Jump to content

Vücut Dili


Dolunay

Önerilen Mesajlar

İnsanın gelecekle ilgili kaygıları ve ümitleri, dikkatinin gökyüzüne olduğu kadar doğaya ve kendi gövdesine yönelmesine de yol açmıştır.

 

Bugün de halk arasında yaşayan inanışlar, “göz seğirmesinin iyi ya da kötü haberi gösterdiği”, “hıçkırığın, kulak çınlamasının birilerince anılmakta olduğunun işareti oluşu” çok eskilere dayanmaktadır. Adını daha önce andığımız İbrahim Hakkı’nın İhtilacname (Seğirme Kitabı) adlı çalışması da bu inanışların genel kabulünü göstermektedir.

 

Göz seğirmesi, yorumculara ve seğerin yerin durumuna göre değişik anlamlar taşır. Örneğin gözün sağ köşesinin seğirmesi, Caferü’s Sadık’a göre, “yararlanmaya, kâra”, Danyal’a göre, “gücenecek bir olaya”; Zülkarneyn’e göre “mutluluğa, talihe”; Selman’a göre, “çıkarların artmasına, yararlı şeylerin olacağına”; Sahib’e göre: “haber almaya” işarettir. Sol köşesinin seğirmesinin de misafirden, sevince, küçük bir üzüntüden, üst düzeyde kişilerle görüşmeye uzanan yorumları vardır.

 

İbrahim Hakkı’nın İhtilacnamesi’nde bugün unutulmuş inanışlar yer alır.

 

Başın, saçlı yerinin seğirmesi, yola gidileceğine, ön bölümdeki seğirme, iyi talihe, yan bölümdeki seğirme, her bakımdan iyiliğe işarettir. Alnın ya da yüzün seğirmesinde, sağ yandaki ömür uzamasına, sol yandaki haber geleceğine, kaşlardaki seğirme, herkesle dost olunacağına, kaş ortasındaki seğirme sağ yandaysa zevk, sol yandaysa üzüntüye, kaşın kuyruğundaki seğirme, sağda güzelliğe, solda sevince ve coşkunluğa işarettir. Gözün arkasında duyulan bir seğirme ise sağ yanda olduğunda azar işitmeyi, sol yanda olduğunda süsü, takıyı bildirir.

 

Kuşkusuz günümüz insanı, bu tür seğirmeleri ayırt edemeyecek kadar meşguldür.

--------------------

Göz seğirmesi neyin işareti?

 

Yorgunluk ve strese bağlı olarak da ortaya çıkan göz seğirmesi psikolojik sebeplere de dayanıyor olabilir

Bİr çok kişinin yaşamı boyunca sık sık karşılaştığı göz seğirmesi yorgunluk, stres, depresyon gibi nedenlere bağlı olabiliyor.

 

BATMALAR

Ancak göz seğirmelerinin önemli bir kısmının psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceği de belirtiliyor. Göz hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu, 'Göz yönünden seğirmeye neden olabilecek durumlar vardır. Bunlar gözde batma ve yanmaya neden olan konjonktivit ve benzeri iltihabi durumlar ile düzeltilmemiş kırma kusurları yani gözlük ihtiyacıdır. Göz hekimleri, hastada bu gibi durumlar varsa tam bir göz muayenesi ile düzeltir. Ancak göz seğirmelerinin önemli bir kısmı psikolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceğinden hastalar göz kliniğinden, mutlaka psikoloji ve nöroloji kliniklerine de sevk edilir' diyor.

 

TİK OLABİLİR

Göz seğirmelerinin bazı vakalarda alışkanlık haline gelerek, tik şeklini aldığını ve çoğu kez tedaviye dirençli hale geldiğini belirten Daloğlu, 'Göz sağlığı altında ciddi beyin bozukluğu bulunmadığı için tek başına endişe verici bir durum değildir. Rahatsız edici ve şüphe verici durumlarda nöroloji uzmanına muayene olmakta yarar vardır'diyor.

 

 

 

bu da 2005 yılına ait bir gazetede yer alıyor.Göz seğirmesi deyip geçmeyin psikolojiden astrolojiye batıl inanışlara nerelere kadar dayanıyor bakın.Üç gündür gözüm seğiriyordu sebebine bakayım dedim bunları buldum. Sonra demeyin vicut diliyle göz seğirmesinin ne ilgisi var ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vucut dili mukemmel bir konu aslında benim acayip işime yarıyor tabi arkadaşın yazdığı değil o konuda bir bilgim yok aklıma yalan söyleme geldi

vucut diline bakarak bir kişin yalan söylediğini anlamanın en basit yolu

kadınlar yalan söylerken burnuna dokunuyor erkekler gözlerine

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...