Jump to content

Sigaradan kurtulma rehberi

sensizim

Önerilen Mesajlar

34.jpg

-Sigaradan kurtulma rehberi

Ankara - Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, sigara içenleri bırakmaya teşvik etmek ve bilgilendirmek amacıyla bir ''rehber'' hazırladı.

İl sağlık müdürlükleri aracılığıyla tüm hastanelere dağıtılacak rehberde, sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyeler yer alıyor. Rehberde, herkesin sigarayı bırakabileceği, bunun için, ilk işin ''bırakma günü''ne karar vermek olduğu ifade edildi. Kişinin, bırakma gününü kendisi için önemli olan ve hatırlamakta zorlanmayacağı doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günler arasından seçmesi, bunu da yakın çevresine ilan etmesi önerildi.

Sigarayı alışkanlığından vaz geçmede sabır ve bırakmanın getireceği zorlukların nasıl aşılacağı konusunda bilinçli olmanın yeterli olduğu ifade edilen rehberde, sigara içme isteğinin önce zayıflayacağı, sonra da söneceği vurgulandı.

Rehberde, sigarayı bırakan kişinin bazen çok sinirli, mutsuz ya da keyifli olabileceği, bu durumlarda sigara içme isteğinin artacağı belirtilerek, bu

isteğin 3-5 dakika süreceği ve zamanla yok olacağı anlatıldı.

Rehberde, sigarayı bırakmak isteyen kişinin daha yüksek başarı elde etmek için sağlık kuruluşlarından yardım alabileceği belirtildi. Rehberde, sigarayı bırakanlara, kilo almamak için beslenmeye özen göstermeleri önerildi.

Daha önce bırakmayı deneyip başaramayanlara tavsiyelerin yer aldığı rehberde, bu kişilere yeniden denemeleri önerisinde bulunuldu.

Sigarayı bırakmaya karar veren kişinin kendisini ödüllendirmesi de önerilen rehberde, bunun sigara içilmeden tamamlanan ilk günün, ilk haftanın, ilk ayın

sonunda tekrar edilmesinin yararlı olacağı ifade edildi.

Evdeki sigara, çakmak, küllük gibi nesnelerin atılması ya da gözden uzaklaştırılması da tavsiye edilen rehberde, bu nesnelerin kökleşmiş sigara içme

isteği sönünceye kadar sigarayı bırakan kişi için tehlikeli olduğu kaydedildi.

Sigaraya bırakan kişinin kalp, akciğer, solunum yolları hastalıkları ve kanserler gibi hastalık risklerinin bir anda azalacağına dikkat çekilen rehberde,

bunun kişinin yaşam süresi ve kalitesini kendisinin belirlemesi anlamına geleceği ifade edildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

(----ALINTI----)

Sigara Nasıl Bırakılır..

--------------------------------------------------------------------------------

SİGARAYI BIRAKMAK

Sigarayı bırakabilmek için üç basamağı geçmelisiniz.

Karar verme

Hazırlanma

Devam etme

Karar Verme

Neden bırakmak istediğinizi düşünün. Herkesin kendine göre sebepleri vardır; ve bırakabilmek için gerçekten istemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer daha önce birkaç kez bırakmayı denediyseniz-ki çoğu insan denemiştir- bilirsiniz ki insan yeniden başlamak için binlece anlamsız, gerçekte hiç de mantıklı olmayan bahaneyi çok akla yatkın hale getirir ve tekrar başlar. Bunu engellemek için motivasyonunuzun çok iyi olması gerekir. Kendinizi böyle bir başarısızlıktan (buna tecrübe de diyebiliriz) alıkoymak için bırakma nedenlerinizi kendi sözcüklerinizle kağıda dökün. Dayanamayacağınızı düşünüp tekrar başlamayı çok istediğinizde önce bunları okuyacağınıza kendi kendinizi ikna edin.

Eğer daha önce bırakmayı denediyseniz neden tekrar başladığınızı da yazabilirsiniz. Tekrar başladığına pişman olmayan insan tanımıyorum. Ama şunu da akılda tutmakta yarar var: İlk iki haftadan sonra dayanmak çok daha kolaylaşıyor ve yeniden başlama olasılığı büyük ölçüde azalıyor.

Hazırlanma

Bunun için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak gerekli

Ne kadar zamandır içiyorsunuz?

Günde kaç tane içiyorsunuz?

Sizi sigara içmeye iten sebepler nedir?

Düzenli bir plana göre mi içiyorsunuz yoksa değişken mi?

Sabahları çok yoğun sigara içme isteği duyuyor musunuz?

Daha önce bırakmaya çalıştınız mı?

Bırakırken problemler yaşadınız mı?

Sigarayı bırakmak neden zordur?

Mark Twain "Sigarayı bırakmak kolay, ben bunu bin kere yaptım" demiş. Belki siz de bırakmaya çalıştınız.

İsterseniz neden bu kadar zorlandığınıza bir göz atalım.

Sigara iki tip bağımlılık yapar.

Fiziksel bağımlılık

Psikolojik bağımlılık

Fiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir.

Sigara, içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar, böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.

Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir, hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.

Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki semptomlar görülebilir.

Depresyon

Sinir bozukluğu, kızgınlık

Hassasiyet

Uyuma güçlüğü

Konsantrasyon bozukluğu

Baş Ağrısı

Yorgunluk

İştah Artışı

Bu semptomlar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya sevk eder çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca semptomlar kaybolur.

Semptomlar son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır. Daha sonra azalarak birkaç gün içinde bitecektir.

Psikolojik bağımlılığı aşmak belki de işin daha zor kısmı. Çünkü önce sigarayı içmeyi öğreniyorsunuz. Yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda, arabaya bindiğinizde, sabah uyandığınızda vb. Siz tüm bu durumlarla kafanızda bağlantılar kurdunuz önce. Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar alışkınsınız sigaraya. Bırakırken bu bağlantıları kırmanız gerekecek.

SİGARAYA KARŞI ZAFER KAZANMAK:

Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister. Yukarıda yazılmış olan her şeyi herkes az çok bilir. Sigara içen insanların tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve de ne kadar çok para kaybına neden olduğunu bilir. Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir. Ama sonuçta milyonlarca insan da sigarayı tamamen bırakmayı başarmıştır. Birazcık iradesi olan bir insan, bu milyonların arasına çok rahat girebilir.

Peki sigarayı bırakmak sadece irade işi midir? Bir insanın herhangi bir hareketi yapması için, ya kendine göre mantıklı sebepler bulması lazım, ya da bu hareketi silah zoruyla yapması lazım. Kimse sizin başınıza silah dayayıp, sigarayı bıraktırmak istemediğine göre, kendinize mantıklı sebepler bulmanız lazım. Şurası bir gerçektir ki, akciğer kanseri olmak üzere olan biri ya da kangren olmak üzere olan birinin sigarayı bırakmak için çok mantıklı sebepleri vardır. Sizin de mantıklı sebepleriniz olması için illaki iş buraya kadar mı gelmeli? Lütfen aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın.

Sigarayı hangi nedenlerden dolayı bırakmak istediğinizi bir kağıda yazın. Bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu tamamen kafanızdan çıkarın. Zor kelimesi ile imkansız kelimesi çok farklı şeylerdir. Kafanızda herhangi bir tarih belirleyin ve bunu da kağıda yazın. Bu tarihe kadar asla elinizdeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın. Yanınızda çakmak taşımayı bırakın. Çakmağa ihtiyacınız olduğunda bunu başkalarından isteyin. Her sigara yakarken kendinizi mümkünse bir aynada izleyin. Kül tablanızı boşaltmayın.

Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkese sigarayı bırakacağınızı ilan edin.

Sigarayı bırakmayı ilan ettiğiniz günde elinizde kalmış olan bütün sigara paketlerini, kibritleri ve de çakmakları çöpe atın, kül tablalarını boşaltın. Sürekli, sigara içmemekle kazanacağınız şeyleri düşünün. Devamlı bir şeylerle meşgul olun. Sinemaya gidin, tiyatroya gidin, uzun yürüyüşler yapın, lokantanın sigara içilmeyen bölümünde yemek yiyin. Dişçiye gidip dişlerinizi temizletin.

Sigarayı bırakmayı hedeflediğiniz ilk günde ve sonraki günlerde, mümkün olduğunca sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunun. Günde yaklaşık 4 litre su için. Her sigara içme isteği geldiğinde bir bardak su veya başka bir içecek için. Kahve ve de alkolden de kaçının. Elinizde sizi oyalayacak kalem veya başka bir şeyler tutun. Şekersiz sakız çiğnemeye çalışın. Dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra uzun süre fırçalayın. Bir anda gelip giden, sizi sigara içmeye aşırı derecede teşvik eden durumlarla mücadele edin. Sigara içmemekle ulaşacağınız yeni dünyayı düşünün. Bir kaç gün sigara içmeyen arkadaşlarınızla birlikte bulunun. Başkalarının sigara içmesi ve sizin de buna seyirci kalmanız, sizi de teşvik edecektir. Bunu bilerekten sigara içen arkadaşlarınızın yanına gidin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Sigara içenlerin yapmakta zorlandığı aktiviteleri yapmaya çalışın. Bu işi başardığınızda bu aktiviteleri tamamen yapabileceğinizi unutmayın. Bol bol dinlenin. Dış görünüşünüze çok önem verin. Bol bol aynada kendinize bakın.Hiç kimsenin evinizde sigara içmesine müsaade etmeyin.

Şayet sigara içme krizi gelirse, hemen bir şeyler için veya yiyin. Sakız çiğneyin veya bir elma yiyin veya biraz çekirdek çıtlatın. On kere çok derin nefes alın. Aldığınız onuncu nefesi bir süre tutun. Bu esnada bir kibrit yakın. Yavaşçana kibriti üfleyerek söndürün. Kriz çabuk geldiği gibi çabuk da kaybolur, yeter ki kendinizi gevşetmeyi bilin. Kendinizi serbest bırakın ve çok hoşunuza giden şeyler düşünün. Sadece o huzur dolu görüntüye konsantre olun. Hiç bir zaman bir taneden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Hiç bir zaman bir tanenin kimseye zararı olmaz diye düşünmeyin -geri dönüşü olmayan bir hata bütün çabalarınıza son verebilir. Sigarayı bırakma sebeplerinizi yazmış olduğunuz kağıda, bu sefer de sigarayı bırakmakla ne kadar memnun olduğunuzu yazın.

KADIN VE SİGARA

Sigara neden kadınlara daha zararlıdır?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında sigara içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme şansı 10 kat fazladır. Menopoz sigara içenlerde 1-3 yıl daha erken olur. Son yapılan çalışmalarda sigara içen kadınların, erkeklere nazaran, akciğer kanserine yakalanma risklerinin üç kat fazla olduğu bulunmuştur. Bu durumun genetik bir yatkınlık olduğu düşünülmektedir.

HAMİLELİKTE SİGARA KULLANIMI

Sigarayı bırakmak için sebepler saymakla bitmez. Eğer bir bebek istiyorsanız ya da hamileyseniz, sigarayı bırakmak için daha önemli bir sebep olamaz. Doğacak bebeğin sağlığı sizin için her şeyden önemli olmalıdır. Şu gerçekleri asla unutmayın:

Sigara ve Bebeğin Kilosu

Hamileyseniz ve sigara içiyorsanız, henüz doğmamış bebeğinize de sigara içiriyorsunuz demektir!

Sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelerin bebeklerine göre daha zayıf doğmaktadır. Eğer, hamilelik sırasında çok sigara içerseniz (bir paketten fazla), bebeğinizin kilosu daha da düşük olacaktır. Daha da kötüsü, nikotin bebeğinizin gelişimi için çok gerekli olan oksijeni yok edecektir. Bebeğin gelişimi tehlikeye girecektir. Sigara içen bir annenin zayıf ama önemli bir sağlık problemi olmayan bir bebek dünyaya getirdiğini düşünelim. Doğumdan sonra, bebek kilo alacaktır ama yedi yaşına geldiğinde, yaşıtlarından çok daha zayıf, daha kısa boylu olacaktır. Zekasının düşük olma ihtimali de çok yüksektir. Okula başladığı zaman, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazma söküp daha başarılı olurken, bu zavallı çocuk annesinin sigara içmesi yüzünden her konuda yaşıtlarından daha geri kalacaktır.

Sigara ve Bebek Ölümleri

İstatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranı içmeyenler göre %50 daha fazladır. Ayrıca, sigara içenlerin bebekleri 21/2 oranında aniden ölüm riski taşır. Eğer hamile olmadan önce sigarayı bırakırsanız, tüm bu riskler dört ay içinde yok olacaktır.

Sigara ve Sağlınız

Anne olmak çok zor bir iştir. Çok sorumluluk gerektirir. Her anlamda sağlığınız iyi olması gereklidir. Sigara içen insanlar, içmeyenlerden daha çok hastalanır, hemen hemen hepsinde ciddi sağlık sorunları çıkar ortaya. Dünyada, her yıl akciğer kanserinden ölen sigara tiryakisi kadın sayısı 30.000´dir. Sigarayı hemen bırakırsanız, çocuklarınızla geçireceğiniz yılları arttırmış olacaksınız unutmayın.

Sigara ve Aile Sağlığı

Sigara dumanı, pasif içiciler için de en az aktif içiciler kadar zararlıdır. Bu durum, çocuklar için daha da endişe vericidir. Onların bünyesi daha zayıftır ve henüz gelişme çağında oldukları için, oksijene, temiz havaya olan ihtiyaçları yetişkinlerinden daha fazladır. Lütfen, çocuklarınızın yanında sigara içmeyin. Onları kendi ellerinizle zehirlemeyin.

Sigarayı Bırakarak Kazanacaklarınız

Siz sigarayı bırakınca, bebeğinizin kazanacakları sizin için yeterli değil mi? Onun sağlıklı doğması, sağlıklı büyümesi anne-baba için büyük bir hazinedir. Evinizde sigara tüketimi sona erdikten sonra, çok kısa bir süre içinde hem siz hem de tüm aileniz daha temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamaya başlayacaksınız. Kısa sürede, hiç sigara içmeyenler gibi sağlığınıza kavuşacaksınız.

Sigara bırakmak çok kolay bir değildir, ama asla imkansız değildir. Kendinize bırakmak için bir tarih ve bir yol belirleyin. Aileniz için yapabileceğiniz daha iyi bir şey olamaz.

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü :dance2:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu konu çok önemli olduğu için ben yeni bir konu olarak açarak daha ayrıntılı açıklama gereği duydum.Siz arkadaşlarımında içinde sigaraya benim gibi çok alıştığı halde bırakan varsa bize sigarayı nasıl bıraktığının yöntemini burda açıklarsa çok iyi olur.Çünkü sigarayı bırakmak isteyipte bırakamayanlara burdan örnek olmuş oluruz.

Ben sigara nasıl bırakılır konusu hakkında aynen kendi bırakmış olduğum yöntemi açıklıyorum.Önce sigarayı bırakmayı çok istemiş olmamız gerekir.Sigarayı bırakmayı ne kadar çok arzu edersek o kadar çok sigarayı bırakma karşısında azmetmiş yani azimli olmuş oluruz.Bu yüzden sigara bize gelecekte ne zararlar verir önce onu iyice düşüneceğiz ki sigara bırakma arzumuz iyice artsın.Sigara çok sinsidir insana zararını yavaş yavaş geçirir ama iş kritik noktaya geldiğinde artık her şey için çok geçtir.Hele de kansere genlerinizde yatkınlık varsa.Aslında sigaranın zararlarını önce kendiniz araştırınki sizin de önce sigara bırakma arzunuz artsın.Tekrar söylüyorum sigarayı bırakmaya arzunuz ne kadar çok olursa sigara bırakma konusunda o kadar azimlisiniz demektir.Ve çok azimli olmanızda gerekir sigarayı bıraktığınız ilk günlerinizde.Fakat Bir kaç hafta sonra kendimizi fazla zorlamıyacağımız için azmimiz sigaraya rahatlıkla karşı gelecektir. Aslında sigara bırakmak teknik bir meseledir.Biraz teknik olarak sabır ederseniz sigara bırakmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Şİmdi gelelim benim sigara bırakma yöntemime:Ben sigarayı gece bıraktığım için gece bırakılmasının daha kolay olacağını düşünüyorum.Fakat ben sigarayı azalta azalta bırakmadım kesin olarak bıraktım.Bu yüzden diyorumki sigarayı azaltarak değil kesin olarak bırakmayı düşünürseniz sigara bırakma başarısına daha çabuk ulaşabilirsiniz.Bana hiç kimse çıkıpta işte sigara bırakmanın yöntemleri şudur demedi.Deseydi sigara bırakma konusunda bilgim artacağından daha bilinçli bir şekilde sigara bırakırdım.O zaman sigara bırakmak benim içinde teknik bir mesele olurdu o tekniğe uyduktan sonra sigarayı daha kolay bırakırdım.Ben bir takım tesadüfü olumlu düşüncelerimle sigarayı bıraktım.önce sigarayı artık bu gece bırakıyorum bu sigara benim başıma gelecekte çok dert açabilir dedim.Aradan bir kaç gün geçti ben sigara kesinlikle içmedim.Sigarayı bırakacağım düşüncemede bir kaç gün sigara içmeyince inancım artmaya başlamıştı.Helede bir kaç ay geçipte ben bir tane bile sigara içmeyince sigarayı bıraktığıma kesinlikle inanmıştım.Ben sigarayı çok içerdim hemde arka arkaya içerdim bir misafirliğe gittiğimizde sık sık yaktığım sigaralardan artık utanır hale gelirdim.Ve sigaranın ilerde bu gidişle sağlığımıda mahvedeceğini anlamıştım.Daha önce dediğim gibi bir gece yazlık evimizde sigarayı kesin olarak bırakmaya karar verdim.Ertesi günden itiberen sigara içmemek için her gün erken yatmaya başladım.Bu böyle günlerce devam etti her gece erken yattım 15 gün kadar sonra erken yatmalarımı giderek geciktirdim ve bir kaç ay sonrada normal hayatımda yattığım gibi geç yatmaya başladım.Şimdi bu davranışımın anlamını teknik olarak açıklayayım.Gece yatağa Erken yattım çünkü beynimdeki nikotini tanıyan beyin hücrelerim bende sürekli sigara içme isteği meydana getiriyordu.Çünkü sigarayı bırakma konusunda daha bir kaç günlük olduğum için beyin hücrelerim sigaranın nikotinini daha unutmaya yeni başlamıştı yani sigaranın nikotinini dolayısıyla iyi tanıyordu.Aradan bir hafta geçince bu beyin hücrelerim sigaranın nikotinini unutmaya yani tanımamaya başladı tabiki bendede sigara içme isteği meydana gelmemeye başladı.O yüzden artık akşam olunca sigara içmek isteğim olmadığı için sigara içmemek için erken yatayım düşünceside olmuyordu.Çoğunlukla geceleri hep geç yattığım için eskisi gibi bir hafta sonra normal düzenime kavuşmuştum.Şunuda söyleyeyim benim tecrübem den aldığım sonuca göre kesin fikrim erken yatınca daha fazla uyuduğunuz için beyin hücrelerizden siz uyurken nikotin daha fazla uzaklaşıyor.Yani ne kadar fazla uyursanız hem beyin hücrelerinizden nikotin daha fazla temizleniyor,Hemde ertesi gün beyin hücreleriniz sigaranın nikotinini bir önceki gününüze göre daha fazla unutmuş olacağından artık sizdede sigara içme isteği kalmamış oluyor.Bende de öyle oldu Bir kaç hafta sonra daha 1 ay geçmeden beyin hücrelerim nikotini tamamen unuttu.Sigara içmeye istek kalmadı.Meğer ne kadar kolaymış sigarayı bırakmak sadece bir gece ben sigarayı hem kendim hemde ailemin geleceği için kesin bırakıyorum şeklinde kararınızı verin.Sonra 5 gün veya 10 gün her gece erkenden yatınızki fazla uyumanız sebebiyle beyin hücreleriniz nikotini daha çok unutsun.İlk bir kaç gününüz zordur.Bu zor günlerinizde sigara içme isteğinizle mücadele ediniz.Eğer sigara içme tehlikeniz varsa bütün gün sigara içmemenin verdiği sıkıntı devam ediyorsa sırf o akşamda sigara içmemek için erkenden yatın uyuyun.Daha sonraki günlerinizde sigara içmek isteğiniz her geçen gün dahada azalacağından beyin hücrelerinizdede nikotin isteme isteği kalmayacağından sizdede sigara içme isteği kalmayacak dolayısıyla artık sigara bırakma mücadeleside yapmayacaksınız.İşte sigarayı bırakmış oldunuz.Son sözüm şudur bu açıkladığım yöntemin başarılı olabilmesi için benim kesin inancıma göre sigarayı bir tane bile içmemek üzere bırakmalıyız.Ancak o zaman beyin hücrelerimize nikotini unutturabiliriz eğer bir tane bile sigara içersek beyin hücrelerimiz eskiden tadını bildiği nikotini otamatikman tanıyacaktır.O zaman bütün sigara bırakma emeklerimiz,mücadelemiz boşa gitmiş olur.Ama öyle olursada yılmayalım sürekli sigara bırakma kararı vermeye devam edelim en sonunda sigarayı bırakmayı çok isterseniz mutlaka bırakırsınız fikrindeyim diyorum herkeze benim gibi sigarasız bir yaşam diliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi ki sigara kulanmıyorum ve bu yüzden bırakmak gibi bir durumum da yok :)

ama olur da bırakmak isteyenler varsa(:D) bazı püf noktaları...

VKV Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği’nden Prof. Dr. Levent Tabak’tan öneriler:

1- Kararlı olun

Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Sigara içenler, ortalama 5 ila 7 kez denedikten sonra sigarayı bırakabilir. Geçmişteki bırakma girişimlerinizi başarısızlık olarak görmektense, her denemeden öğrendiğiniz, bir sonrakinde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın (örneğin, niçin tekrar başladığınızı gözden geçirip, bir dahaki denemenizde tekrar başlamamak için önlemler alın.)

2- Bir tarih belirleyin

Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içinde bunu yapmak için bir tarih belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin.

Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, kararınızı kesinlikle uygulayın.

3- Doğru beslenme ve egzersiz şart

Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Böylece kilonuzu korumuş olursunuz. Ayrıca düzenli egzersizi de ihmal etmeyin.

4- Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın (düzenli yürüyüş yapmak ya da yüzmek gibi).

5- Kendinizi oyalayın

Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın.

6- Stresi hobilerinizle yenin

Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. (Egzersiz, yoga vb.) Sigarayı bırakan kişilerin ortak özelliği, sigara içmenin yerine keyif aldıkları başka bir aktivite koyabilmeleridir.

7- Uzmana danışın

Eğer, sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, örneğin ‘nikotin yoksunluk belirtileri’ denilen gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü, huzursuzluk gibi sorunları yoğun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmanla görüşün.

8- Uygun zamanı seçin

Mevsimsel değişikliklerden etkilenenlere, kendilerini daha pozitif buldukları mevsimde sigarayı bırakmaları önerilir. iş yoğunluğu geçici ise, en iyisi bu dönemi atlattıktan sonra sigarayı bırakmayı planlamaktır. Ancak, yoğunluk çoğumuzun işi için devamlı bir özellik olduğundan, iş yoğunluğunu bahane ederek bırakma tarihini ertelemek doğru değil.

9- Çevrenizden yardım isteyin

Sigarayı bırakmaya çalışanların, eşi ya da yakın bir arkadaşının desteğini alması çok önemli. Bu kişilerin sigarayı bırakmadaki başarı oranı, diğerlerine göre daha fazla.

Eğer eşiniz ya da yakın arkadaşınız da tiryaki ise ve sigarayı bırakmak istemiyorsa, en azından bir süre yanınızda sigara içmeyerek ve sizin ulaşabileceğiniz yerlerde sigara bulundurmayarak size destek olmalı.

10- Azaltarak bırakmayın

Sigarayı tamamen bırakın. Azaltarak bırakmaya çalışmak,

çoğunlukla süreci uzatır ve başarısızlıkla sonuçlanır.

Sigarayı bıraktığınızda, “Bir nefesten bir şey olmaz” düşüncesine direnin. Tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiliğine geri götürür ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar sigarayı bırakmak için bir yöntem sunuyorum sizlerle paylaşmak istedim sigarayı bırakmak için kendiniz güvenli ve azimli olmanız şarttır eğer bırakmak isteyip sigara bizi bırakmıyor kendinize güvensiz gibi gelir bırakmaya kararlı olup güvenmiyorsanız, kolayı var önce psikiyatri doktorunuzla irtibata geçin size uyku düzen ilacı vermelidir, hastanede yatmak için 15 sonraya gün alın ilaca hemen başlamayın 5 gün geçmelidir, sigara ne marka olursa olsun farketmez eczaneden süzen 92 ağızlık filtre alın büyük boy on günlük içtiğiniz pakete göre alınacak, israrla sigarayı için alınan ürün değişik getirir iki yada üç gün tat gelmeye bilir sonra anlaşılır nikotin azalır,fazla nikotin süzmez tek seferde filtreyi için her içmeye yenisi şarttır 9 günden itibaren sigara içesiniz gelmez kendinize güvenmediğiniz için bırakmadan onunucu günü sabah sigara içmeden hastaneye gidip hemen yatın verilen ilaç tedavisi başlar sigara artık içilmiyor uyuşukluk halsizlik çok şeyler olacaktır, tıp size yardımcı olacak gözlem altında kalacaksınız 5 gün yattıktan sonra kendinize halen güvenmiyorsanız doktorunuza söyleyin ve ikinci haftaya taşır daha sonra serbest bırakır tek seferde sigara bırakmış olursunuz hem kilolardan kurtulun hem sigaradan hem sitresten hemde asbiyetten ancak asabi oluşabilir, uyku düzen ilacın yanında sakinleştirici ilaç vardır sakın ihmal etmeyin ailenizle daha iyi geçim münakaşa olmaması gerek bir ay boyunca 45 gün sonra güle oynaya aklınıza sigara gelmez her yemekte sorun olur suyu bol içiniz su sürekli içilirse vücut temizlenir nikotin nesli kalmaz günlük su miktarı 2.5 lt bu sayı üçe çıkabilir sigarasız hayat sağlıklı günler dileriz :thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kızmak gücenmek yok, ama bu hayatımda duyduğum en beter sigara bırakma metodu yahu! Sinirli, uyuşuk, tımarhanelik ediyor insanı. Üstelik ilaç tedavisi de görülüyor ki insaf... Bir de bırakana kadar günde 5 kez sopa atsalar tamamdır.

neden soba atsınlar kendine güvenmeyene tıp yardım ediyor bu en kolay yolu tek seferde bıraktırıyor tımarhaneye kadar gibi ciddi sorun yaşatıyor hastane gözlem altında tutulduğu için sıkıntıları azalmada yardımcı oluyorlar :thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim hergün sigara icme aliskanligim yoktur daha dogrusu ara sira icerim. Bunu senelerdir böyle devam ediyorum ve tiryakisi olmak gibi bir rizkim yok...Hafta da en cok 5 - 6 sigara icerim o da belki bazen 1 ay icmedigim de oluyor..Genelde sinirli ve heyecanlandigim zaman yani adrenalim yükseldigi anda sigarayi ariyorum ama o da sadece o an icin eger yoksa o anda sigaram bir kac daka sonra unuttuyorum ... Allahdan kendimi böyle dengeleye biliyorum...

Ama yinede kimseye sigara icmesini tavsi etmem hic icmediyseniz kesinlikle baslamayin derim..bence bu bir uyuşturucunun baslangisidir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gidin eczaneden nikotin sakızı alın ve kendinizi test edin :p

ben kullanıyorum halen ve onu kullanırken hiç sigara içme isteğim olmuyor , bu yolla iki ay sigara içmedim ve bir süre sonra gına geliyor sakızdan onu da çiğnemek istemiyorsunuz , hele ki sigara içmemenin verdiği zihin açıklığı ve tat duygusu yok mu :p

ama iştah konusunda pek bir kararsız olduğumu da söyleyeyim sakız çiğneyince , öyle ki midem dolsa bile yeme ihtiyacı hissediyorum hatta korktum bile diyebilirim kendimden şimdi iki üç günde bir paket içiyorum arada sakız da çiğniyorum özellikle bir şeylerle uğraşırken , topluluk içindeyken ve evden çıktığımda sigara almıyorum sakız alıyorum temiz temiz devam ediyorum işime :)

keşke içimden söküp atabilsem bir çırpıda ama bu hem psikolojik hem fizyolojik bir bağımlılık , destekleyici ürünler kullanmak sağlıklı olmaya teşvik ediyor insanı gerçekten :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu konu çok önemli olduğu için ben yeni bir konu olarak açarak daha ayrıntılı açıklama gereği duydum.Sizin içinizdede sigarayı benim gibi çok alıştığı halde bırakan varsa sigarayı nasıl bıraktığının yöntemini burda açıklarsa çok iyi olur.Çünkü sigarayı bırakmak isteyipte bırakamayanlara buradan örnek olmuş oluruz.

Ben sigarayı nasıl bıraktığımın yöntemini anlatayım.Önce sigarayı bırakmayı çok istemeniz gerekir.Sigarayı bırakmayı ne kadar çok arzu ederseniz, o kadar çok sigarayı bırakma karşısında azimli olmuş oluruz.Bu yüzden sigaranın vücudumuza zararları nedir?İçinde kaç çeşit zararlı madde vardır bunları öğrenelim.Sonra kendimize ve ailemize gelecekte ne zararlar verir onu iyice düşünelimki sigara bırakma arzumuz iyice artsın.Sigara çok sinsidir insanda zararları yavaş yavaş başlar.Ama iş kritik noktaya geldiğinde hele de kansere yakalanırsak veya damarlarımız tıkanırsa artık her şey için çok geçtir.Aslında sigaranın zararlarını önce kendiniz araştırınki sigara bırakma arzunuz artsın.Tekrar söylüyorum sigarayı bırakmaya arzunuz ne kadar çok olursa sigara bırakma konusunda o kadar azminiz sabrınız kuvvetli olur.Ve çok azimli,sabırlı olmanızda sigarayı bıraktığınız ilk günlerinizde gereklidir.Fakat Bir kaç hafta sonra kendimizi fazla zorlamıyacağımız için azmimiz rahatlıkla sigaraya karşı gelecektir. Aslında sigara bırakmak teknik bir meseledir.Biraz teknik olarak sabır ederseniz ve bu yazıyı sonuna kadar okuma sabrı gösterirseniz sigara bırakmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Şİmdi gelelim benim sigarayı nasıl bıraktığımın yöntemine:Ben sigarayı gece bıraktığım için gece bırakılmasının daha kolay olacağını düşünüyorum.Fakat ben sigarayı azalta azalta bırakmadım kesin olarak bıraktım.Bu yüzden diyorumki, sigarayı azaltarak değil kesin olarak bırakmayı düşünürseniz sigara bırakma başarısına daha çabuk ulaşabilirsiniz.Bana hiç kimse çıkıpta işte sigara bırakmanın yöntemleri şudur budur demedi.Denseydi sigara bırakma konusunda bilgim artacağından daha bilinçli bir şekilde sigara bırakırdım.O zaman sigara bırakmak benim içinde hem teknik bir mesele olurdu hem daha kolay olurdu.Öğrendiğim tekniğe uyardım sigarayı daha kolay bırakırdım.Ama ben size teknik bir yöntem öğretmek istiyorum kendi tecrübelerim sayesinde.Ben sadece sigarayı bırakmaya çok istekliydim bırakamadığım zaman tekrar baştan sigara içmeme orucuna başlıyordum böyle bir iki başarasız denemelerimde oldu ama ben yılmadım sigarayı bırakmayı başardım.En sonunda bir gece tekrar, bu gece sigarayı bırakıyorum artık bir daha içmeyeceğim,bu sigara benim ve ailemin başına gelecekte çok dert açabilir dedim.Aradan bir kaç gün geçti ben sigara kesinlikle içmedim.Sigarayı bırakacağım niyetimede bir kaç gün sigara içmeyince inancım artmaya başlamıştı.Helede bir kaç ay geçipte ben bir tane bile sigara içmeyince sigarayı bıraktığıma kesinlikle inanmıştım.Ben sigarayı çok içerdim hemde arka arkaya içerdim bir misafirliğe gittiğimizde sık sık yaktığım sigaralardan artık utanır hale gelirdim.Ve sigaranın ilerde bu gidişle sağlığımıda mahvedeceğini anlamıştım.Sigara içmemeye kesin karar verdikten sonra ertesi günden itiberen sigara içmemek için her gün erken yatmaya başladım.Bu böyle günlerce devam etti her gece erken yattım 15 gün kadar sonra erken yatmalarımı giderek geciktirdim ve bir kaç ay sonrada normal hayatımda yattığım gibi geç yatmaya başladım.Şimdi bu davranışımın anlamını teknik olarak açıklayayım.Akşam yatağa erken yattım çünkü beynimdeki nikotini tanıyan beyin hücrelerim bende sürekli sigara içme isteği meydana getiriyordu.Çünkü sigarayı bırakma konusunda daha bir kaç günlük olduğum için beyin hücrelerim sigaranın nikotinini daha unutmaya yeni başlamıştı.Yani beyin hücrelerim sigaranın nikotinini henüz tanıyordu ama nikotini beyin hücrelerim unutmayada başlamıştı.Aradan bir hafta geçince sigaranın nikotinini beyin hücrelerim unutmaya yani tanımamaya başladı o zaman bendede sigara içme isteği meydana gelmemeye başladı.Gün içinde sigara içme isteğim olmadığı için sigara içmemek için erken yatayım düşünceside olmuyordu.Hatta sigaraya isteğim azalınca sigarayı bile unuttuğum günler olmaya başlamıştı.Ben normalde çoğu geceler geç yattığım için eskisi gibi gece geç yatma düzenime sadece bir hafta sonra kavuştum.Şunuda söyleyeyim tecrübemden aldığım fikre göre erken yatınca daha fazla uyuduğunuz için beyin hücrelerinizden,siz uyurken nikotin daha fazla uzaklaşıyor.Yani geceleri ne kadar fazla uyursanız hem beyin hücrelerinizden nikotin daha fazla temizleniyor,hemde ertesi gün beyin hücreleriniz sigaranın nikotinini bir önceki gününüze göre daha az hatırlıyor.Artık sizdede sigara içme isteği çok çok azalmış oluyor.Bende de öyle oldu Bir kaç hafta sonra daha 1 ay geçmeden beyin hücrelerim nikotini tamamen unuttu.Sigara içmeye bende istek kalmadı.Meğer ne kadar kolaymış sigarayı bırakmak sadece bir gece ben sigarayı hem kendim hemde ailemin geleceği için kesin bırakıyorum şeklinde kararınızı verin.Sonra 5 gün veya 10 gün her gece erkenden yatınızki fazla uyumanız sebebiyle beyin hücreleriniz nikotini daha çok unutsun.İlk bir kaç gününüz zordur.Bu zor günlerinizde sigara içme isteğinizle mücadele ediniz.Eğer sigara içme tehlikeniz varsa bütün gün sigara içmemenin verdiği sıkıntı devam ediyorsa sırf o akşamda sigara içmemek için erkenden yatın uyuyun.Daha sonraki günlerinizde beyin hücrelerinizdede nikotini hatırlama azalacağından sizdede sigara içme isteği kalmayacak.Sizde dolayısıyla artık sigara bırakma mücadelesi yapmayacaksınız.İşte böylece sigarayı bırakmış olursunuz.Son sözüm şudur bu açıkladığım yöntemin başarılı olabilmesi için benim kesin inancıma göre sigarayı bir tane bile içmemek üzere bırakmalıyız.Ancak o zaman beyin hücrelerimize nikotini unutturabiliriz eğer bir tane bile sigara içersek beyin hücrelerimiz eskiden tadını bildiği nikotini otamatikman tanıyacaktır.O zaman bütün sigara bırakma emeklerimiz,mücadelemiz boşa gitmiş olur.Ama öyle olursada yılmayalım sürekli sigara bırakma kararı vermeye devam edelim en sonunda sigarayı bırakmayı çok isterseniz mutlaka bırakırsınız fikrindeyim diyorum herkeze benim gibi sigarasız bir yaşam diliyorum.Bu yazıyı arkadaşlarınızada e posta ile gönderebilirsiniz belki onlarında sigarayı bırakmasına faydası olur.Bu yazı bir alıntı değil tamamen benim tecrübelerim ve düşüncelerimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rehberde, sigarayı bırakan kişinin bazen çok sinirli, mutsuz ya da keyifli olabileceği, bu durumlarda sigara içme isteğinin artacağı belirtilerek, bu

isteğin 3-5 dakika süreceği ve zamanla yok olacağı anlatıldı.

Bu Cümle Hoşuma Gitti Günde 1 paket içiyordum ve kafama koydum bırakacağım dedim eylül ayından beri içmiyorum çok şükür ilk 2 hafta tımarhanedeki zır deli gibi yada sudan çıkmış balık gibi kıvranırken first karpuzlu sakız çiğneyerek bırakmamın sebebi oldu aman ne iyi oldu vallahi 9 yıldır nasıl içmişim dişlerimide mahfetmişti neyseki yaptırdım şimdi yanımda biri içse o dumanı varya iğrenç kokuyor ben nasıl bu negatif enerji veren maddeyi içmişim vücuduma diyorum , çok şükür sağlığım yerimde organlarım çürümeden ben o maddeyi çürüttüm ,bitti ilişkimiz ve adını anmıyorum artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

e ne-bırıkyrosunuz

ve ılk gun baslıo..sıgaradan önce napıodum ben soruları

yemekten sonra napıodun

gunun ılk 10 dk da napıodum

canım sıkılınca napıodö

üzülüncwe napıodum

sexten sonra napıodm

molalarda napıodm

ve ne kadar cok seyı sogaryla ılıskılandırmıs oldugnuzu anlıyrsunuz

ve bırkınca boşlkta hıssedyorsunz cayınız yarm kalıo fln

o yuzden boslukları nası dolduracgnızı belırlemdn bırakmyn başlama sansnz yuksek cunku

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben ondan ayrilamiyorum ben birakiyorum o yakaliyor falan ama 7 aylik bi sure birakmistim sonra yine basladim.

Ilk zamanlar sinir hastasi oldum herseye sinirleniyorum herseye agliyorum falan dengesiz oldum bayagi durup dururken bayilmalar falan sonra vucudum alisti. Ama yine basladim. Mutluyuz 5 yillik suren bir iliskimiz var.

Irade cok onemli bu konuda arkadaslar.

Umarim icici olarak hepimiz birgun birakiriz bu veledi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...