Jump to content

Iskandinav Mitoloji Tanrısı Odin


caveler

Önerilen Mesajlar

iskandinav mitolojisinin büyük tanrısı odin

--------------------

Adı "tahrik", "hiddet" ve "şiir" anlamına gelen ondan gelmektedir. İskandinav panteonundaki diğer birçok ilahi varlık gibi karmaşık bir rol üstlenir; savaş ve bilgelik tanrısıdır. Ayrıca büyü, zafer ve av tanrısı olarak bilinir. Güneş ve Kelt haçı ile sembolize edilir. Odin: (Alfadir ,Allfather (Herkesin Babası)) Tanrıların babası; Asgard'daki salonu Valaskjalf'da (Katledilmişlerin Korunağı) tahtı Hlidskjalf bulunur. Bu tahttan dokuz diyarda olan tüm olayları gözler. Ayrıca yeryüzüne ve gökyüzüne hakimdir, gerektiğinde kartala dönüşebilir. Odin'in sadece güneş gibi parlayan tek bir gözü vardır. Diğer gözünü Bilgelik Kuyusundan içebilmek için feda etmiş ve sonsuz bilgi elde etmiştir. Habercileri Valkyrie’ler ölü savaşçıların ruhlarını Valhalla’ya taşırlar. İngilizcedeki Wednesday (Çarşamba) günü Woden's Day (Odin'in Günü) den gelmektedir.

 

Simgeleri, hiç hedefini ıskalamayan mızrağı Gungnir, her dokuzuncu gecede yeni sekiz yüzüğü ortaya çıkran yüzüğü Draupnir ve sekiz ayaklı atı Sleipnir'dir. Sleipnir suda ve karada gidebilir ayrıca iki kuzgunu vardır. Bu kuzgunlar ona dünyadan haberler getirir. Kuzgunlardan birinin adı Huginn (düşünce) ve diğerinin adı Muninn'dir (hafıza).Ayrıca yanında Freki ve Geri adında iki tane kurt eşlik eder.

 

Kuzey mitolojisinin Zeusu denilebilcek tanrı. Eşi Frigg'den olan çocukları, Balder, Hod Bragi ve Hermod , tanrıça Jord'dan olan çocuğu Thor ve dev Grid 'den olan çocuğu da Vidar 'dır. Buda ona yeni bir unvan kazandırır, Bu Tanrıların Tanrısı'dır. Elindeki mızrak ise yine 9 ya da 7 gün asılı kaldığı kuzey mitolojisin gerçekleştiği yerin yaşam ağacında runeleri öğrenmesi sonuçu kurtulduğunda kopardığı bir daldan yapılmıştır.

 

Ragnarok günü geldiğinde, Fenrir Odin'i öldürecektir.

 

http://www.crystalinks.com/norsegods.html

--------------------

sıra thor da:

Thor - veya Donnar - İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrıdır.

 

İki sihirli nesneye sahiptir. bu nesnelerden biri Mjöllnir'dir. Mjöllnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir çekiçtir. Çekici Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeş yapmışlardır. Çekiç yapılırken Loki sinek kılığına girip cüceleri ısırarak rahatsız edince bir kaza olmuş, çekicin sapı kısalmıştır.

 

Bu iki cüce ayrıca bu çekice birçok farklı özellik vermiştir. Çekiç, Thor'un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir. Ayrıca bir bumerang gibi, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner. Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder, yağmurları onunla yağdırır. Çekici ile evlilikleri ve nesneleri de kutsayabilir.

 

Onun güçlü olmasını sağlayan bir diğer sihirli nesne de altın bir kemerdir. Bu kemeri takar takmaz gücü ikiye, hatta üçe katlanır.

 

Ayrıca Thor'un iki tane keçisi vardır. Bu keçilerden birinin adı Tanngniost (Diş Çatırdatan) diğerinin adı da Tanngrisnir (Diş Gıcırdatan)dır. Bu keçilerin çektiği arabası yerde de gökte de gidebilir.

 

 

Özel Hayatı [değiştir]Thor, Odin ve Frigga'nın oğludur. Odin'den sonra gelen en önemli tanrı olarak kabul edilir. "Altın saçlı tanrıça" Sif ile evlidir.

İskandinav tanrıları arasında en kurnaz, en kötü tanrı Loki'dir. Loki, Sif'e "Seni seviyorum, benimle evlen" der. Sif, namuslu bir tanrıça olduğu için kabul etmez. Fakat Loki çok sinirlenir ve bir gece Sif uyurken yanına gidip güzelim uzun saçlarını keser, kestiklerini de yakar. Artık Sif hiç çekici değildir. Thor da uyanınca bunu görür ve Sif'ten boşanmak yerine onun intikamını almaya karar verir. Bu işi ancak Loki yapar diye düşünüp Loki'nin yakasına sarılır. Loki de can korkusundan (Evet, İskandinav tanrıları tamamen ölümsüz değiller) özür diler ve cüce İvaldi'nin oğullarına gider. Bu ünlü cüce demirciler Sif için altından saç telleri yaparlar, Loki de bu saçları bizzat Thor'a kendi elleri ile verir. Thor altın saçları eşine takınca (Ki "Altın saçlı tanrıça" lakabı bu olaydan sonra denmeye başlanmış) onun daha da çekici olduğunu düşünür ve onunla birlikte olur. Bu birleşmeden sonra da Thrud adlı bir kızı, Lorride adlı da bir oğlu olur, dördü beraber Thrudheim'deki 540 odalı Bilskirnir isimli saraylarında yaşarlar.

 

 

Thor'un maceraları [değiştir]Bir efsaneye göre; tanrıların evlerini yapan dev Thrym, aşk tanrıçası Freyja'yı çok beğenir ve ona evlenme teklif eder. Freyja bu teklifi sert bir şekilde reddedince Thrym Thor'un Mjöllnir'ini kaçırır, fidye olarak da Freyja'yı ister. Thor çekicini geri almak için bir plan yapıp tanrılara açıklar. Gelinlik giyip Freyja'nın mücevherlerini takar ve devler ülkesine gider. Thrym onu görr görmez çekici bir yana koyup Freyja sandığı Thor'a koşar. Thor da hemen çekicini kapıp Thrym'in üstüne indirir. Thrym o anda yere yıkılıverir.

 

Bir başka gün, yoksul köylülere yardım etmek için bir köye iner ve iki keçisini onlar için kesip pişirmiştir. Eğer keçilerin postları güzel yüzülürse ve bütün kemikleri bu postların içine doldurulursa Mjöllnir'in kerameti ile keçiler canlanır. Köylüler ziyafet çekerken hiçbir kemiğe zarar vermemeye dikkat ederler. Bir delikanlı, kemiklere dikkat edilmesi gerektiği uyarısını duymaz ve bir incik kemiğini parçalayıp iliğini emmeye başlar. Tam bu sırada Thor onu görür ve kırık kemiği onun elinden alıp bütün kemikleri toplar ve keçileri canlandırır. Fakat ne çare, keçilerden biri kırık kemiği olduğu için topallamaktadır. Bunun üzerine Thor, delikanlıyı kendine köle yapmak şartı ile o ailenin kökünü kurutmamaya karar verdiğini söyler, aile de delikanlıyı seve seve Thor'a verir.

 

"Hiç kimse ama hiç kimse, onun büyük kahramanlıklarını aklında tutup ezbere söyleyecek kadar bilge değildir."

--------------------

loki:

Loki Laufeyjarson veya Loki İskandinav mitolojisinde Kötülük tanrısıdır.

 

Loki, İskandinav tanrilarinin savasip yendigi Buz Devlerin'den biridir. Babasi Farbauti annesi ise Laufeydir. Savas sirasinda Buz Devlerine ihanet ederek Aesir Tanrilarina onemli bilgiler vermistir. Bu hareketi Odin'in onu kan kardesi olarak kabul etmesini saglamistir.

 

Loki karmasik bir karaktere sahitir. Diger Aesir Tanrilarin'a oyunlar oynayarak eglenir.En onemli tuzaklarindan biri kor tanri Hodr'i kandirarak,Odinin oglu Balder'in oldurulmesini saglamak olmustur. Bu hareketinden sonra Odinin kan kardeslik bagindan cikarilmis,dunyanin derinliklerindeki bir magraya hapsedilmistir.Ayrica sekil degistirme yetenegine sahiptir.

 

Loki'nin,Angrboda ile evliliginden Jormungandr, Fenris/Fenrir ve Hel adinda cocuklari vardir.Sigyn ile olan evliliginden ise Narfi ve Vali adli iki cocugu bulunmaktadir.

 

Loki magrada oldurulen oglu Narfi nin bagirsaklariyla bir tasa baglanmis olarak yatmaktadir. Tepesindeki sarkitlara dolanmis dev yilanin agzindan aka zehir gozlerine damlamakta ama esi Sigyn elindeki tahta kapla Loki'yi korumaya calismaktadir. Ancak kap doldugu zaman, bosaltmak icin uzaklastiginda Loki zehirden etkilenmekte ve bu da Iskandinav inanclarina depremlere sebep olmaktadir. Bu ceza Iskandinav mitolojisinde mahser gunu olarak adlandirilan Ragnarok'a kadar devamedecektir.

 

Ragnarok geldiginde Loki, Odin'in oglu Heimdall ile dovusecek, bu dovusun galibi olmayacak ve her ikisi de savasta olecektir.

 

Blackmetal grubu Black Omen'inde Loki Causer Of Ragnarok Adlı bir şarkısına konu olmuştur .

--------------------

Aslinda loki çok iyi bir tanriymis ama bir gece ansizin olan bi olay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iskandinavya mitolojisi'nde tüm tanrıların en kudretlisi, zaferin ve bilgeliğin tanrısı odin, tek gözü kör bir ihtiyar olarak tasvir edilir.geçmişte olanları ve gelecekte olanları bildiği söylenir.tüm insanların kaderi ona bağlıdır,yaşayan en bilge canlıdır.fakat odin'in tek gözlü olmasının ve bilgeliğinin ayrı bir öyküsü vardır : http://saxons.etrusia.co.uk/images/odin2.jpg

bir gün odin'in diğer iki kardeşi ve ve vili kayboldu. odin her yerde onları aradı, tüm asgard diyarını baştan başa dolaştı.fakat hiçbir ize rastlamadı.bu yüzden çok sinirlendi ve atı sekiz bacaklı sleipner'a bindiği gibi arkadaşı mimer'e doğru yola çıktı.mimer buz devi bolthor'un oğluydu ve zamanında vaenir tanrılarına rehine olarak yollanmıştı.fakat vanir onu sevmemiş ve kafasını kesmişti.odin zamanında yetişerek mimer'in kafasını kurtarıp ve yeri geldiğinde bilgeliğine danışmak için onu mimer'in kuyusu adı verilen çeşmenin yakınlarına koymuştu.mimer'in kuyusu dünyadaki tüm bilgeliğin kaynağıydı.mimer'in bilgeliği de bu kuyunun suyundan gelirdi.

 

sonunda odin geldiğinde mimer'in kafasını selamladı ve dedi ki : '' hey mimer,kuyunun suyundan biraz içmem lazım ki kardeşlerimin nerde olduğunu öğreneyim! '' mimer reddetti : ''her isteyene bilgeliğin kaynağından su içirirsek ne olacağını zannediyorsun odin? böylece herkes olacakları önceden bilir ve bunu istediğini sanmıyorum. ''

 

odin yıkıldı,ne yapacağını bilemedi.kendi kendine bu kuyudan bir damla su içmek için her şeyi yapabileceğini, hatta tek gözünü feda edebileceğini mırıldandı.

 

mimer birden bağırdı : '' anlaştık! '' odin'in yüzü sarardı,sadece kendi kendine mırıldanmıştı ama yine de anlaşmaya sadık kalarak tek gözünü çıkarıp kuyunun içine attı.

 

ve o zamandan beri odin'in gözü kuyunun dibinden, dışarı, dünyaya bakar.böylece odin hem geçmişi hem de geleceği görüp,bilinmeye değer her şeyi bildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar acaba njordla ve skadini boşanmayla sonuçlanan evliliğini ayrıntılı olarak bilen varmı?

Skadi, Iskandinav mitolojisinde Kış tanrıcasidir.Njord'un karisidir.Thjazi'de babası olur.

 

Skadi'nin Babasi Tanrılar tarafindan katledildikten sonra öcünü alamak icin Asgard'a gider.Asgard Tanrıların bulundugu yerdir.

Tanrilar Skadi'ye bir oneride bulunur derler ki;Ayaklarımıza bak ve sec birimizi yanına koca olarak.

Skadi istedigi Tanrıyı secme ozgurlugune sahiptir ama sadece ayaklarına bakarak.İclerinden en guzelini secti bunun Baldr oldugunu dusunuyordu.Ayaklar ise en yaslı tanrılardan biri olan Njord'a aitti.

Bu antlasmadan geri donus olmadigi icin Skadi Njord'u kabul ederek Babasi sag iken kaldıgı yere Thrymheim gitmek istedi.Njord ise denizin icinde olan sarayina Noatun'a gitmek ister.Birlikte bir karara vardılar dokuz gece Thrymheim bundan sonraki dokuz gecede ise Noatun'da kalmalarına dair.Njord Noatun'a dondukden sonra bir daha Thrymheim gitmemeye karar verdi.Skadi Noatunda yankılan sesler yuzunden uyuyamadagından sikayet ederek Thrymheim geri dondu ve hayatına bir sure orada devam etti.

Loki Baldr oldurdukten sonra Tanrilar tarafından bir magarada tutulur.Skadi Loki'nini kafasina bir zehir koyar.Zehir o kadar gucluymus ki Loki'nin acı cıglıklari yeri sarsarmıs.Bu arada Skadi'nin babasinin katili Loki olarak bilinir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Skadi, Iskandinav mitolojisinde Kış tanrıcasidir.Njord'un karisidir.Thjazi'de babası olur.

 

Skadi'nin Babasi Tanrılar tarafindan katledildikten sonra öcünü alamak icin Asgard'a gider.Asgard Tanrıların bulundugu yerdir.

Tanrilar Skadi'ye bir oneride bulunur derler ki;Ayaklarımıza bak ve sec birimizi yanına koca olarak.

Skadi istedigi Tanrıyı secme ozgurlugune sahiptir ama sadece ayaklarına bakarak.İclerinden en guzelini secti bunun Baldr oldugunu dusunuyordu.Ayaklar ise en yaslı tanrılardan biri olan Njord'a aitti.

Bu antlasmadan geri donus olmadigi icin Skadi Njord'u kabul ederek Babasi sag iken kaldıgı yere Thrymheim gitmek istedi.Njord ise denizin icinde olan sarayina Noatun'a gitmek ister.Birlikte bir karara vardılar dokuz gece Thrymheim bundan sonraki dokuz gecede ise Noatun'da kalmalarına dair.Njord Noatun'a dondukden sonra bir daha Thrymheim gitmemeye karar verdi.Skadi Noatunda yankılan sesler yuzunden uyuyamadagından sikayet ederek Thrymheim geri dondu ve hayatına bir sure orada devam etti.

Loki Baldr oldurdukten sonra Tanrilar tarafından bir magarada tutulur.Skadi Loki'nini kafasina bir zehir koyar.Zehir o kadar gucluymus ki Loki'nin acı cıglıklari yeri sarsarmıs.Bu arada Skadi'nin babasinin katili Loki olarak bilinir.

teşekkür ederimde yanılmıyorsam lokinin ağzına zehiri karısı Sigyn damlatıyordu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya size birşey soracam bir ara silmarillion kitabı okumustum okuduğum kitapta iskandinav mitolojisinden yararlanılarak yazıldığı yazlıyordu ve en buyuk tanrı ''ıluvatar'' olarak geçiyordu ?Bir yanlışlıkmı var?Hatta bunun en güçlü çocuğu melkordur ama kotuluğe saptanmıstır falan fılan devam edıordu?

 

Yardımcı olacaklar ıcın sımdıden tesekkur edıorm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kurgusal düzende isimler yer değiştrmiş . ki J.R.R. Tolkien bunu hep yapıyor :)

doğrudur ,J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde her şeye gücü yeten tek yaratıcı ıluvatar'dır. . Bununla beraber, Eä'da yapılacak birçok iş için Ainur'u yetkilendirmiştir. Hatta Arda'yı (Dünya'yı) şekillendirmek de bu işlerden birisiydi. Eru, Tolkien'in Silmarillion'unda önemli bir karakterdir. Bunun yanında, Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi çok daha ünlü eserlerinde üstü kapalı olarak bahsedilir (Yüzüklerin Efendisi'nde Númenor'un Çöküşü'nden bahsedilen Ek A'da Tek Olan diye anılır).

Yani kurgusal düzen orta dünya yaratımı (miti ) ile mitolojik efsanelerdeki isimler birbirleri ile çelişebilir bu gayet doğaldır .:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani J.R.R. Tolkien nin silmarillion kitabındaki yazıları ıskandinav mıtolojisiyle alakası yokmu dıyorsunuz kafam ıyıce karıstı :D

 

kardeş,silmarilyonun nors mitolojisinden etkilenmesi birebir kopya edip isimleri değiştirme manasında değil,sadece esinlenme:) nors mitolojisi de kendisinden asırlar sonra yazılmış kitaplardan pek etkilenmiyor,ona bağlı değil yani,ikisini ayrı şeyler olarak ele alırsan kafan rahat edecek:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Güneşin İnsan İçin Anlamı: İnanç Boyutu ve Mitoloji

   Güneş tapımları ve Mitolojide Güneş: Kadim çağlardan günümüze Güneş, insanı en çok etkileyen gök cisimlerinden biri olmuştur ve insanın fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlığına etkileri fark edilmiştir. Bütün dinlerde ve mitolojilerde Güneş’in tanrısal bir figür olarak yer aldığını görürüz. Mircea Elliad’ın, “Dinler Tarihine Giriş” isimli kitabındaki “Güneş ve Güneş Tapımları” bölümünde yer alan bilgileri şöyle özetleyebiliriz: “Güneş Tapımı Mısır'da, Asya'da ve eski Avrupa'da belli b

   , Yer: Mitoloji

  • Mitoloji ve Dinlerde “Asli Günah” Kavramı

   Mitolojide Asli Günah Asli günah kavramının dinlerdeki anlatımlarını incelemeden önce bu hikâyenin arketiplerine ve çok tanrılı dinlerdeki yerine bakmak gerekir. Tevrat’ta ele alınan Aden’den kovulma hikâyesine benzer anlatımlar köklerini mitolojiden almıştır. Olay örgüsü ve içerdiği imgesel anlatılar, farklı coğrafi bölgelerde oluşan mitler içerisinde görülmektedir. Ancak olay bütünsel olarak değil, çeşitli mitlerle beraber anlatılan arketiplerle doludur. Öğretilerde yer alan unsurlar

   , Yer: Mitoloji

  • İstanbulda Witchcraft, Spirtüelizm, Mitoloji Ürünleri ve Arşivleri Bulabileceğimiz Yerler

   Arkadaşlar öncellikle herkese merhaba. Umarım gününüz çok güzel geçiyordur. Sizlere naçizane bir sorum olacak. İstanbul'da ikamet edip Witchcraft, Spiritüalizm, mitoloji, okülitzm tarzı konularla ilgilenen arkadaşlardan biriyim. Fakat bu kısımda biraz yeni olduğum ve araştırma tutkum çok olduğu için ulaşabileceğim kaynaklar, eskimiş kitaplar, gözden kaçan ürünler bulmak istiyorum. İstanbul'da bu konularla ilgili ürün satan, kitap satan bildiğiniz bir sahaf, eskici veya mekan var mı arkadaşl

   , Yer: Witchcraft

  • Erhan Altunay ile Mitoloji Dersleri

   Pandemi döneminde evlere tıkılıp kaldığımız için Erhan Altunay güzel bir fikir geliştirmiş ve YouTube kanalı üzerinden mitoloji dersleri anlatmaya başlamış. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle takip etmeye başladım ve çok hoşuma gitti. Sizler de isterseniz Erhan Altunay'ın kanalına abone olarak tüm dersleri sırayla izleyebilirsiniz.      Erhan Altunay Kimdir? diyenler için; İstanbul doğumlu olan Erhan Altunay, Orta ve Lise eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi’nde tamamlad

   , Yer: Mitoloji

  • Iskandinav Mitleri

   KUZEY MİTLERİNDE YARATILIŞ     Başlangıçta yalnızca büyük bir boşluk vardı (Ginnungagup). Yeryüzü biçimlenmeden önce, ölüler dünyasından (Niflheim) başka hiçbir şey yoktu ve burası içinde 11 nehri barındıran büyük bir kuyuydu. Niflheimın güneyi aşırı sıcaktı ve muhafızlığı Sutr (zifir anlamında) adlı bir dev tarafından yapılırdı. Niflheimın geri kalanındaki tüm nehirler donmuştu ve bu nehirler Ginnungagup tarafından çepeçevre sarılıyordu. Ta ki sihirli kıvılcımlar donmuş nehirlerin üzerine düşe

   , Yer: İskandinav Mitolojisi

×
×
 • Yeni Oluştur...