Jump to content

Felsefe Tarihinde Görüşlerinden En Çok Etkilendiğiniz Filozof ?

Manje_Loa

Felsefe tarihinde görüşlerinden en çok etkilendiğiniz düşünür kim?  

171 üye oy kullandı

1. 1. Felsefe tarihinde görüşlerinden en çok etkilendiğiniz düşünür kim?

• Platon
      9
    • Aristoteles
      11
    • Kant
      10
    • Hegel
      1
    • Marx
      12
    • Locke
      1
    • Descartes
      8
    • Nietzsche
      60
    • Sartre
      3
    • Camus
      4
    • Comte
      2
    • Lyotard
      0
    • Foucault
      1
    • Derrida
      0
    • Gazzali
      1
    • Dewey
      0
    • Macchiavelli
      1
    • Socrates
      21
    • Diğer
      26

Önerilen Mesajlar

Hepsi birbirinden değerli, ancak farklı konularda felsefi yönelmeleri var.

Bir Aristoteles ile John Locke'u karşılaştırmak yersiz olur zaten. Tarih farkları felsefi düşüncelere de yön veriyor mantıklı olarak. Şu anda bir filozof kendini ne kadar soyutlayabilir ki hayattan şu zamanda. Ya da herkes felsefe yapar ama filozof olabilir mi soruları da geliyor aklıma... Ben şu zamanda yaşıyorum ve bir filozofun kendi zamanındaki fikirlerini şu zamanda bütünü ile uygulamak veya görüşlerini savunmak anlamsız gibi geliyor. Bu nedenle beni vay be dedirtecek bir filozof çıkmadı veya etkilemedi. Onlar zamanlarının düşünürleri idi. Artık yoklar. Tarihe güzel anılar kattılar bu zamanın siyasi tabanını , ekonomik, hukuki ve ailesel görüşlerin temelini atanlar vardı. Bir kişi bir köprü yapar bin kişi geçer .Ama o köprüyü kimin yaptığını sorgulamazlar çoğu zaman..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ludwing wıttgensteın

"Ya nutluyum ya da mutsuz, hepsi bu. Şöyle denebilir: İyi yada kötü yoktur.

......

Vicdanım dengemi bozduğunda, o zaman birşeyle uyum içinde değilimdir. Ama bu nedir? Dünya mıdır? Şunu söylemek kesinlikle doğrudur: Vicdan Tanrı'nın sesidir.

Örneğin: Filanca inanı gücendirdiğimi düşünmek beni mutsuz eder. Bu benim vicdanım mıdır?

Şöyle denebilir mi; "Ne olursa olsun, vicdanına göre davran."

Mutlu yaşa..."

Arka kapaktan kısa alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hepsi birbirinden değerli, ancak farklı konularda felsefi yönelmeleri var.

Bir Aristoteles ile John Locke'u karşılaştırmak yersiz olur zaten. Tarih farkları felsefi düşüncelere de yön veriyor mantıklı olarak. Şu anda bir filozof kendini ne kadar soyutlayabilir ki hayattan şu zamanda. Ya da herkes felsefe yapar ama filozof olabilir mi soruları da geliyor aklıma... Ben şu zamanda yaşıyorum ve bir filozofun kendi zamanındaki fikirlerini şu zamanda bütünü ile uygulamak veya görüşlerini savunmak anlamsız gibi geliyor. Bu nedenle beni vay be dedirtecek bir filozof çıkmadı veya etkilemedi. Onlar zamanlarının düşünürleri idi. Artık yoklar. Tarihe güzel anılar kattılar bu zamanın siyasi tabanını , ekonomik, hukuki ve ailesel görüşlerin temelini atanlar vardı. Bir kişi bir köprü yapar bin kişi geçer .Ama o köprüyü kimin yaptığını sorgulamazlar çoğu zaman..

:thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hepsini ama hiçbirini..varlık bütündür..bütünü bilmeye çalışırken o bütüne sadece kendi penceresinden bakan kişinin penceresine kaymak ne kadar doğru..beni nedenli o bütünün bütünlüğünü bilirhale getirir..bilmiyorum..yakın bulduklarım elbette var..siyasette ayrı..ontoloji de ayrı metafizikte ayrı..ethik de ayrı..idolüm yok..bu daha da ayrı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...