakulli. "Mudi, ne kadar ödeme yaparsa borcu bitmez?" formülüyle hesaplanmış miktar.

 

* Kredi kartı limiti:

Kart sahibine girebilecek maksimum kazık miktarı.

 

* Limit aşım ücreti:

Yolunmakta çok ısrar eden, aşırı kaşınanlardan seve seve alınan ekstra kaşıma ücreti.

 

* Gecikme faizi:

Bankacı esnafının geçim kapısı. Kart sahibi bankanın NBA tabiriyle double- double yapma hali.

 

* Hesap ekstresi:

Ayrıntılı yolunma belgesi.

 

* Kredi kartı kullanım ücreti:

Plastik kart kirası. Kart santimetrekare olarak ölçülür, rayiç bedelle çarpılarak elde edilir. Yılda 1 kez alınır. Lüks semtteki bir evin kirasının metrekare değeri, plastik kartın metrekaresiyle aynıdır. Şaşırtıcı ama gerçek.

 

* Son geçerlilik tarihi:

Yeni kartın postadan çıkacağı son gün.

 

* Kredi kartı numarası:

Olası kredi kartı mağdurlarını birbirinden ayırdetmeye yarayan sayısal değer. Maksat icraya vermek kolay olsun. Adamı elinle koymuş gibi bul...

 

* Chippara, bonus, milpuan:

Formatı farklı sus payı. "Müşteriyi fazla sağmışız" düşüncesiyle dağıtılan devede kulak geydirme iadesi.

 

* Nakit avans:

Tefeci yerine bankadan çekilen merhamet içermeyen borç.

 

* Kart mağduru:

Kart verilirken annesinin kızlık soyadının neden bu işe bulaştırıldığını idrak edebilmiş, ebesini gören kişi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hepsi palavra:whistling: Şaka bir yana,kredi kartı hayatımızı kolaylaştıran son derece faydalı bir nakit ikamesidir esasında...Fakat bilinçli ve doğru kullanıcı olmanız gerekir...Biz Türk milleti olarak maalesef ki hala harcama yaparken,sanki bu kartın karşılığının bizlere bedava veriliyormuş mantığıyla hareket etmekteyiz ne yazık ki...Halbuki bir yakınımızdan borç aldığımız zaman geri ödemesini yaparken kırk takla atıyoruz...Tabiki bu da bedavacılık sorununu doğurmakta...Şunu da unutmamak gerekir ki,son dönemlerde artan rağbet,bilinçsiz kullanıcıların kredi kartına sahip olma kolaylığı çok büyük problemler oluşturmakta...Rağbetin yanısıra,bankacılık sisteminde oluşan bozuk düzen bu sorunu tetikler nitelikte...Örneğin;500 ytl geliri olan bir kişi 1500 ytl limitli bir karta kolaylıkla sahip olmakta...Bu kesinlikle çok yanlış bir uygulama...Bankacılık sisteminde artan rekabet ortamının getirdiği aksaklıklardan doğan sorunlar,çok büyük tehlikeler yaratmaya devam ediyor bu nedenle...Ne yazıkki kredi kartı bankaları ayakta tutan önemli bir ürün ve müşteriyi bankaya kazandıran önemli bir araç özelliğine sahip...İşte bu sebepten ve rekabet ortamından dolayı son dönemlerde bu patlama yaşanmakta...Umarım devlet ve ilgili mercii BDDK bu konuyla alakalı yapıcı bir düzenleme getirir ve bizlerde "vampir" sıfatıyla anılmaktan kurtuluruz...Bir bankacı olarak bu durumdan bende hoşnut değilim doğrusu...

 

 

Bir düzeltme yapmak istiyorum bu arada:) yıllık kullanım ücreti,bankaların kasasına eklenen bir ücret değildir..İki ayrı kart firması vardır bilinen(visa,mastercard)bu firmaların talep ettiği bir ücret olup,tutar müşteriye yansıtılır...Tabiki bu da yanlış bir uygulamadır...Bununla ilgili düzenleme en kısa zamanda yapılacaktır:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Üniversitede Kredi ve Burs Almak

   Arkadaşlar şuanda aranızda üniversite öğrencisi olupda burs ve kredi alan varmı acaba..benim öğrenmek istediğim konu şu...üniversiteyi kazananlar kazandıkları ilk sene kredi ve burs alabiliyorlarmı kredi ve yurtlar kurumundan..bilgilendirirseniz sevinirim

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • İşlemci – Ekran Kartı Terfi ve Overclock Rehberi

   http://techreport.com/r.x/oc-guide-07/system1.jpg Herkese Merhaba, Bu yazıda ekran kartı terfisi, işlemci ve ekran kartı overclock konularına ve dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara değineceğiz. Bu konuların yanında TR serisini değişik bir gözle yani işlemci kullanımı ve overclock açısından değerlendireceğiz. Değerlendirme sonunda ilginç bazı sonuçlar elde edeceğiz. Ana işlemci (CPU) ile Ekran kartı grafik işlemcisi (GPU) karışmasın diye yanına kısaltmalarını da yazıda vermeye ça

   , Yer: Bilgisayar ve Donanım

  • Parapsikoloji Terimleri Sözlüğü

   A   Absent Healing ( Uzaktan İyileştirme ) İyileştiricinin, iyileştirilecek kişi ile direk temasta bulunmadan iyileştirme eylemini gerçekleştirmesi durumu.   Absent Sitter ( Uzaktan Oturum) Okuması yapılan kişinin oturumda bulunmaması durumu. Vekil oturumu.   Acupuncture ( Akapunktur) Beden üzerinde belirli lokasyonlara iğne batırılarak uygulanan geleneksel Çin medikal uygulaması.   Agent ( Aracı) (a) Diğer bir deneğe, telepati veya benzer yolla bilgi iletmeye çalışan kişi. (b)

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Belirleyici Kartı Tarot Seçer mi?

   Merhabalar. Ben yükseleni ve burcu oğlak olan bir bayanım ve haritamda da oğlak yığılması var ama çoğu oğlak özelliklerini almama rağmen para ve işle uğraşan biri değilim. Ne zaman açılım yapsam beni temsil etmesi gereken yere değnek kraliçesi geliyor ve gerçekten de onun çoğu özelliklerini taşıyorum. Tılsım kraliçesiyle alakam yok neredeyse. Sizce böyle bir şey olabilir mi?

   , Yer: Tarot

  • Ankara'dal Tarot Kartı Nerede Bulurum ?

   Merhaba arkadaşlar iyi forumlar öncelikle. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır Ben Ankara'da yaşıyorum ve bir tarot destesi almak istiyorum. Bugün birkaç yere gittim sordum fakat kartlar çok yapmacıktı. Esaslı ve güzel bir deste nerden bulabilirim acaba yardım edebilecek olan var mı? Bu konuda yardım edebilicek olan özelden ulaşabilirse beni çok memnun eder. Şimdiden teşekkürler. İyi forumlar

   , Yer: Tarot

×
×
 • Yeni Oluştur...