Jump to content

Dexter

missjordison

Önerilen Mesajlar

http://www.rickbrotherton.com/blog/blogmedia/061220_dexter.jpg

Dexter, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olan dexter morgan'ın yaşamını konu alıyor. dizi jeff lindsay'in darkly dreaming dexter isimli romanından uyarlama. dizinin mükemmel de bir jeneriği mevcut.

pazar günleri yayınlanan dizinin bugün 5. bölümü yayınlanacak. bu zamana kadar dizi hakkında yapılan tüm eleştiriler iyi. öyle olması da o kadar normal ki. iyi hazırlanmış bir senaryo, bir katilin neredeyse içini bize gösteren türden bir görüntü yönetmenliği.. dexter'ın insanlıktan uzak kişiliği, insanlar ile iç içe yaşamaya kendini öylesine zorlarken, iç sesinin insan davranışlarını sorgulayışını dinliyoruz. karşımıza aslında görünürde dünyanın en normal, en sosyal, katil olabileceğina asla inanamayacağımız bir seri katil çıkıyor. kana olan tutkusu ise onu adli tıpta çalışmaya itiyor. böylece kendisi gibi diğer katillere de yakın oluyor ve onlara ulaşıp, onları öldürmesi kolay oluyor.

dexter'ın öldürme dürtüleri çocukluğuna dayanıyor. bir aile tarafından evlat edinilmiş olan dexter'ın asıl ailesi ile bir bilgimiz yok şimdilik, sadece bu katil ruhunu çocukluğunda evlat edinilmeden önce geçirdiği bir travmaya bağlı olduğu imasını izliyoruz. bir de kocaman yara izi var karnında henüz sebebi açıklanmamış (ben çocukluğunda olduğuna yordum). onu evlat edinen sıkı dedektif harry ilk anlardan itibaren bu çocuğun içinde bir şeylerin arızalı, eksik olduğunu anlıyor ve dexter'ın öldürme dürtülerini önce hayvanlara, sonra da hiç değilse yaşamayı hak etmeyen kötü insanlara kaymasını üvey kardeş debra sağlıyor.

üvey kardeş debra

dexter'ın bir de üvey kardeşi debra (jennifer carpenter) var. onun dexter'ın katilliği ve babasının ona yardım edişine dair bir bilgisi yok. o polis memurluğundan dedektifliğe adım atmaya çalışan çekingen bir kız. dexter, onun ağabeyi olarak ona destek oluyor ve özellikle katiller ile ilgili davalarda büyük yardımlarda bulunuyor. ne de olsa o da bir katil. kardeşi ve dexter bir çok gerilimli sahneye neden olan 'dondurma kamyonu katili' davasında birlikte çalışıyorlar. ileride teşkilatın haberi olmadan dexter ve yeni seri katilin ilişkisi gitgide organik bir bağa dönüşecek.

dexter ile çalışan herkes onu çok seviyor. amiri maria (lauren vélez) ona biraz abayı yakmış. meslektaşları angel (david zayas) ve vince (c.s. lee) onun özel yetenekleri olduğunu düşünüyor. ancak bir kişi çavuş doakes (erik king) ondan hiç hoşlanmıyor. dexter, onun içindeki katil dürtülerini sezdiğini düşünüyor. böylesine normal görünümlü bir seri katilin bir de sevgilisi var ancak dexter'ın seks ile hiç ilgisi yok. bu nedenle kişiliklerinin (arıza bakımından) çok uyuştuğunu düşündüğü rita (julie benz) ile beraber. rita kocası tarafından tecavüze, şiddete maruz kalmış 2 çocuklu çok kırılgan bir kadın. ama dexter'ın rita ve çocukları yanında mükemmel bir baba figürüne bürünmesi tam izlemelik.

dexter ve sevgilisi rita

six feet under'da fazlasıyla nazik, kırılgan ve kontrollü david fisher olarak izlemeye alıştığımız micheal c. hall, burada bayağı da ürküten bir katili mükemmel canlandırmış. hatta bu seri katile bayılacaksınız. geceleri öldüren dexter, fazlasıyla kanlı ve değişik stiller kullanmaya özen gösteriyor aynı zamanda. iyilik adına öldüren katil dexter sezonn izlenmeye değer dizilerinden olmayı başardı. showtime'ın resmi dexter sitesinde dexter'ın öldürdüğü kişilerin profillerine, adli tıp ile ilgili derslere ulaşmak mümkün...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben dün gece izledim e2de Bunu takip eden dedektifi KULUBEDE

oldurmeyi planlıyordu ama polis babası hakkında bir 2 sey dedi buda buna sakinlesti verdi devamını getiremedi dexterda merak etti işte oldurmedi bunu o dekolte giyinen hatunda diger polisi kullanıyo meksikalı olanı evini boyatmak icin:D:D....Dexter eski sevgilisine dondu gibi birsey hızlıdan almak istemiyorlar cocuklarla plajda takıldılar biraz cumartesi gunu...Babasının sırrıda seymis babası kalp krizinden olmus ama bilerek asırı dozda ilac almıs Yani İNTİHAR...dexter birini daha oldurdu kulubede ykaladıgı polis ona yapmamasını soyledi ama dexter iste....sonra polis buna benden uzak dur dedi dexter a babasıda boyle demisti eskiden bir suc isledikten sonra....Dexter da sunları soyledi BABAMI BEN ÖLDÜRDÜM...Cok mu kısa oldu:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dediğin gibi o kadını oldurse polisi coktan oldurmesi gerekirdi.DEXTER A YAKIŞMAZ:D Ama su da var ki kahramanımızın kafası cok karışık kurbanlarını avlarken ki sogukkanlılıgını psikolojisini korumakta da kullanabilicek mi hep birlikte görücez:=) HE HE..yok yok öldürmez sanıyorum:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet o zaman kesin yakalanır. zaten son bölümde teslim olmaktan da vazgeçti ama ingiliz teyzem kulubeyi buldu. şimdiye kadar izlediğim dizilerde az çok sonuç ne olur ya da olayın kahramanı nasıl kurtulur biliyordum bu dizide hiçbir fikrim yok dexter'in kendini nasıl kurtaracağı hakkında. diziyi benim için heyacanlı kılan da bu zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...