Jump to content

Gen tedavisi işitme kaybına umut olabilir


astralruh

Önerilen Mesajlar

Gen tedavisiyle, erişkin yaşa gelindiğinde işitme kaybını azaltabilen hücrelerin, embriyonun gelişim sürecinde “büyütülebileceği” bildirildi.

http://img83.imageshack.us/img83/565/290706ow4.jpg

ABD’nin Oregon Üniversitesi’nden John Brigande ve ekibinin yaptığı araştırma, farelerin rahmine iç kulaktaki “Atoh 1” geninin aktarılmasının salyangozdaki duyarsız hücrelerin, ses dalgalarını elektrik sinyaline çevirerek beyne ileten tüylü hücreler haline gelmesini sağlayabildiğini gösterdi.

 

Bu genle ilgili yapılan önceki araştırmalar, “Atoh 1” geninin tüy hücrelerinin gelişmesinde kilit rol oynadığını göstermişti. Ancak yeni tüy hücrelerinin “büyütülmesi” sağır kobayların yeniden duyup duymadığını göstermek için yeterli olmamıştı.

 

İnsan kulağının içinde sesi algılayan kohlea bölgesinde 12 bin tüy hücresi bulunuyor.

Memelilerdeki işitme sistemindeki tüy hücreleri yaşlanma, bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, aşırı gürültü ya da diğer nedenlerle zarar görebiliyor ve işitme kaybının kalıcı hale gelmesine neden olabiliyor. İşitme kaybının tedavisi de bu tüy hücrelerinin yeniden oluşturulmasına bağlı.

 

İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın başındaki John Brigande de işitme kaybı yaşayan bir bilim adamı olarak tanınıyor.

 

(NTV-MSNBC VE AJANSLAR)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...