Jump to content

İsa Üzerinden Zihinsel Temas


Önerilen Mesajlar

1-2.Korintliler 4:6 “Çünkü, “Işık karanlıktan parlayacak” diyen Tanrı, İsa Mesih'in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı.” Ayeti beyanıyla Rab İsa’ya rabıta şöyle yapılır.

2-Temiz ve tenha bir yerde bağdaş kurup otururuz. Başımız kalbimize eğik, dilimiz damağımıza yapışık ve gözlerimiz kapalı olur.

3-İçimizden Matta 6: 9-13 Rabbin duasını “Göklerdeki babamız, adın kutsal kılınsın. Egemenliğin gelsin. Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de Senin istediğin olsun. Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver. Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, Sen de bizim suçlarımızı bağışla. Ayartılmamıza izin verme. Bizi kötü olandan kurtar. Çünkü egemenlik, güç ve yücelik Sonsuzlara dek senindir.” Ayetini 7 kez okuruz.

4-Şöyle hediye edilir: İçimizden "Okuduğum duayı peygamberlere, azizlere ve hasseten Rabbimiz İsa Mesih'in mübarek ruhlarının makamına hediye eyledim.” deriz.

5-İçimizden 2. Korintliler 4:6 “Çünkü, “Işık karanlıktan parlayacak” diyen Tanrı, İsa Mesih'in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı.” Ayetini 7 kez okuruz.

6-Rabıta yapılır: Rab İsa'yı Yeniden Diriliş Kilisesinde düşünürüz. Altı yüz metrelik Via Dolorosa yolunu çıktığımızı, Yeniden Diriliş Kilisesinden içeriye girdiğimizi düşünürüz. Rab İsa’nın çarmıha gerili bir vaziyette olduğunu, çarmıhın yanına yaklaşıp Rab İsa’nın ayağını öptüğümüzü düşünürüz. İstavroz çıkardığımızı, kilisedeki boş bir sıraya oturduğumuzu düşünürüz. Dünyanın en günahkar kişisi kendini kabul ve zan ederek içimizden “Rab İsa" deriz. Rab İsa’nın kalbinden kendi kalbimize gül şerbeti renginde, güneşin batarken ki kızıllıkta kırmızı nurun aktığını askari on beş dakika düşünürüz. Rabıta esnasında sürekli Rab İsa'nın kalbini müşahede ederiz. Rab İsa'nın kalbi güneş gibi tasavvur edilebilir. 

7-Her şey unutulduktan sonra elimize 99'luk tesbihimizi alıp kalp ritmimiz ile içimizden "Rab" diyerek tesbihi en az 10 defa bu şekilde dolaşırız. Zikir anında  bu ismin sahibinden başka hiç bir şey düşünmemelidir. Zikir anında başka düşünceler gelecek olur ise zikir bırakılıp içimizden Elçilerin İşleri 3: 19 ayetini üç kez tekrar ederiz. Sonra zikre kaldığı yerden devam ederiz.

8-İçimizden bu sefer Matta 6: 9-13 Rabbin duasını bir kez okur, avucumuza üfleyip bütün vücudumuzu birkaç kez sıvazlarız.

9-Rabıtamızı yapıp bitirdiğimizde oturduğumuz sıradan kalktığımızı, çarmıhtaki Rab İsa’nın yanına yaklaşıp ayağından tekrar öptüğümüzü düşünürüz. İçimizden tekrar "Rab İsa" deriz. Tekrar istavroz çıkardığımızı, ellerimiz önümüzde bağlı ve edepli bir şekilde Rab İsa’nın huzurundan geri geri çekildiğimizi düşünürüz. Yeniden Diriliş Kilisesinden çıktığımızı, Via Dolorosa yokuşunu indiğimizi düşünürüz. Tekrar istavrozumuzu çıkarıp amin der günlük rabıtamızı bitiririz 

Hazırlayan: Tuna M. Yaşar

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • The Contact - Temas

   Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın romanından Oscar ödüllü Forrest Gump filmiyle tanıdığımız Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye uyarlanan başarılı film, evrenin kendisi ve insanoğlunun evrene dair oluşturduğu algı arasındaki çelişki üzerine önemli çıkarımlar yapıyor.   Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı yaşamlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway, SETI isimli programda çalı

   , Yer: Filmler

  • Zihinsel simya

   Ortaçağ’da simyacılar, adi madeni altına dönüştürmeye çalışmışlardır. Simya olarak bilinen bu dönüşümü sağlayacak, kolay bulunmayan maddeyi, filozofun taşını, aramışlardır. Eski gizem okullarının üyeleri için simya, temelde ruhsal ve zihinsel simyanın gerçek işine yönelik bir alegoriydi.   Ruhsal simya, daha az gelişmiş ruhsal kişiliği, daha arıtılmış bir kişiliğe dönüştürme sürecidir. Bütün ana dinlerin kurucuları, insanların hem bu hedefe ulaşmalarına yardım edecek, hem de daha mutlu ve veri

   , Yer: Simya

  • Şamanların Zihinsel Hastalıklara Bakış Açısı

   ŞAMANİK görüşe göre, zihinsel hastalıklar “bir şifacının doğuşunu” işaret etmektedir, diye açıklıyor Malidoma Patrice Somé. Dolayısıyla, zihinsel rahatsızlıklar ruhsal acil durumlardır, ruhsal bunalımlardır; ve doğmakta olan şifacıya yardım etmek için böyle görülmelidir. Batı’da zihinsel hastalık olarak görülen şeye Dagara halkı “öte alemden iyi haberler” olarak bakar. Bu bunalımı geçirmekte olan kişi, ruhlar aleminden aktarılıp topluluğa iletilmesi gereken bir mesaja aracılık etmesi için seçilm

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Astrolojide Eksenler Üzerinden İlişkiler

   Eğer ilişkilerden bahsetmek istiyorsak bu kavramın oldukça geniş kapsamlı olduğunu göz ardı etmeyin. İlişkilerin adı çeşitli şekillerde olabilir, evlilik, aşk, iş, arkadaşlık vs vs. Aslında hepsinin birebir, karşılıklı bir ortak amaca dayalı olduğunu unutmayın. Astrolojide insanlar arasındaki aşk ilişkileri ve olağan ilişkiler aslında birbirleriyle aynı kategoriye göre değerlendirilir. Zira kişinin ilgisini çeken insan tiplemesi kişinin iletişime geçebileceği potansiyel insanlardan olmalıdır.  

   , Yer: Astroloji

  • Oyunla İnternet Üzerinden Dil Öğrenme Sitesi

   Duolingo | Learn Spanish, French, German, Portuguese, Italian and English for free   İnternet üzerinden oyunla dil öğrenmek gayet eğlenceli görünüyor. İlk girişte sadece İngilizce ve Almanca seçeneği var. Ancak üye olduktan sonra daha çok seçenek çıkıyor. Gerek dil seviyenizi test etmek, gerekse yeni dil öğrenmek için oldukça ideal bir site.

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...