Jump to content

Albert Collins


Riyuetan

Önerilen Mesajlar

'The Ice Man' , 'The Master Of Telecaster'

 

Bugüne kadar nasıl oldu da bir Albert Collins forumu açılmadı hayret..

'F-C-F-Ab-C-F' akortlu gitarıyla, inanılmaz telecaster tonuyla eskilerin deyimiyle nevi şahsına münhasır kimse.. Lightnin' Hopkins'in kuzeni..

 

 

Collins kendi tarzını kendi stilini yaratan nadir müzisyenlerden. Özellikle sağ eliyle yaptığı atakları, farklı akort seçimleri, genelde 5. 7. ve 9. fretlerde kullandığı kaposu bu tarzını yansıtır nitelikte. T-Bone Walker, John Lee Hooker, Gatemouth Brown gibi büyük blues müzisyenlerinden oldukça etkilenen Collins sadece Texas sounduna değil Mississippi ve Chicago sounduna da oldukça yer vermiş müziğinde.

 

1952 de kendi grubunu kuran Collins, Houston da ki kulüplerde sahne almaya başlar. 1960 ların başlarında Frosty, Thraw Out gibi singleları birçok R&B radyosunda hit olmaya başlar.

 

Asıl çıkışını 1978 de Alligator Records la yaptığı anlaşma sonrası yapar. Aynı yıl 'Ice Pickin' Montreux Caz Festivalinde en iyi blues albümü seçilir. O yıl Grammy adaylığı gelir.

 

Collins,altın çağını 1980 sonrası yaşar.1983 de 'Don't Lose Your Cool' albümüyle W.C Handy Awards da en iyi blues albümü ödülünü alır. 1985 de ise Robert Cray ve Johnny Copeland la kaydettiği 'Showdown!' albümüyle Grammy kazanır.

 

1993 Haziran sonlarına doğru hastalanan Collins'e akciğer kanseri teşhisi konur. Aynı yıl 24 Kasım da ölen Collins birçok müzisyene esin kaynağı olmuştur. Halen de olmakta..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...