Jump to content

Sekhmet


GodOfEvil

Önerilen Mesajlar

Adı "Güçlü olan" veya "Ma'at'ı seven" anlamına gelen Sekhmet, sıcak çöl güneşinin, vebanın, kaosun, savaşın ve şifanın tanrıçasıydı ve güneş tanrısı Ra'nın düşmanlarının yok edicisiydi. Sekhmet hem hastalıkla hem de şifa ve ilaçla ilişkilendirildi. Tanrı Ptah'ın arkadaşıydı ve esas olarak Memphis'te ibadet edildi. Genellikle bir dişi aslan olarak veya bir dişi aslan başı olan bir kadın olarak tasvir edildi. Sekhmet bazen Hathor, Bastet ve Mut gibi diğer Mısır tanrıçalarıyla özdeşleştirildi. 
 
 Firavunların koruyucusu olarak görüldü ve onları savaşa götürdü. Daha sakin bir durumda olduğu zaman evdeki kedi tanrıçası Bastet şeklini alırdı. Sekhmet korkunç bir tanrıçaydı, ancak arkadaşları için vebayı önleyebilir ve hastalıkları tedavi edebilirdi. Doktorların ve şifacıların koruyucusuydu.  Eski Mısırlılar, Sekhmet'in her soruna bir çare olduğuna inanıyorlardı. İyi tarafında kalabilmek için ona yiyecek ve içecek ikram ettiler, müzik çaldılar ve tütsü yaktılar. Dualarını kedi mumyalarının kulaklarına fısıldar ve onları Sekhmet'e sunarlar. Bunun tanrılarla doğrudan bir bağlantısı olduğuna ve dualarının cevaplanacağına inanıyorlardı.
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sekhmet/Anubis/

   Sekhmet   http://www.euratlas.com/Atlas/egypt_nile/sekhmet.jpg   Sekhmet eski Mısır mitolojisinde savaş ve yıkımın tanrıçasıdır. Aslan başlı veya bir aslan olarak tasvir edilir. Bir zamanlar Bastet'le özdeleştirilirdi.   Bir efsaneye göre Sekhmet Ra'nın emri üzerine Ra'ya eskiden inanıp şimdi inanmayanları tek tek yok edeceğine tüm insan neslini yok etmeye çalışmıştır. Ama Sekhmet insan kanının tadını öyle sevmiştir ki önüne geleni öldürmüştür. Ra'nın rahipleri ve müritlerini bile. Ra çok geç

   , Yer: Mısır Mitolojisi

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...