Jump to content

Tüm dinlerde mehdi kavramı


MALCOLMX

Önerilen Mesajlar

Vaat edilmiş Mehdi inancı sadece Müslümanlara mı aittir yoksa diğer dinlerde de böyle bir inanç var mıdır?" diye sorulabilir.

 

Bu konuyla ilgili olarak "Mezkur inancın Müslümanlara özgü olmadığını söylüyoruz. Bütün ilahî dinlerde bu inanç vardır. Bütün dinlerin mensupları dünyanın karanlık ve buhranlı bir döneminde yani her yeri zulüm, fesad ve dinsizliğin kapladığı bir esnada büyük bir kurtarıcının zuhur edeceğine, gaybi fevkalade bir güç sayesinde dünyanın bozuk durumunu düzelteceğine ve Allah inancını dinsizlik ve maddeciliğe üstün kılacağına inanmaktalar. Bu güzel müjde sadece zerdüştlerin mukaddes kitaplarından sayılan "Zend, Pazend ve Camasibname" kitapları ile yahudilerin mukaddes kitabı "Tevrat" ve ilaveleri ve hakeza hıristiyanların mukaddes kitabı "İncil" gibi bâki kalan semavî kitaplarda değil; hatta brahmanlarla, budistlerin mukaddes kitaplarında bile vardır.

 

Bütün millet ve dinlerde bu inanç mevcuttur. Hepsi de böyle vaat edilmiş gaybi ve güçlü bir kurtarıcıyı beklemekte her, millet onu özel bir lakabla anmaktadır. Zerdüştler "Suşyans" (dünyanın kurtarıcısı), yahudiler "Server-i Mikaili", hıristiyanlar "Vaat edilmiş Mesih" ve Müslümanlar ise "Vaat edilmiş Mehdi" olarak adlandırmışlardır. Zerdüştler onun İranlı ve zerdüşt dinine mensub olduğuna inanırlar, hıristiyanlar onun kendi dinlerinden, yahudiler ise Beni İsrail’den ve Musa’nın dininden, Müslümanlar ise Beni Haşim (Haşimoğulları) soyundan ve Hz. Peygamber’in (s.a.a) evlatlarından olduğunu söylerler. İslam’da "Mehdi" tam olarak tanıtılmıştır, diğer dinlerde ise böyle değildir.

 

Dikkate değer bir nokta da şudur: Diğer dinlerde bu büyük kurtarıcının belirtilen özellikleri İslam’ın va’dettiği İmam Hasan Askeri’nin (s.a) oğlu olan Hz. Mehdi’ye (s.a) tıpatıp uymaktadır. Onu İranlı saymak da mümkündür. Zira Hz. Mehdi’nin (s.a) ceddi sayılan İmam Seccad’ın annesi İranlı bir prensesti. Adı Şehribanu olan bu hanım Sasani padişahı Yezdgerd’in kızıydı.

 

Aynı şekilde İsrailoğullarından da sayılabilir, zira İsrailoğulları da Haşimoğulları da Hz. İbrahim’in (a.s) soyundandır. Haşimoğulları Hz. İsmail’in (a.s) soyundandır. İsrailoğulları ise İshak’ın soyundandır. O halde Haşimoğulları ile İsrailoğulları bir soydandır. Keza Hıristiyanlarla da akrabalığı vardır, zira bazı rivayetlere göre Hz. Mehdi’nin (a.s) annesi Romalıydı; "Nercis" adlı bu hanımın hayat hikayesi kitaplarda ilginç bir kıssa olarak yer almıştır.

 

Aslında evrensel bir kurtarıcıyı herhangi bir millete maletmeye çalışmak doğru değildir. Bilâkis, ırk, din, millet ve ülke ayrımı ile savaşmak için gelecektir. O halde Mehdi, evrensel bir kurtarıcıdır ve Allah’a tapan insanları korumak ve kurtarmak için çalışmaktadır. Onun galibiyeti tüm nebi, resul ve salihlerin galibiyetidir. İslam dinini yani Hz. İbrahim, Musa, İsa (a.s) ve diğer peygamberlerin getirdiği semavî dinlerin en gelişmişi olan bir dini himaye etmektedir. Hz. Muhammed’in (s.a.a); nübüvvetini Hz. İsa ve Musa’nın müjdelediği Hatem-ul Enbiya’nın gerçek dinini savunmaktadır o.

 

Biz Mehdi’yi ispatlamak için eski kitaplarda yeralan tebşirlere istinat etmiyoruz. Esasen buna ihtiyaç da yoktur. Biz sadece evrensel bir kurtarıcının zuhur edeceği gerçeğinin bütün dinlerde ortak bir inanç olduğunu, vahy kaynağından kaynaklandığını ve bütün peygamberlerin bunu müjdelediğini ifade etmek istiyoruz. Bütün milletler onu beklemektedir. Ama kimin Mehdi olduğu hususunda, hataya düşülmüştür

-alıntı-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Şu an sarhoşum bölümü..Tüm sarhoşlar buraya :)

   Sarhoşken foruma girme imkanı bulanların yeri : ) evet ju an sarhosum ve haykırmak istiyorum ... vs vs..

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Hz.Mehdi 2015 Yılında Gelecek

   İLAHİ GİZLİ SIRLARIN ORTAYA KURAN MUCİZE AYETLERİ VE HADİSLERLE,KEHANETLERLE AÇIĞA ÇIKMASI 218 YILLIK GELECEĞİN TARİHİ DÖNEMİNİ OLUŞTURAN İP UCU RAKAMLARI ,YANİ MATEMATİKSEL VE TARİHSEL SÜRELERİN KAYNAKLARININ HEPSİ HZ. MUHAMMED (S.A.V)TARAFINDAN 1385 YIL ÖNCE BİLDİRİLMİŞ VE GÜNÜMÜZE KADAR HADİS KİTAPLARI İLE ULAŞTIRILMIŞTIR. 218 RAKAMININ BİLEŞEN VERİLERİ 30 ,33,7,38,40,70=218 YIL EDER.BU RAKAMLARDAN SADECE 70 RAKAMI,PEYGAMBER TARAFINDAN ÖNCEDEN BİLDİRİLMEMİŞTİR.ONU BİZ BULDUK DİĞER İPUCU

   , Yer: Fal ve Kehanetler

  • Sinastri ile alakalı tüm bilgiler

   Sinastri ile alakalı tüm pdf ve bilgileri bu başlığın altında toplayabilir miyiz

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • Dinde Ve İnançta Sembol Kavramı

   Dinle bağlantı içindeki insan, kendi dünyasında günlük hayatın bütün olaylarını kendi bakış mantığına göre değerlendirerek kendisine yeni bir çevre kurabilmektedir.  Dolayısıyla birey dini öğrenme ile yani dini sembollerle kendisine ait bir kimlik tanımlaması yapabilmekte, bu kimlik sembolleştirmesi ile de her türlü eylem ya da davranışını temellendirebileceği bir güdülenme sistemi oluşturabilmektedir. Dinler ancak semboller aracılığıyla varlıklarını devam ettirirler ve bizler de semboller,

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Tüm Özlü Sözler Buraya!

   Arkadaşlar burada kendimizin kısa kısa sözlerini paylaşalım istiyorum. sizinde bana yardım edeceğinizi düşünüyorum. Hadi böyle bi paylaşıma başlayalım.   Gün olur ben kaybolurum, hayat devam eder herşeye rağmen. İnsanlar için ne değişir ki sevmek yalan olmuş bir kere. Sevenler kavuşamadı, ayrılık vakti geldi çattı. Yaşamdı herşey yaşamaktı nedenleriyle. Ama bitti burda bitti.. Sevgi kalmadı, insanlar mutlu olamadı. Herşey bir yalandı sen sevmedin, ben sevilmedim. Mutluluk perdeler arkasında ser

   , Yer: Edebiyat

×
×
 • Yeni Oluştur...