Jump to content

Şeytan Kalesi

Firdevs

Önerilen Mesajlar

Evet arkadaşlar bu resimde gördüğünüz kale Ardahan ilinde yer alan bir kale ve Şeytan Kalesi olarak adlandırılmış.

30.jpg

Çıldır’a 1 km. uzaklıktaki Yıldırımtepe Köyü’nün 1,5 km. kuzeydoğusunda Karaçay Vadisi’ne hakim yüksek bir tepede yer almaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber yöredeki diğer kalelerin mimari özellikleri göz önüne alındığında Urartular zamanından kaldığı sanılmaktadır. Tarihi kaynaklarda buradan Çıldıran Kalesi, Kal’a-ı Şeytan, Kaçiş, İblis Hisarı gibi isimlerle söz edilmiştir.

Şeytan Kalesi’nin üzerinde bulunduğu yalçın kayalıklar sur duvarları ile birleşerek kaleyi çok daha korunaklı bir konuma getirmiştir. Buradaki kayalıklar en az sur duvarları kadar önemlidir. Sur duvarlarının yüksekliği 2 m.yi bulmaktadır. Ayrıca içerisinde bir şapel, su sarnıcı ve suya inen merdivenlerin kalıntıları görülmektedir.

Kalenin bulunduğu yörede Medlerin, Perslerin, Makedonyalılar, Romalılar, Sasaniler, Selçuklular, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler ve Osmanlılar yerleşmiştir. Bu devletler kaleden yararlanmışlar, onarımını yaparak ona çeşitli ilaveler de yapmışlardır.

serpentine tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Hamlet Kalesi Rüyası ?

Öncelikle merhabalar, uzun zamandır bu sitede vakit geçiriyorum birçok konuyu inceledim, okudum bu konularla da uzun zamandır ilgileniyorum bu sitede de belki rüyam hakkında yorum yapabilecek olan birileri vardır diye düşündüğüm için konuyu buraya açmak istedim. Yaklaşık 2 yıl önce zamanını tam hatırlayamıyorum bir rüya gördüm detayları tam olarak hatırlayamıyorum fakat rüyaya dair en net hatırladığım bir kale görmüştüm ve parmağımla işaret edip 'hamlet kalesi' olduğunu söyledim kendi kendime da

, Yer: Rüyalar

• Hallac-ı Mansur ve Şeytan'ın Savunulması

“(…)Hallac’ın konuşmaları Şeytan’ın savunulması değil, “ŞEYTAN” ismi ile ne anlamamız gerektiğidir. Hallac, Şeytan’ın varlığını inkar etmemiştir. Tam aksine İslam’daki Şeytan kavramının, Allah ile çatışmaya giren ilkel dinlerin ve tekrar ilkelleşmiş olan tek tanrılı dinlerin şeytan anlayışından tamamen farklı olduğunu kanıtlamıştır. Kur’an’daki anlatımın mecazlardan sıyrılarak anlaşılması gerektiğini izah etmiştir…” * * * 11-) Ve lekad halaknaküm sümme savvernaküm sümme kulna li

, Yer: Dinler ve İnanışlar

• Şeytan Yıldızı: Algol

MEDUSA VE GENOM PROJESİ (Demon Star Algol)   Astrolojide 15 Kök Yıldız vardır.   Bunların ilki Algol yıldızıdır. Sıra ile bakarsak isimleri;   Algol, Pleiades, Aldebaran, Capella, Sirius, Procyon, Regulus, Alcaid, Gienah, Spica, Arcturus, Alphecca, Antares, Vega, Deneb (Algedi)’dir.   Düzenli bir şekilde parlaklık değiştiren ve kötülük dolu yıldız ünvanını alan Algol, Perseus Takımyıldızı içinde yer alır. Antik astronomların -Şeytan Yıldızı- adı verdiği Alg

, Yer: Gezegenler ve Evler

• Şeytan Diyor Ki...

al şu monitörü fırlat bizimkilerin kafaya, bak bakalım kalk o bilgisayarın başından diyolar mı.

, Yer: Forum Oyunları

• Şeytan

Değişik dinlerde farklı adlarla anılan şeytan genellikle kötü ruhların başı olarak düşünülür. şeytan hasım yada iftiracı anlamındaki ibranice AşATAN sözcüğünden gelir. Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilikte Tanrıya karşı çıkan şeytan, insanları ondan uzaklaştırmaya çalışır. Müslümanlıkta insanlar arasında kin ve düşmanlığı yayan cinler genellikle şeytan olarak adlandırılır. Ayrıca bu cinlerin başı olan İblisten şeytan olarak söz edilir.   Eskiçağlarda ruhlara inanış ortak bir özellikte. Yıll

, Yer: Paranormal Varlıklar

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...