Jump to content

Doğal Ürünlerle Yardımcı Tedaviler


Rimmon

Önerilen Mesajlar

Karabaş Suyu

 

Damar sertliğine faydalıdır. Balgam söker. Uykusuzluğu giderir zindelik verir. Bilhassa sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk, yüksek tansiyon gibi şikayetlerde idrar yolu iltihaplarını, böbrek rahatsızlıklarında, sara ve astımda sinir ve kalp güçlendirici, egzama yaralarını iyi edicidir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden yarım saat sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Kekik Suyu

 

Hazım eritmede, kan kanserinde, kanı temizlemede, damar açıcı olarak kolestrol için mikrop kırmada, mide ve bağırsak çalışmalarında, yüksek tansiyona, parazitleri dökmede, kilo vermek için kan dolaşımını uyarmada faydası görüldüğü tespit edilmiştir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:Ülser hastaları yarı yarıya sulandırarak içmesi tavsiye

edilir

 

Mersin Suyu

 

Murt, hambelez mahalle isimleriyle de bilinir. Yaprak ve meyvelerdeki tanen kabız yapıcı ve mikrop öldürücüdür. Ayrıca iştah açıcı etkisi vardır. Bu nedenle ağız ve boğazın mikrobik hastalıklarında gargara olarak, idrar yolu iltihaplarında içilmek suretiyle, basit yaralarda ise pansuman için kullanılır. Basit vajinal akıntılarda vajinal duş olarak faydalı olur. Mersin yağı içerdiği myrtol sebebiyle mikrop öldürücü ve teskin edicidir. Astım ve bronşitte bronşları açar. Mersin suyu vücutta ter kokularına karşı iyi bir deodoranttır.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:yüksek miktarlarda alınması zararlıdır

 

Defne Suyu

 

Defne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokularını giderir. Baharlı lezzetiyle sindirim salgılarını arttırır. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Ayrıca terletici ve mikrop öldürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle her türlü soğuk algınlıklarına ve soğuk algın lığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, yorgunluk ve ağrılara faydalıdır. Meyveler idrar söktürücü ve romatizmal ağrıları gidericidir. Güneşte kurutulmuş ve toz haline getirilmiş meyve her türlü zehirli hayvan ısırığı ve arı sokmasında faydalıdır.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:Düşüğe sebep olabilir. Bunun için gebe bayanlarda kullanılmamalıdır. Fakat doğum sırasında kullanılırsa doğumu kolaylaştırır ve çabuklaştırır

 

Biberiye Suyu

 

Başlıca dolaşım ve sinir sistemini aktive eder. Bu sebeple damar sertliğine bağlı hafıza zayıflıklarında başarıyla kullanılır. Zihin açar ve hafızayı kuvvetlendirir. Vücuda zindelik ve kuvvet verir. Kan dolaşımını arttırır, düşük tansiyonu dengeler, idrar söktürücü, bağırsak gazlarını ve kabızlığı giderici özelliğe sahiptir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:Tansiyonu yükseltir.

 

Melissa Suyu

 

Kalp kuvvetlendirici, hazım kolaylaştırıcı ve mide bağırsak gazlarını gidericidir. Başlıca etkileri yatıştırıcı uyutucu ve spazm çözücü olduğundan özellikle sinirsel mide ağrılarında kramplarda rahatlama sağlar. Hafif etkili bir uyku vericidir. Ayrıca sinirsel kökenli çarpıntılarda iyi gelir, depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı etki eder. Psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntıları uzaklaştırır.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:Terletici etkileri mevcuttur.

 

Adaçayı Suyu

 

Acı tadı sebebi ile iştah açıcıdır.Hazmı kolaylaştırır gazları giderir.Sindirim yolu hastalıklarını tedavi eder.Ağız özvakus (yemek borusu) yara ve iltihaplarında, mide ülseri ve gastritte, onikiparmak bağırsak ülseri, kolit ve bağırsak iltihapları, kalın bağırsak ve makat yaraları, böbrek, mesane, prostat, bayanlarda rahim iltihabı ve miyom, akciğerde ve karaciğerde yara ve iltihapların temizlenmesinde mükemmel sonuç verdiği görülmüştür.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden 20 dakika önce 1 kahve fincanı içilir.

 

Çörtük Suyu

 

Halk hekimliğinde antiseptik olarak ta kullanılan uyarıcı ve kuvvet verici bir bitkidir.Denenmiş çaylarından bilhassa damıtılmış suyu, çocuklarda zayıflık, gelişememe ve kansızlıkta kullanıldığı gibi mide zafiyetinde hazımsızlıkta ve kuluçlarda çok kullanılan çöltük otu enfeksiyonlarda, ülserde, böbrek, kolit, bağırsak ve bilimum vücut iltihaplarında, şeker hastalığı, öksürük, göğüs yumuşatma ve balgam sökmede iyi sonuç veren çok değerli bir bitkidir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra günde 3 öğün bir kahve fincanı içilir.

 

Not:Fazla içilmemesi tavsiye edilir

 

Papatya Suyu

 

Acı tadı nedeniyle iştah açar. Sinir yolu hastalıklarına iyi gelir. Ağız ve yemek borusu iltihabına iyi gelir. Mide ülseri, gastrit ve bağırsak hastalıkları, kalın bağırsak ve makat yaraları, böbrek, mesane, prostat, bayanlarda rahim iltihabı, miyom, akciğer ve karaciğer yara ve iltihabına iyi gelir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra günde 3 öğün bir kahve fincanı içilir.

 

Not:Fazla içilmemesi tavsiye edilir

 

Hayıt Suyu

 

İdrar söktürücü, mide bağırsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak kullanılır.Hayıtın beyinde cinsel hormonlara etki ettiği bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir. Hormonal adet kanaması sıklığı veya miktar olarak fazlalığı vakalarında faydalıdır. Ayrıca bazen hassas bayanların adet öncesi sivilce, gerginlik vs. gibi şikayetlerinde de yararlıdır.Dizanteri, sıtma, ağız yara ve iltihaplarında, diş etlerinin sağlamlaştırılmasında kullanılır.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Isırgan Suyu

 

İdrar söktürücü olmasından dolayı kandaki zehirli maddeleri uzaklaştırır. İştah açıcı ve kanın pıhtılaşmasını önleyici etkileri vardır. Kalp yetmezliğine, ayak şişmelerine (ödem) ve toplardamar yetmezliğinde faydalıdır. Solunum yollarını açıcı ağız, boğaz iltihaplarını giderici etkileri vardır. Mineral bakımından zengin olduğundan kansızlıkta destekleyici olarak kullanılır. Romatizmal ve gottada faydalıdır. Vücutta ürik asit birikimi ile oluşan gotta böbreklerden ürik asit atılımını arttırarak yararlı olur

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Karakekik Suyu

 

Damar tıkanıklığında vücuttaki yassı yağ hücrelerini eritmeden diabet (şeker) hastalığına faydalıdır. Kadın ve erkekte cinsel gücü arttırdığı görülmüştür. Hazmı kolaylaştırır, antiseptiktir. Parazit (kurt) dökmede, kan dolaşımını uyarmada, tansiyonda faydası tespit edilmiştir.

 

Kullanımı

 

Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

 

Not:Ülser hastaları yarı yarıya sulandırarak içmesi tavsiye edilir

 

Okaliptus Yaprağı Suyu

 

Kabız,antiseptik ve balgam sökütücü olarak kullanılır.Şeker hastalığına faydalıdır.Yiyeceklerin asidini azaltır.Aç karnına içildiğinde solucan ve kurtları düşürür.Mesane yollarını temizler.Basur memelerine iyi gelir.Ateş düşürür.Romatizmal ağrılarda,diş ağrılarında kullanılır.Karaciğer hastalıklarında,mide asidini düzenleyici olup,safradan kaynaklanan sivilce,egzama ve vücut şişkinliklerinde faydalıdır.Kuvvetli mikrop öldürücüdür.Nefes darlığı,öksürük,solunum yolu iltihaplarında,grip ve üşütmade etkilidir.Cilt hastalıklarında sürülerek kullanılır.

 

Kullanımı

 

1/4 okaliptüs suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde 3 çay bardagı içilir.

 

Nane Suyu

 

Mide üşütmelerinde,soğuk algınlıklarında,nezle ve grip hastalıklarında,hazmettirici,balgam ve safra söktürücü,adetgetirici,kalp rahatlatıcı,mesana yollarını temizleyici,vücuda kuvvet verici,idrar söktürücü,kantemizleyici etkilere sahiptir.

 

Kullanımı

 

1/4 Filistin Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.günde 3 çay bardağı içilir.

 

BİTKİSEL YAĞLAR

 

Adaçayı Yağı

 

Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici,ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.

 

Kullanımı

 

Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 1 defa içilir. Yara üzerine direkt tatbik edilebilir.

 

Not:Günde 3 damladan fazla içilmez. Fazla kullanımı epilepsi ve krampa yol açabilir.

 

Acı Badem Yağı

 

Kuru ve çatlak ciltlerin bakımında kullanılır.Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır

 

Anason Yağı

 

Gaz sökütücü,midede hazımsızlık,şişkinlik,gaz giderici ve iştah atrtırıcı,anne sütü arttırıcı,selülit tedavisinde ve uyku verici olarak kullanılır.Çocuklarda karın ve topuk bölgelerine seyreltilerek sürülür.Sinir sistemini uyarıcıdır

 

Kullanımı

 

Günde 2 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir filcan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.

 

Haşhaş Yağı

 

Yemek yağı olarak kullanılır.Ağrı kesici ve uyku verici özelliği vardır.

 

Çam Esansı

 

Solunum bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir. saçı besler. dökülmeyi önler kepeği gideriri. ve saçı kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

 

Kullanımı

 

Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. saç diplere masaj yaparak kullanılır. 200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.

 

Not:Böbrekte tahriş yaptığından böbrek rahatsızlığı olanlar içmemelidir.

 

Gül Yağı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır. Banyo suyunda ve hamamlarda koku verici olarak kullanılmaktadır. Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yağların içine koku vermek amaçıyla kullanılır.

 

Defne Yağı

 

Yemeklere güzel koku vermek için kullanılır.Gargara yolu ile alındıgında bademcik iltihabına,soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir.Saç ve kafa derisi tedavisinde kullanılır. Şaç büyümesini hızlandırır.Ayrıca gaz giderici ve kas gevşeticidir.

 

Kullanımı

 

Bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen parmak uclarıyla friksiyon şeklinde kulllanılır.Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkkat edilmelidir

 

Not:Gebelikte kullanılmamalıdır

 

Çilek Esansı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır.Banyo suyunda ve hamamlarda koku verici olarak kullanılmaktadır.Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yağların içine koku vermek amcıyla kullanılır.

 

Karabiber Yağı

 

Hazmı kolaylaştırır.İştah açar.gaz ve idrar söktürür.Enerji Verir.Öksürüğü keser.

 

Kullanımı

 

1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilir

 

Jojoba Yağı

 

Cilt besleyici,nemlendirici özelliğe sahip,saçların gelişmesinde ve kepeği engelleyici olarak haricen kullanılır.

 

Karanfil Yağı

 

Agız ve mide kokularını giderirSinirleri uyuşturur.Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır.Diş ağrılarında etkilidir.Diş eti çekilmesinde ve iltihabına faydalıdır.Haşereleri kovar.Diş ağrılarında pamuk ile tatmik edilir.Masaj amaçı için kullanılır

 

Kullanımı

 

Cilde sürülürken enaz 100cc sabit yağ(susam,tatlı badem vb)ile karıştırılarak kullanılmalıdır

 

Karabaş Yağı

 

Kalbi kuvvetlendiricidir.Damar sertliğine,kolestrole ve şekere faydalıdır.Uykusuzlugu giderir.Balgam söktürücü ve öksürük gidericidir.Egzama yaralarına iyi gelir.Stres ve gerginliğe faydalıdır

 

Kullanımı

 

Günde 2 damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır.Haricen cilde sürülür

 

Not:Dahilen kesinlikle direk olrak alınmamalıdır.Haricen 50cc çörekotu yağına bir kapak katılarak karıştırıldıktan sonra masaj yapılır

 

Sarmısak Yağı

 

Dogal bir antibakterieldir.Saç kıran hastalığında ve saç bakımında mullanılarak saç dökülmesini önler.

 

Tarçın Yağı

 

Antibakteriyel etkiye sahiptir.Bağırsak enfeksiyonlarında etkilidir.Kan dolaşımını hızlandırır. Pastalara esans olarak kullanılır.

 

Kullanımı

 

1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.Cilde masaj şeklinde sürülür.

 

Yasemin Yağı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır. Banyo suyunda ve hamamlarda koku verici olarak kullanılmaktadır.Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yagların içine koku vermek amaçlıyla kullanılır.

 

Tatlı Elma Yağı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır. Banyo suyunda ve hamamlarda koku verici olarak kullanılmaktadır.Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yagların içine koku vermek amaçlıyla kullanılır.

 

Susam Yağı

 

Dahilen müshil,haricen ise özellikle kuru ciltlere, kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kulanılması tavsiye edilir.Saç kırılmalarını önler.Şeker hastalığında da kulanılmaktadır. Yanıklarda iyileştirici özelligi vardır.Her cilt tipine uygundur.Yemeklere lezzet verir.Romatizma ve selülit için da faydalıdır.

 

Kullanımı

 

Her sabah aç karnına 1 çay kaşığı içilir.Müshil olarak da 1 çay kaşığı alınır.Haricende cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

 

Avokado Yağı

 

Avakado yağı, avakado çekirdeklerinin sıvı distilasyon yöntemi kullanılarak ekstrakte edilmesinden elde edilmektedir. Avakadoyağı A, B1, B2, pantothenik asit (B5), D, E vitaminleri ile lesitin ve yağ asitlerince zengindir. Avakado yağı çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz etmektedir, bu sebeble masaj yağı karışımlarında çok iyi bir taşıyıcı yağdır. Çok hızlı nüfuz edebildiği için kuru ciltlerin nemlendirilmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Ekzama ve zamanla cilt kanserine dönüşme riski taşıyan bir cilt rahatsızlığı olan solar keratosiz tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir.

 

Kullanımı

 

Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

 

Biberiye Yağı

 

Biberiye uçucu yağı, biberiye yapraklarının, buhar distilasyonu ile elde edilmektedir. Verbenon etken maddesi yüksektir. Ruhsal açıdan hafızayı kuvvetlendirmeye ve konsantrasyonunu arttırmaya yardımcı olur. Dahili kullanımında, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine, kan dolaşımının hızlanmasına böylece dolaşım sistemi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kuvvetli anti septik bir özelliğe sahiptir, böylece akne tedavisinde, tırnak ve ayaklarda gelişebilecek mantar rahatsızlıklarında, vücudun tamamında oluşabilecek viral ve bakteriyel gelişmeleri önlemede kullanılabilir. Biberiye yağının yaygın kullanım alanlarından biride romatizmal vakkalardır. Masaj yapmak suretiyle gerçekleştirilen bu uygulamada biberiye yağı romatizma ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

 

Kullanımı

 

Masaj: sabit yağlara eklenerek masaj yapılabilir.

 

Dahili: Bir bardak suya 1-5 damla eklenerek içilebilir.

 

Buğu: Aromaterapi lambasında oda alanın metre karesine bir damla olacak şekilde lambada bulunan suya eklenir ve inhalasyon yolu ile kullanılabilir.

 

Not:Hamilelik döneminde kullanılması önerilmez

 

Çörekotu Yağı

 

Ortadoğu ülkeleri arasında birçok derdin dermanı olduğu için ?Habbat Al Barakah? ya da ?Kutsanmış Tohum? olarak bilinen çörekotu, binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika?da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa?da da tanımış ve kullanılmaktadır. Çörek Otu Yağı, % 58 oranında omega-3 ve omega-6 yağ asidi ihtiva etmenin yanında, selenyum, çinko, demir, bakır, kalsiyum mineralleri ve yüksek oranda E vitamini içermektedir. İçerisindeki mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye, vücuttaki antioksidan etkiyi arttırmaya, menepoz dönemindeki bayanların şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bununla beraber, astım, şeker, sinüzit ve romatizma tedavisinde doğal destekleyici olarak kullanılabilir. Harici olarak, hemoroid tedavisinde bitkisel destekleyici olarak uygulanabilir. Ayrıca cildi besleyici, kuru ciltleri dengeleyici özelliğe sahiptir.

 

Kullanımı

 

Harici : Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

 

Dahili: Günde 1-3 kez bir bardak suya 4-5 damla damarlardaki alınabilir

 

Kayısı Çekirdeği Yağı

 

Kayısı çekirdeklerinin soğuk preslenmesi ile elde edilmektedir. Oleik

(omega-3) ve linoleik (omega 6) yağ asitlerince zengindir. İngilterede 1600lü yıllarda tümör ve ülser tedavisinde uygulanmış, arap doktorlar tarafından hemoroid, kulak ağrısı gibi durumlarda kullanmışlardır. Aromaterapide en önemli taşıyıcı yağlardan biridir.

 

Kullanımı

 

Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

 

Havuç Tohumu Yağı

 

Havuç tohumlarının soğuk preslenmesi ile elde edilmektedir. Havuç yağı Beta-karoten, B, C,D, E vitaminleri özellikle de A vitaminince zengindir.

 

Kullanımı

 

Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

 

Portakal Yağı

 

Portakal kabuklarının buhar distilasyonu ile elde edilmektedir. Linalilasetat, limonen ve sitronellal etken maddelerince zengindir.

 

Kullanımı

 

Sabit yağlara eklenerek masaj yapılabilir.

Aromaterapi lambasında oda alanın metre karesine bir damla olacak şekilde lambada bulunan suya eklenir ve inhalasyon yolu ile kullanılabilir.

 

Bergamut Yağı

 

Bergamut Esansı ( olium citrus bergamia, bergamot oil )Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku vericidir. Ateş düşürücüdür, ağız sağlığında etkilidir. Cilde masaj yapılarak uygulandığında stres ve yorgunluğu giderir. Psikolojik etkisi: Moral yükseltici ve sakinleştirici bir yağ olan bergamot, öfke ve hayalkırıklığını giderir, özellikle endişe ile oluşmuş depresyonda mükemmel sonuç verir.

 

Kullanımı

 

Bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak , günde 2 defa kullanılır.

 

Buğday Yağı

 

Hücre yenileyici, selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.B vitaminleri ve mineraller içerir.

 

Kullanımı

 

Dahilen; günlük bir çay kaşığı kulllanılır.

Haricen; Saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.

 

Ceviz Yağı

 

Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir.

 

Kullanımı

 

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

 

Fesleğen Yağı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır. Banyo suyunda ve hamamda koku verici olarak kullanılmaktadır.Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yağların içine koku vermek amacıyla kullanılır

 

Fındık Yağı

 

Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla kulllanılır.Doğum öncesi ve sonrasında oluşacak deformasyonlarda kullanılır.Varis ve saçkıran rahatsızlıklarında kullanılır.Selülit tedavisinde ve karın bölgesindeki çatlakların giderilmesinde faydalıdır.

 

Keten Tohumu Yağı

 

Menapoz sıkıntılarını,mide ağrılarını ve kabızlığı giderir.Hazmı kolaylaştırır.Sindirim sistemi iltihabında etkilidir.Zihin açıcıdır. Yüksek miktarda omega 3 içerdiğinden kanı sulandırarak kolestrolü düşürür.

 

Kullanımı

 

Sabah akşam birer tatlı kaşığı içilir.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

etkin bir nemlendiricidir. Dogal olarak protein ve A,B,C,E vitaminleri içerdiğinden cilt bakımı içinde kullanılır.Hazmı kolaylaştırıcı,eneji verici,bulantı giderici olarak kullanılır.Eklem ve kas ağrılarında ve romatizmada masaj şeklinde ,saç dökülmesinde saç diplerine friksiyon yapılarak kullanılır.Cilt besleyici ve koruyucu özelliği vardır.

 

Kullanımı

 

Bir tatlı kaşığı içilir.

 

Kekik Yağı

 

Gastrit ve mide agrılarında etkilidir.Mikrop öldürücüdür.Bronşit,nezle,grip ve solunum yolu rahatsızlıklarına,diş eti iltihabına iyi gelir.Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır.Şeker hastalığına ,romatizmaya iyi gelir.Klestrol ve yüksek tansiyonu dengeler.Zayıflamada yağ çözücüdür.

 

Kullanımı

 

Günde 2-3 damla yarım filcan suya katılarrak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. Haricen parmak uclarıyla masaj şeklinde tatbik edilir.Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır.

Not:Dahilen kesinlikle tek başına alınmamalıdır.Haricen 50 cc çörekotu yağına bir kapak katılarak karıştırılır

 

Kakao Yağı

 

Güneş ışınlarından korur,cilt de olan rahatsızlıklarda sürülerek kullanılır.Bronzlaşmada vücutta oluşan çatlaklıklara haricen kullanılır.Doğum öncesi ve sonrası karındaki çatlakları gidericidir.

 

Nane Yağı

 

Mide bulantısını keser.Hazmı kolaylaştırır.Gaz sökütücüdür.Sinirleri güclendirir.Baş ağrısına iyi gelir.Selülit tedavisinde kullanılır.Anne sütünü arttırır.Bağırsak solcanlarını temizler.Miğren,sinirsel baş ağrısına faydalıdır.

 

Kullanımı

 

Günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen;cilde masaj şeklinde uygulanır.

 

Not:Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.

 

Kantoron Yağı

 

Haricen sürüldüğünde yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. Günde 2 kaşık içildiğinde hazmı kolaylaştırıcı,iştah kesici,mide ağrılarını kesici olarak kullanılır.

 

Mersin Yağı

 

Hemoroit tedavisine ve şeker hastalığına karşı etkilidir.Nefes açıcı özelliğe sahiptir.Gerginliğe uykusuzluga iyi gelir.Adale kuvvetlendiricidir.Astımlı hastalarda infizyon şeklinde uygulanır.Günde bir fincan suya5 damlatılarak içilir. Haricen;cilde masaj şeklinde uygulanır.

 

Pelesenk Yağı

 

Romatizmal ağrılara iyi gelir.Masaj şeklinde uygulanır.

 

Limon Yağı

 

Aroma terapi amaçlı olarak kullanılır. Banyo suyunda ve hamamlarda koku verici olarak kullanılmaktadır.Masaj yağı,saç bakım yağı vb gibi yagların içine koku vermek amaçlıyla kullanılır.

Not:Cilde sürerken 50cc hidistan cevizi,susam yağlarla karıştırılarak kullanılır.Cilde sürüldükten sonra en az 10 saat güneşe cıkmamalıdır

 

Rezene Yağı

 

Midevi şişkinlik hazımsızlıkları giderir. Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.Cildi besler ve pürüzleri giderir.1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.

 

Susam Yağı

 

Susam yağı tohumlarının soğukta sıkılması ile elde edilmektedir. İçeriği, E, A ve B kompleksi vitaminler ile demir ve kalsiyum minerallerini oleik, linoleik, stearik, palmitik ve miristik yağ asitleri ve antioksidatif etki gösteren bileşiklerce zengindir.

 

Kullanımı

 

Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.Günde 1-3 kez bir bardak suya 4-6 damla damlatılarak alınabilir

 

Alternatif tıp demekten daha doğru geliyor bana bu yardımcı tedavi sözü,umarım işinize yarıyacak birşeyler bulabilirsiniz.

 

Tek tek bulunarak derlenmiş bir konudur arkadaşlar,bilgilerinize....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çam Esansı

 

Solunum bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir. saçı besler. dökülmeyi önler kepeği gideriri. ve saçı kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

 

Kullanımı

 

Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. saç diplere masaj yaparak kullanılır. 200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.

 

Not:Böbrekte tahriş yaptığından böbrek rahatsızlığı olanlar içmemelidir.

 

 

ihtiyacım olan bu galiba.. saçlarım için :/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilac kullanmak yerine doğal tedaviler daha iyi...

çok bilgilendirici bir konu olmuş ellerine sağlık :)

 

kesinlikle sidar cörek otu yağı'nın faydaları saymakla bitmiyor ve zeytinyağı tabiykide vazgeçilmezim :D

aspir yağıda zayıflamak için kullanılıyomuş. özelliklede az su tüketenlerler için idealmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...