Jump to content

Busta Rymes


Riyuetan

Önerilen Mesajlar

BUSTA RYMES

Kayda değer her rapçi gibi, Busta'da 'New York'un ghettosunda büyüdü. Gerçek adı 'Trevor Smith' olan Busta, Chuck D Tarafından keşfedildi. Chuck D, 'Buster' adlı bir boksörden etkilenerek Trevor'un adını Busta koydu.

 

East'ten West'te Transefer Olan Busta Rhymes Hayranlarını ve Tüm Rapper'ları Şok Etti!

 

 

Kayda değer her rapçi gibi, Busta'da 'New York'un ghettosunda büyüdü. Gerçek adı 'Trevor Smith' olan Busta, Chuck D Tarafından keşfedildi. Chuck D, 'Buster' adlı bir boksörden etkilenerek Trevor'un adını Busta koydu. Daha sonrada 'Rhymes' ekini alarak tanıdığımız 'Busta Rhymes' ortaya çıkdı. Tabi bu çıkış bizim cümleler de anlatığımız kadar kısa ve kolay olmadı. Yine kayda değer her rapçi gibi Busta'da hayatın zorlukları, sokaklardaki çete savaşlarından kurtulmak için kendini Hip Hop'a adadı. Henüz 17 yaşındayken grubu 'Leader Of The New School' ile 'Elektra' şirketi ile ilk anlaşmasını yaptı. 1991 yılında underground piyasasında oldukça önemli bir yer kazanan 'Future With No Pst' yani 'Geçmişi Olmayan Gelcek' isimli albümü çıktı. Busta, Leader grubuyla sadece 1 albüm çıkartabildi. 1993'den sonra Busta kendini tamamı ile solo kariyerine verdi. İlk başlarda sadece bazı albümlere konuk, bazı parçalara ise feat yaptı. Tabi bu albümler ve feat.ler azımsanacak türden çalışmalar değildi. Örneğin; Craig Mack'in "Flava In Ya Ear" veya A Tribe Called Quest'in "Scenario"sunda Busta bir çok rapçiyi gölgede bırakacak bir performans sergiledi. 1995 yılında (ilerleyen sayfalarda dmx'i okuyacaksınız, burası aynı dmx'in biografisi gibi Smile Busta'da her rapper gibi 'Hooolywwoood' diyerek 'Higher Learning' adlı filimde ilk başrolünü oynadı. Yalnız bu filmde dahil olmak üzere yaptığı tüm çalışmalar Busta'ya istediği şöhreti getirmemişti ki, beklenen gün geldi. Busta uzun bir aradan sonra mikrofon başına geçerek solo albümünü tamamladı. Aldı albümünü ilk grup albümünü yayınlayan 'Elektra'nın yolunu tuttu. Tekrardan 'Elektra' ile anlaşan busta, 1995 yılında 'The Comming' adlı albümünü çıkarttı. Bu albümde o zaman ortalığı kasıp kavuran gangsta rap hanedanlığı 'Wu Tang' ailesi tahtından etmeyi başarsada hiç bir zaman Busta ve RZA + Wu Tang arasında bir sorun olmadı. Hatta bir çok konuda hep aynı görüşü savundular. Örnek: 'Dünyanın 1 Ocak 2000'de batacağı gibi.. (Ama olmadı tabi..)

 

Busta bu albümünden sonra yakaladığı şöhret ile çalışmalarını hızlandırdı. Arka arkaya 2 solo albüm daha yayınlayan Busta, Billboard-list'lerde üç numaradan girş yapan 'When Disaster Strikes' albümü ile kariyerde yeni bir dönem başlatıcak bir çok kapıyı araladı. Süperstarımızın kendi ayakkabıları üretilmeye başladı. Tam bunlar olurken 'Pepsi' ile uzun süreli bir reklam çalışmasına girmesi ile 'Pepsi'nin diğer içecek firmalarının arasından sıyrılmasını sağladı. Artık iyice pişen Busta, her rapçi gibi productörlüğe soyunarak 'Flipmode Squad', 'Rah Digga' gibi isimleri keşfetti. 'Sean Paul' ve kendi sanatçıları ile uzun soluklu bir maratonda gövde gösterisi yapan Busta, 'Make It Clap' şarkısı ile 2004 yazına damgasını vurdu. Şarkılarında pek vurgulamasa da feat. verdiği bir çok parçada 'East Coast' oldğunu belirtten busta, tüm rapperları ve hayranlarını şok eden bir transfer ile geçtiğimiz sayıda konuğumuz olan 'Dr.Dre / West Coast Mühendisi'nin ekibine dahil oldu. Herkez ne olduğunu anlamadan busta 2005 sonunda yeni albümünü hazırladı ve sunmak için gün saymaya başladı.

 

alıntdır....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...