Jump to content

Janis Joplin

pagan

Önerilen Mesajlar

http://www.wussu.com/various/images/janis_joplin.jpg

Janis Joplin

60'ların en güçlü Beyaz kadın rock sanatçısı olan Janis Joplin aynı zamanda kendini parçalarına tamamen yansıtabilen muhteşem bir blues ustasıydı. İlk olarak sahneyle tanıştığı San Francisco'nun kendini bilmez grubu Big Brother & The Holding Company'den 1960'ların sonlarında kısa ancak yoğun ve başarılı (ticari açıdan da) sürecek olan solo çalışmalarını hızlandırabilmek için ayrıldı.

Her zaman en iyi malzemelerle ve kendisiyle aynı duyguları paylaşan meslektaşlarıyla çalışamamış olmasına rağmen kendi ve Big Brother ile yaptığı ve kayıtları dönemin en heyecan verici çalışmalarındandır. İddialı, baskıcı kişiliği ve sahnedeki rahat, azgın tavırlarıyla Rock müzikte kadının günümüzdeki yerine ulaşmasında da büyük rol oynadı.

Janis Joplin Texas, Port Arthur kasabasında büyüdü. Joplin'in sonradan ortaya çıkan iç çekişmeleri ve mutsuzluğu, çevresinin beklentileriyle kendi istediklerinin birbirlerinden çok farklı oluşu ve tüm bunlara ayak uyduramamasına bağlanır.

Blues'a duyduğu ilgi genç kızlık yıllarından beri var olan Janis, fırsat bulduğunda daha sonradan Jefferson Airplane'nin gitaristi olacak olan Jorma Kaukonen ile bir araya gelerek Blues döktürüyordu. Big Brother öncesinde yaptığı az sayıda kayıttan -ki bunlar Joplin ölmeden önce piyasaya çıkarılmadı- Bessie Smith gibi büyük ustalardan esinlendiği ve gruba dahil olmadan önce kendi kişisel tarzını oturtabildiği çıkarılabilir. 1966'da San Francisco'daki sancılı gruplardan Big Brother & the Holding Company'ye katıldı. Aynı yıl daha önce bir çok kere gidip hakkında bilgi sahibi olduğu Kaliforniya'ya da tamamen yerleşti.

Big Brother'ın öyküsünü en ayrıntılı şekilde kendileri anlatıyor. Gevşek, bazen baştan savma topluluğun elbette bir cazibesi vardı. Yine de müzik dünyasında -her ne kadar toplulukta öne çıkma gibi bir yaklaşım olmasa da- Joplin'den önceki yerleri ile sonraki yerleri arasındaki fark çok kolayca anlaşılabilir. Big Brother'ı normalden ayırıp farklı kılan Janis Joplin olmuştur. '67 Monterey Pop Festivali'ndeki (belki de en iyi gösterisiydi) filme de çekilen "Ball and Chain" ile onları bir anda hit yaptı.

Mainstream etiketiyle bu ilk çıkıştan sonra, Big Brother Albert Grossman ile bir anlaşma imzaladı ve Columbiya'ya doğru ilerledi. İkinci albümleri "Cheap Thrills", 1968'de listelerde zirveyi zorladı, ancak tek başına kazanacağına inandığı şöhretin onu ayartmasıyla çok geçmeden Joplin ayrıldı.

Joplin'in ilk albümü "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!", Big Brother'dan gitarist Sam Andrew'in de çaldığı Kozmic Blues Band ile birlikte dolduruldu. Çok tutulmasına rağmen, Janis Joplin'in çıkardığı en iyi iş denemez; bu yeni topluluk müzik açısından daha cilalı olmalarına rağmen Big Brother'daki elemanlar kadar sıcak değillerdi, yaptıkları müzik ise devamlı soul rock'a kayıyordu. Ancak başarısız olarak nitelendirmek de doğru değil, Janis Joplin'i zirveye çıkaran "Try (Just A Little Bit Harder)" parçasının başarısı asla göz ardı edilemez.

Joplin'in hayatı hemen hemen tüm biyografilerde de dikkatin çekildiği üzere uyuşturucu bağımlılığı, alkoliklik ve kalıcı olmayan kişisel ilişkiler üzerine kurulmuştu sanki.

Ölümünden kısa bir süre önce ise müzikte işler yolundaydı, son albümü "Pearl" için istediği çok yönlü bir müzik için bir araya getirdiği "Full Tilt Boogie Band" -yapımcı Paul Rothschild idi- doğrusu acımasızca eleştiriliyordu ancak "Pearl" Janis Joplin'i, onun olgunluğunu, farkını kanıtlıyordu sanki. Blues'un, soul'un ve halk-rock'ın üstesinden başarıyla gelebildiğini bu harika albümde ilan etmiş oldu.

Albümdeki "Mercedes Benz", "Get It While You Can" ve Kris Kristofferson'ın "Me and Bobby McGee" parçaları Janis Joplin'in en iyi parçalarındandır. Ancak üzücü bir şekilde 1970 Ekim'inde Hollywood'da bir otelde aşırı dozdan, daha albümü çıkmadan, bir türlü sevemediği yaşama veda etti. "Me and Bobby McGee" ölümünden sonra '71'de bir numaraya yükseldi. Onunki gibi bir sesin bir daha dünyaya gelmesinin ne kadar zor olduğu herhangi bir parçasını dinleyince hemen anlaşılıyor.

özgürlük, kaybedecek birşeyinin kalmaması demek.......

http://xml.truveo.com/eb/i/727906587/a/83ffa4d892c4e8dbfb0e9b611cc8250b/p/1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DİSKOGRAFİ

- Big Brother & The Holding Company (Big Brother & The Holding Company ) – 1967

- Big Brother & The Holding Company ( Cheap Thrills ) – 1968

- Kozmic Blues Band (I Get Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama ) – 1969

- Full Tilt Boogie Band ( Pearl ) – 1970

- Joplin In Concert – 1972

- Janis Joplin’s Greatest Hits – 1973

- Motion Picture ‘Janis’ – 1975

- Pearly Performances – 1975

- Farewell Song – 1982

- Anthology ( 2 CD ) – 1982

- Cheap Thrills – 1984

- The Monterey International Pop Festivali – 1992

- Janis Joplin Live At Woodstock – 1993

- Six Sides Of Janis – 1993

- Janis – 1993

- 18 Essentials Song – 1995

- Golden Highlights – 1996

- Absolute Janis – 1997

- Live At Winterland’68 – 1998

- Greatest Hits ( 5 CD ) – 1998

Piece Of My Heart

http://www.dailymotion.com/relevance/search/janis%2Bjoplin/video/x19aeu_janis-joplin-piece-of-my-heart_music

Summertime

Cry Baby

Woodstock 1969

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günde en az 5 şarkısını dinlediğim ve şu an güzel bi yerde olduğuna inandığım hanım.

p.s:Jim'e,Jimi'ye,Kurt'e,Sid'e ve Dimebag'e selam söyle!

Onlar şimdi orda bir grup kurmuşlardır davulada Led Zeppelinden Bonzoyu almışlardır tanrıyıda arada geri vokale çağırıyorlardır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Çocukken bana hep: "Şimdi ergenlik çağındasın, onun için mutsuzsun, büyüyünce her şey düzelecek" derlerdi. Buna gerçeklen inanırdım, biliyor musun. Ya "Büyüyüp de doğru erkeği bulduğumda" ya da beni becerecek birine sahip olduğumda veya üç beş kuruşu söke söke bir araya getirdiğimde düzelecekti her şey. Ve ben günün birinde hiçbir şeyin asla düzelmeyeceğini anladım nihayet, yanlışlık hep olacaktı... Beni koleje göndermek isteyen orta sınıftan bir ailenin beyaz kızıydım, ama ben kolej istemedim. Bir işim vardı, ama zevk vermiyordu. Kolayına gittim... Ve günün birinde aniden anladım ki bu bir gün gelip geride kalacak geçici bir çaresizlik değildi, anladım ki tüm yaşamım böyle olacaktı. Biliyor musun, hiçbir zaman ele geçiremeyeceksin o en dip köşeyi ve onu hiçbir zaman elde edemeyeceğin için de o Kozmic Blues'dur." - Janis Joplin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anneler kızlarınızı koruyun !! Janis geliyor . .

Ingilterede vereceği bir konser öncesi tv de söylenen cümlelerden biri . annem ne Beni ne de kardeşimi korumuş :D iyi ki de korumamış . . Summertime , cry baby vs vs diye giden bir müzik şöleni ile geçen çocukluğumun en güzel tınıları o çılgın ses idi . .

Güzel insanlar güzel sesler güzel hayatlar . .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Blues'un Tanrıçası.

Genç yaşta hayatına veda ederken arkadasında bıraktığı Blues mirası hâlâ en iyiler arasında yerini almakta. Kozmic Band , Boogie Band gibi Blues efsanelerinin bir arada olduğu gruplarda yer almış. Unutulmazlara imzasını atmıştır.

1969
yılında birde
Woodstock
'da sahne tozunu yutmuştur..

1968
yılında ise
"Big Brother & The Holding Company"
ile
"Cheap Thrills"'
i çıkardı.

1967
yılında ise gene
ile grupla aynı adı taşıyan albümü çıkardı...

1966
yılında
ile çalışmalara başladı...

1965
yılında
ile tanıştı...

1964
alkol, antidepresan, uyuşturucu, psikolojik sorunlar J.J şiştide şişti...

1963
Janis Joplin bu sene içerisnde San Francisco'ya kaçar Los Angels'dan yanında ileride menajeri olacak Chet ile birlikte ve San Francisco Barlarında gırtlağını sergilemeye başlar ama bir dünya kötü alışkanlığada iyiden iyiye bağlanmıştır...

1962
Bu yıl janis için bir dönüm noktası olmuştur belkide Çünki
Los Angels
'da
"Water Creek"
diye bir gruba girer ve bir yarışmada derece kazanırlar müziğini icraası açısından çok büyük bir adım gelişmiştir...

1961
yılında kolejden gelmiş hippi kızı cevresi boğmaya başlar ve
"Texas"
sana elvada!!!

1960
bu kız iyice hippi oluyor ve hippilerle zina dahir bilumum organizasyonlara giriyor..

1959
yılında
"Siyahi Başkaldırı"
Siyah gırtlaklı beyaz zenci rolünü oynar..

"Blues söylerken, ilk aşkı yaşıyor gibi hissederim. Seksten de öte. Tek aşkına ilk kez dokunmak gibi. Muazzam bir şey."

- Janis Joplin

Diskografi

Janis Joplin & Jorma Kaukonen

• The Typewriter Tape (1964)

Big Brother and the Holding Company

• Big Brother & the Holding Company (1967, Mainstream Records)
  • Big Brother & the Holding Company (1967?, Columbia) 2 ekstra single parça
  • Big Brother & the Holding Company (1967, CD 1999 Columbia Legacy CK66425) 2 ekstra single parça
  • Cheap Thrills (1968, Columbia)
  • Cheap Thrills (1968, CD 1999 Legacy CK65784) 4 ekstra single parça.
  • Live at Winterland '68 (1998, Columbia Legacy)

Kozmic Blues Band

• I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama! (1969, Columbia)
  • I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama! (1969, CD 1999 Legacy CK65785) 3 ekstra parça.

Full Tilt Boogie

• Pearl (ölümü sonrası, 1971, Columbia)
  • Pearl (ölümü sonrası, 1971, Bilinmeyen tarihli CD Columbia CD64188)
  • Pearl (ölümü sonrası, 1971, CD 1999 Legacy CK65786) 4 ekstra parça.
  • Pearl (ölümü sonrası, 1971, 2CD 2005 Legacy COL 515134 2)

Big Brother & the Holding Company / Full Tilt Boogie

• In Concert (1972, Legacy CK65786)

Sonraki Koleksiyonlar

• Janis Joplin's Greatest Hits (1973, Columbia)
  • Janis (2 disk 1975, CBS)
  • Anthology (2 disk 1980)
  • Farewell Song (1983)
  • Cheaper Thrills (1984)
  • Janis (3 disk 1993, Columbia Legacy)
  • 18 Essential Songs (1995, Columbia Legacy)
  • The Collection (1995)
  • Live at Woodstock: 19 Ağustos 1969 (1999)
  • Box of Pearls (1999, Sony Legacy)
  • Super Hits (2000)
  • Love, Janis (2001)

Eklemediğim kaçırdığım var ise özür dilerim.

Playlist

Janis Lyn Joplin, 1943, Ocak 19, (ölüm; 1970, Ekim 4)

Janis Joplin - Piece of My Heart

Janis Joplin - Me and Bobby Mcgee

Janis Joplin - To Love Somebody

Janis Joplin - I Need a Man To Love

Janis Joplin - Work Me, Lord

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

60 larden 70lere 80 lere uzanan büyüleyici sesiyle o döneme ait müzisyen solistlerin en etkilendiği vibrasyon özellikli sese sahipti. 70li yıllardan bugün şarkı söyleyen bir çok bayan vokal tanıyorum esin kaynağı janis joplin olan onun gibi şarkı söyleyen..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"People expect Janis Joplin to be a tough bitch, and say I start talking to them like a lonely little girl--that's not in their image of me--they don't see it. Say you meet somebody you've heard about, you don't ever see them, you don't see who they are and who they need to be recognized as, you see who you need them to be." Janis Joplin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...