Jump to content

Düş Kapanı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Rimmon-ex

Önerilen Mesajlar

Yapımında kullanılan ve geleneksel olarak söğüt ağacından yapılan çemberin hayatın çemberini (bebek olarak doğmak, çocukluk, yetişkinlik ve tekrar "bebek"e dönülen yaşlılık) sembolize ettiği, çembere dolanarak örülen, ortası boş ağın çemberle buluştuğu nokta sayısına göre farklı farklı şeyler sembolize ettiği (örneğin eğer sekiz noktada buluşuyorsa, örümceğin bacaklarını sembolize ediyor), inanılan efsaneye göre çeşitli nedenlerle tüyler eklenen (mesela bir tanesi iyiliğin yolunu kutsanmış tüylerle buluacağını söylerken, diğeri bunu halka yayan adamın rüyasında öyle gördüğünü söylüyor), kötü düşünceleri sizden uzaklaştırıp, iyi düşünceyle dolmanızı sağlayan kızılderili inanışı. yatakların baş ucuna asılır. aksesuar olarak da gerek duvara asma amaçlı, gerek taklitleri küpe, kolye ucu..vb olarak çok kullanılan bir motiftir. (bu aralar özellikle kadıköyde gözüme çarpmaktadır. şahsi kanaatimce yerinde kullanıldığı ve gerçek düş kapanı olmadığının bilincinde olunduğu müddetçe hoştur güzeldir)

hakkında pek çok efsane vardır. bir fikir edinilmesi açısından, birine göre, bilgeliğiyle tanınan iktomi adlı bir adam, örümcek kılığında bir ruhani liderin rüyasına girmiş, adamın tüylerle ve at kılıyla süslü, söğüt ağacından çemberini alıp, bu çemberin etrafına ağ örmeye başlamış ve bir yandan da adama hayat çemberinden, dünyada bizi yaşam çemberinin her döneminde etkilemeye hazır iyi ve kötü güçlerin olduğundan bahsetmiş. konuşmasının sonunda düş kapanını tamamladığında, bunun ağının iyi olan düşünceleri, arzuları, istekleri tutacağını, ağın ortasındaki deliğin de kötülükleri uzaklaştıracağını söylemiş ve böylece düş kapanı kızılderili halk arasında yayılmış.

bir diğer efsaneye göre ise düş kapanının ortasındaki ağ kötü düşleri tutar ki güneş doğduğunda onları yok edebilsin, ortasındaki delik ise iyi düşüncelerin size gelmesini sağlayandır. bu inanışa göre ortasından aşağı bir tüy asılmalıdır; böylece iyi düşünceler yollarını bulacaktır. düş kapanının ağı sürekli iyi düşüncelerle örülmelidir. bu, bebeklerin beşiklerinin yanına asılır, mutlu bir hayat, güzel rüyalar ve şans getirdiğine inanılır.

bunlar, hakkındaki pek çok efsaneden sadece ikisi olmakla beraber birbirleriyle neredeyse tamamen alakasızdır. ama özetle sonuç aynıdır; düş kapanın amacı kötü rüyaları ve düşünceleri uzaklaştırıp, iyi rüyalar görmeyi sağlamaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün forumda kabuslarla ilgili bir başlık görmem üzere bende bir paylaşımda bulunmak istedim

şamanizimde kullanılan rüya kapanı diye adlandırılan olay günümüzde aksesuar malzemesi olarak çoğu yerde hala satışa sunuluyo evlerde dekorasyon malzemesi olarak kullanılıyo ama bunu kullananların çoğu ne olduğunun farkında bile değil kızılderililer rüya kapanını gece çadrda çocuklarının baş ucuna kurup ayinlerine rahat rahat çadırın dışında devam ederler çocuklarının rahat bir gece uykusu uyumalarını sağlarlardı

rüya kapanı kızılderili kökenli bir rtüel olması açısından geleneklere uygun hazırlanmalıdır

malzemeler doğaya zarar vermeyecek şekilde temin edilmeli dönüşümlü malzeme kullanılmalı ve mümkünse kendimiz temin etmeliyiz bu malzemeleri şimdi

malzemeler :

hala esneyebilir vaziyette kurumuş kırılmış bir dal parçası bunu bulmak biraz zor iştir zira kuru dallar çat diye kırılır :D

ben kuru da yerine mukavva kullanmıştım mesela

ipek yada kendir yada pamuk ipi bol miktarda

tahta boncuklar cam boncuklar

tüylerde kullanılır geleneksel tarifte ama bu konuya çok dikkat edilmesi gerekir

her tüyün farklı amaçları vardır onun için yer kartalı diyede tabir edilen hindi tüyünün dışında tüy kullanmayın zira ağaç kakan tüyü bulamayacağınızı biliyorum bu tüyler hayvandan düşmüş olmalı öldürdüğünüz yada canını yaktığınız bi hayvandan aldığınız tüy size lanet getirir

şimdi hazırlanışa geçelim

ağacı daire oluşturacak şekilde birleştirip iple bağlıyoruz

düşmüş ve bu görevi yapabilecek bir dal parçası bulamamışsak

bir mukavvayı eni 4 cm olacak şekilde kesip

ortası boş bir dairede yapabiliriz

ve ağımızı örmeye başlıyoruz ağın ortasının boş olması gerek kenarlar da sık bir ağ örüyoruz en ortada minik bir boşluk olacak bu sayede iyi ruhlar ordan geçip bize rehberlik edebilecek ve kötü ruhlar ağa takılıp günün ilk ışıklarına kadar orda kalcak ağımızı örerken boncuklarıda takıyoruz istediğimiz aralıklarla dağınıkta olabilir smetrikte dikkat edilmesi gereken 2 nokta var herşey doğal olmalı ve ortada bir boşluk olmalı ağda ve ağımızı bitirdikten sonra rüya kapanımızı tuzlu suya sokup çıkarıyoruz yada toz haline getirlmiş yumurta kabuğunu kapanın ağlarına serpiyoruz ama çok inceltilmeli ve yatak odamızda baş ucumuza asıyoruz kapan duvara yapışık değil dışarı açık olursa daha etkili olur örnek bir kapan resmi ile konuyu kapatıyorumA-MW-DreamCatcher.jpg

dream.jpg

dreamcatcher.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tuzlu suya sokup çıkarma işini belirli aralıklarla yapmak gerekli .İlkinde değil ama ondan sonra yapacağınız arındırma işlemlerinde damlayan su yun odanıza değil dışarıya (toprağa) akmasına özen gösterin

güzel paylaşım tesekkur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki içinizde bu inanışın faydalarını goren varmı?

eğer inanış larıniz uygunsa faydasını görürsünüz ; nazarboncuğunun faydası ne ise tılsımlarin da faydası aynıdır inanmak yada inanmamak kişinin bakış açısı ile alakalıdır

kabuslarımı çok seviyorum hatta güzel rüyalarladan daha çok şey anlatırlar bana ama kullandığım zamanlarda kâbuslarım da bir azalma oluyor . yani faydasını görüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer inanış larıniz uygunsa faydasını görürsünüz ; nazarboncuğunun faydası ne ise tılsımlarin da faydası aynıdır inanmak yada inanmamak kişinin bakış açısı ile alakalıdır

kabuslarımı çok seviyorum hatta güzel rüyalarladan daha çok şey anlatırlar bana ama kullandığım zamanlarda kâbuslarım da bir azalma oluyor . yani faydasını görüyorum

Burda inanışlarınız uygunsa demişsiniz acaba inanıştan kastınız din olarak mı, yoksa düş kapanı ile kabuslardan kurtulacağına inanmak mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rüya Çemberi nedir? Gerçekleştirilen bir eylem midir? Eğer öyleyse nasıl yapılır? Bilgili birinin aydınlatmasını rica ederim. Ben biraz araştırma yaptım ve buna rastladım;

2714DM-1.jpg

Bu şey uyulunan odanın tavanına asıldığında güzel ve gerçekçi rüyaları beraberinde getirirmiş. Ben inanmadım, baktığım sitede bu şeyi satmaya çalışıyorlardı :)

Aydınlatırsanız sevinirim, teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim konuda da belirttim ne işe yaradığını biliyorum fakat ben Rüya Çemberinden bahsediyorum. Bir kitapta rüyaları hatırlamak için şu tavsiyeyi veriyordu, ''Rüya çemberi ve meditasyon çalışmaları yapın.''. Ben buradan yola çıkarak araştırmaya başladım ve tavsiye cümlesinden de anlaşıldığı gibi rüya çemberi denilen şey bana eylem gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim konuda da belirttim ne işe yaradığını biliyorum fakat ben Rüya Çemberinden bahsediyorum. Bir kitapta rüyaları hatırlamak için şu tavsiyeyi veriyordu, ''Rüya çemberi ve meditasyon çalışmaları yapın.''. Ben buradan yola çıkarak araştırmaya başladım ve tavsiye cümlesinden de anlaşıldığı gibi rüya çemberi denilen şey bana eylem gibi geldi.

Gösterdiğiniz fotoğraftaki nesne rüya çemberi olarak mı söylenmiş kitapta?

Rüya çemberinden kasıt, bir tür zihinsel çalışma olabilir. Ama nedir, nasıl yapılır, hiç bir fikrim yok.

Rüyalarını hatırlamayan insanlar için, rüyaları hatırlayabilmek amacıyla yapılan meditasyonun yararlı olacağını sanmıyorum. Hatta sık sık meditasyon yapmanın, rüyaların bir çoğunu hatırlamamaya, sadece bazı rüyaları hatırlayabilmeye neden olabileceğini düşünüyorum.

Şahsi kanaatimce, görsel hafızayı güçlendirecek türde çalışmalar yapılması yararlı olabilir. Ayrıca uyku pozisyonu, yatmadan önce mideyi doldurmamak, uyku kaçıran sıvılar tüketmemek gibi rahat bir uykuyu sağlayabilecek şekilde uykuya yatılmalıdır.

Yatmadan hemen önce de bilinci rüya görmek için ve uyandığında rüyayı hatırlayabilmek için şartlandırmak da yarar sağlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...