Jump to content

küçük resul xD


pareda

Önerilen Mesajlar

http://yakaza.wordpress.com/2007/03/11/resul-balay-internette-bir-efsane/

 

 

Bazıları için yalnızca bir kaset kapağı o. Bazıları için ise bir efsane. Kimine göre pembe gömlek, beyaz papyonlu bir oğlan çocuğu, kimine göre arabeskin kimine göre rock müziğinin kralı. Hikaye 20 yıl önceye dayanıyor. 20 yıl önce ‘Nazlı Yarim Haber Salmış’ adlı kasedi piyasaya çıktığında 12 yaşındaydı. Daha doğrusu 12 yaşında olduğunu söylemişti. Resul Balay’dan bahsediyoruz. İnternette hakkında siteler açılan, taklitleri türeyen çocuktan. Sanat portalı deviantart.com’da bile Resul Balay albüm kapağıyla yapılmış kolaj çalışmaları yer alıyor. Peki neden? Resul Balay isminin arkasında neler saklı? İşte popüler kültür malzemesine dönüşüp bir kült haline gelen o esrarengiz çocuğun öyküsü…1985 ya da 1986 yılları… Unkapanı’nın ‘Kurt kapanı’ olduğu yıllar. Hani Harem otobüsünden, Haydarpaşa treninden inenlerin soluğu ünlü plakçılar çarşısında aldığı zamanlar.İzmit Hereke hattında minübüs muavinliği yapan Resul Balay, çarşıya gelir. ‘Küçük Resul’ olarak kaset çıkarıp ünlü olmak tek hayalidir, zira 12 yaşındadır ya da soranlara öyle olduğunu söyler. Günlerce Unkapanı’nın katları arasında dolaşır. Bazı firmalar formaliteden bir şarkı söyletip gönderir, bazıları kapıdan içeri bile sokmaz.Güneş Müzik’in sahibi Mustafa Güneş’i, Resul Balay ile çarşının temizlik görevlileri tanıştırır. ‘Abi bu geldi, gitmek bilmiyor. Merdiven altlarında uyuyor. Ne yiyip içtiğini bilmiyoruz. Allah aşkına bir dinle’ derler. Mustafa Güneş yılların plakçısı. Küçük Emrah’ı yaratan, Mahsun Kırmızıgül’ü İstanbul’a getiren adam. Ama Resul’un çıkageldiği günlerde durumu çok da parlak değildir. Dinler, beğenir, umut bağlar ve Resul Balay’a ‘Nazlı Yarim Haber Salmış’ isimli bir kaset yapar. Ve o kasedin yankıları günümüze kadar gelir. Peki neden?

 

NE İFADEYDİ AMA!

En önemli neden, Resul Balay’ın kaset kapağı için çektirdiği fotoğraftaki ifadesi. Bir hayranı, Ekşi Sözlük’te onu şöyle anlatmış: ‘Albümünün kapağında pembe gömlekli, devasa papyonlu ve gözleri yarı açık, baygın bakışlı halini unutamadığım çocuk türkücü.’ Gerçekten de unutulmuyor. Pembe gömlek. Beyaz papyon ve arkadaki sisli dağ, insanın aklından kolay kolay çıkmıyor.İkinci neden, söylediği şarkının sözleri: Nazlı yarim haber salmış gel diye / Gideceğim ellerim boş olmuyor / Postacıylan selam salmış ne diye / Döneceğim ellerim boş olmuyor, olmuyooor, olmuyooor / Kimi Parislere gider eğlenir / Kimi sokaklarda durur dilenir / Kimi insan satar öyle geçinir / Onlar gibi çalsam çırpsam olmuyor, olmuyooor, olmuyooor / Doğanayım bizi böle edeni / Kökünden kırılsın çarkı dümeni / Yaratmışsa bizi kötü gün eri / Yaradana karşı koysam olmuyor, olmuyooor, olmuyooor..Nazlı Yarim Haber Salmış, kasetin birinci şarkısı. Şarkı başlamadan önce, bir erkek sesi Resul Balay’ı şu sözlerle takdim ediyor: ‘Sayın müzikseverler, Güneş Plak ve Kasetçilik, ‘En Güzel Sesler’ serisine bir yenisini daha ekleyerek 12 yaşındaki harika çocuk Resul Balay’ın birinci özel kasedini siz müzikseverlere sunmanın gururu içindedir.’Görüntü, ses, derin sözler… Her şey bu kadar çarpıcı olunca sonuç kaçınılmazdı tabii. İnternet çıktı, gençler Resul Balay’ı keşfetti ve internet üzerinden birbirlerine forward etmeye başladı. Bazı internet siteleri, Resul Balay’ı yüzyılın ilahı ilan etti, bazıları tüm zamanların en kötüsü seçti. Ama sonuçta hiç kimse bu olaya kayıtsız kalmadı.

 

BIÇAKLANARAK ÖLDÜ MÜ?

Şimdi nerede Balay? Müzik kariyeri ne durumda? Kasedin yapımcısı Mustafa Güneş’i bulup, soruyoruz: ‘O çocuk aslında 12 yaşında değilmiş. Kambur ve hasta olduğu için çocuk gibi gözüküyormuş. Bize 12 dediği zaman 20-21 yaşında olduğunu sonradan öğrendik. Ama şimdi nerededir, ne yapar kimse bilmiyor. Hayattaysa koskoca bir adam olmuş olmalı.’Bazı internet sitelerinde 90′lı yıllarda bir kavgaya karıştığı ve bıçaklanarak öldüğü söyleniyor. Ama kim bilir? Belki hayattadır. Belki bu haberi okur, belki televizyonlara çıkar, belki ‘Nazlı Yarim Haber Salmış’ şarkısını tekrar söyler. Belki…

 

kaynak : Hürriyet Gazetesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahanda size Resul Balay :D:D ölmemiş resulcan :D

 

efsane sanatçı yılların eskitemediği ses...

küçük emrahın fikir babası resul balay yeni albümünü tamamladı....

yıllar önce çıkardığı "nazlı yarim haber salmış" isimli albümüyle,

müzik piyasasında ismini bırakan resıl balay bir televizyon kanalına yaptığı açıklamayla yeni albümünü tamaladığını bildirdi.

 

http://img147.imageshack.us/img147/8914/resulbalay25fvtk9.jpg

 

"şu anda sağım.. ölmedim yani..."

 

hakkında ki öldü haberlerine veryansın eden ünlü sanatçı;

"bu tarz haberler beni çekemeyenlerin uydurmaları, beni öldü gösterip hayranlarımı üzdüler bende yeni albümüm ile onları üzeceğim" dedi.

 

"nazlı yarim haber salmış ı cover olarak yeniden okudum."

 

resul balay aynı zamanda kendisini şöhrete kavuşturan şarkısı "nazlı yarim haber salmış" ı cover yaparak yeniden okuduğunu açıkladı.

"nazlı yarim haber salmış ın yeni albümde hem yeniden okuduğum yenilenmiş versiyonu hemde 3 farklı versiyonu bulunuyor hayranlarımın sabırsızlandığını biliyorum ama çok az kaldı yakında kavuşuyoruz"... dha

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resul Balay ilk albümünü yaptığında babamın kasetçi dükkanı vardı. Bozuk olan işlerimiz Resul Balay sayesinde mucizevi bir şekilde düzeldi. Çünkü albüm bir an da bestseller oldu. Çatır çatır kasetlerini satmaya başladık. Bir yandan küçük emrahın yaptığı çıkış, diğer yandan Resul Balay bizi iflastan kurtardı. Toptancıdan ilk kez Resul Balay kasetleri getirdiğimde babam suratıma şaplağı yapıştırdı. Bu ne lan bu satılırmı filan dedi ama satış patlamasını görünce utandı tabii... Yakında Berlin filarmoni orkestrası resul balayın filarmonik yorumunu yapmak için Balaydan izin isterse hiç şaşırmam valla. Ne müslüm ne ibo ne de küçük emrah, en büyük resul balay; sen çok yaşa Balay!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...