Jump to content

Elfquest


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

Çizgi Roman Okurları Platforumu (Çrop) kurucusu Ümit Kireççi'nin çevirmiş olduğu bir yazıyı sunuyorum

 

Büyük üstad Tolkien’in dünyaya en büyük armağanı fantastik bir dünya ve onun ilginç yaratıkları oldu. Kim hiç olmayan bir dünyanın ve hikayelerinin insanları bu derece etkileyeceğini düşünürdü.

 

Zaman içinde ustanın yarattığı dünya farklı serilerle romanlaştırılırken fantezi rol oyunları yaratıldı ve bunlara ek olarak bilgisayar oyunları, çizgi filmler, filmler ve çizgi romanlar yaratıldı.

 

Elbette yaratıcı insan zekası tam manasıyla ustanın dünyasına ve yaratıklarına sadık kalmadı. Bulutlarda dünyalar yaratıldı, Elflerden kara Elfler türetildi, Ejderha sürücüleri icad edildi ve daha neler neler…

 

Çizgi roman dünyası da bu fantastik evrene kayıtsız kalamamış elbette. İşte ustanın ardından yaratılan ilginç ve çekici bir fantezi evreni: Elfquest

 

 

Elfquest

 

Elfquest, 1978 senesinde Wendy ve Richard Pini tarafından yaratılmıştır. Telifi de hala kendilerine aittir. Fantastik edebiyatın vazgeçilmez ırklarından biri olan Elfler bu seride ilkel zamanlarını yaşayan iki uydulu (ay’lı) bir gezegenin (dünya benzeri) sakinleridirler. Elfquest, önce yaratıcıları tarafından yayınlandı. Ardından sırasıyla Marvel Comics, yaratıcılarının kurduğu Warp Graphics, şimdilerde de DC Comics yayınlandı. Bu arada çizgi romanı dışında çizgi filmi ve Fantezi Rol Playing oyunu da meraklılarıyla buluştu.

 

Alıştığımız ve bildiğimiz fantastik dünyalar ve evrenlerin aksine Elfquest’in oldukça bilim kurgusal alt yapısı bulunmaktadır. Yakından tanıdığımız büyüler, gizemler ve doğa güçlerinin aksine Elfquest evreninin yaratılışı bile bilim kurgusal bir düzlemde ele alınmıştır.

 

Hikayeye göre, çok uzak bir gezegende nüfus çoğalınca bir kısım (uzaylı) gezegen sakini uzayda yolculuğa çıkmak zorunda kalmıştır. Oldukça farklı ve özel güçlere (fiziksel ve büyüsel) sahip bu kişiler (HIGH ONES) zaman ve uzayda yol alarak değişik gezegenlere ulaşmış, oralara yerleşmişlerdir. Bu yolculuğu da zihinleriyle yönlendirebildikleri araçlarla yapmışlardır. Yanlarında da soyları tükenmemiş olan son iki hayvan türünü taşımışlardır ki bunlar daha sonra Preservers ve Troll olarak bilinen ırklara dönüşmüştür.

 

Bir grup High Ones, iki uydulu dünya benzeri gezegenin “Ortaçağ” zamanına ulaşmışlardır. Bu ortama uyum sağlamak için de daha insansı forma, bildiğimiz “Elf” formuna girmişlerdir. Sivri kulaklar, uzun saçlar, solukça bir ten… Bu arada dünya mimarisine de uyum sağlayan ırk yolculukta kullandıkları araçlarını “Şato”ya dönştürmüşlerdir.

 

Bu sıralarda köle konumundaki Trollerin isyanı herşeyin karışmasına neden olur. Şato biçimli araç zamanda bir sıçrama gerekleştirir ve o gezegenin paleolitik evresine zaman atlar. İşte bu da bildiğimiz çizgi roman kahramanlarının atalarının başına gelen en büyük talihsizliktir ve o çağda zihinsel ve fiziksel bir çok güçlerinin azaldığı gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Mağaralarda yaşayan insanlarla iletişim kurmaya karar veren High Ones’lar çok büyük bir hata yapmış olurlar. Şato biçimli aracın inişini görmüş olan insanlar yolcuların büyük bir kısmını katlederler. Kurtulanların bir kısmı da tanımadıkları gezegenin koşullarında ölürler ve sağ kalan son gruplar da gezegene dağılarak yerleştikleri koşullara uyan değişik Elf türlerinin oluşmasının önünü açarlar.

 

Elfquest serisi daha çok bu türlerden biri üzerine yoğunlaşmıştır: KURT BİNİCİLER (Wolfriders). Timmain adlı dişi High Ones, şekil değiştirebilen tek kişi kalmıştır. O da kurt biçimini alarak halkını kurtarmak üzere tek tek güvenli bir ortama taşımıştır. Dahası kurt biçiminde avlanmış ve kışı geçirmelerini sağlamıştır. İlerleyen zamanlarda gezegene özgü bir kurtla birlikte olan Timmain çok güçlü bir kurt türünün oluşmasında rol oynamıştır. Bu yeni bir melezin, Sarı Gözlü Timmorn’un doğumuna neden olmuştur. Timmorn kurtları ve Elf grubunu bir araya getirerek onlara liderlik etmiş, Kurt Binicileri kabilesini kurmuştur.

 

Elfquest evreni serisinin ana öyküsü yukarıda anlatılmış olan yerleşim hikayesinden 10.000 sene sonrasını ele almaktadır. Sarı Gözlü Timmorn’un kurduğu Kurt Binicilerinin kabile şefi Cutter olmuştu artık ve tüm hikayeler o ve dostları etrafında dönenmekteydi. Atalarının aksine bir çok güçlerini kaybeden Kurt Biniciler, sadece telepati iyileştirme ve bitkileri manipule etme güçlerine sahiptirler.

 

Bu seride Kurt Binicileri Elflerinin insanların Ayı kabilesiyle giriştikleri mücadeleler, Trollerle kurdukları dostluklar, diğer Elflerle ilişkileri ele alınmıştır. Su elfleri (su altında yaşamaktadırlar ve bir kısmı denizkızı gibi belden aşağısı balıktır), dağ elfleri, orman elfleri diğer Elf kabilelerinden bazılarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...