Jump to content

Önerilen Mesajlar

263c74efa4ba2fcbbc6bdf01bd9a721f.jpg

 

Bu yazar/yönetmen ile neden bu kadar geç tanıştığımı bilmiyorum. Sanırım kitaplarının çoğunun henüz Türkçe'ye çevrilmemiş olmasının ve popüler kültürde yer almıyor olmasının etkisi büyüktü.

 

The Dance of Reality'de yazarın hayatını kendi ağzından dinliyoruz ve yaşamı süresince geliştirdiği psikomajinin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Hayatı boyunca, özellikle babası tarafından psikolojik ve fiziksel şiddet gören yazar, kendi geliştirdiği yöntemlerle gerçeği değiştirebilmek için çalışmalar yapıyor ve sonunda psikomaji doğuyor.

 

Kitapta, özellikle çocukluk travmalarının bilinçaltımıza yerleştiği ve bunları temizlemek için sembolik olarak şamanların yöntemlerinin kullanılarak, bilinçaltındaki bu sıkıntıların psikomaji ile giderilebildiğine ve gerçekle dans ederek onun değiştirilebileceği bütün ayrıntılarıyla anlatılıyor. Kişilerde ortaya çıkan bütün hastalıkların kaynağının insanın bilinçaltında çözemediği konular olduğunu söyleyen yazar, kendi geliştirdiği ve daha çok kişinin bilinçaltına odaklanan tarot yöntemi ile kişideki bilinçaltı sıkıntılarını ortaya çıkararak, sembolleri kullanarak iyileştirdiği hastalarının hikayelerini anlatıyor. Bu olaylardaki en ilginç taraf; hastalarına bilinçaltının durumunu ve bunu iyileştirmek için yapacağı işlemleri açık şekilde anlatıyor. Kişiler yapılanın sadece tiyatral bir ritüel olduğunu bilerek operasyonlara katılıyor ve yine de bu bilgi onların sıkıntılarından kurtulmalarına engel olmuyor.

 

Her zaman psikoloji, bilinçaltı ile büyü arasındaki bağ ilgimi çekmişti. Bu iki konuyu deneyimlerle birbirine bağlayan, aklımdaki bazı sorulara cevap oluşturan ve bilim ile büyü arasındaki bağı ortaya koyan bir çalışma olması nedeniyle benim için çok değerli bir kitap. Aynı isimli filminde de yazar sembollerle hayatını ve psikomaji çalışmalarını zengin görsellerle anlatmaya çalışmış. Film ile kitap arasındaki farklılıklar sanırım yönetmenin de yazarın kendisi olması sebebiyle insanın canını sıkmıyor.

 

Yaptığı psikomaji çalışmalarına aklımda kaldığı kadarıyla basit bir örnek vermek gerekirse; 30'lu yaşlarındaki bir kadın babasıyla arasındaki problemler nedeniyle acı çeker. Tarot sırasında doğduktan 3 hafta sonra ölen bir erkek kardeşi olduğu ortaya çıkar ve soyadının devamını isteyen baba bu durum karşısında yerle bir olmuştur. 3 haftalık bir bebeğin yaklaşık 3 kg olduğunu düşünen Jodorowsky, kadına kasaptan bir buzağı kafası ve 3 kg.'ı tamamlayacak kadar et ve kemik almasını söyler. Hava ve su geçirmeyen bir poşete bunları koymasını, sonrasında da bunları bir sırt çantasına koymasını ister. Erkek çocuğun yaşadığı 3 haftaya tekabül etmek üzere 3 gün boyunca bu sırt çantasını sırtında taşımasını, sonrasında babasının evine giderek bu yükü babasının haberi olmaksızın evinin bahçesine gömmesini, sonrasında babasına sosis pişirmesini ve babasından bir paket çikolata istemesini söylemiştir. Bu şekilde kadının bilinçaltında yer alan gerçeklik değiştirilmiş, kadının babası ile arası düzelmiştir. Yine kaynağı bulunamayan ağrılardan şikayet eden insanlara çeşitli operasyonlar düzenlemiş, tiyatral ameliyatlarla vücuttaki sorunlu parçaları güya değiştirerek ameliyat edilen yerleri altın ya da gümüş renge boyayarak kişilerin ağrılarını dindirmiştir. Yine vücudunun çeşitli yerlerinde çok fazla yağ bezesi çıkması nedeniyle sıkıntı yaşayan bir kadınla yaptığı çalışmada, kadının ikiz erkek kardeşinin ölü doğduğu ortaya çıkmıştır. Kadının bu konuya çok fazla üzülen annesine benzeyen bir kadının da dahil olduğu ritüel ile kadının içindeki öfkeyi ortaya çıkarttırmış, bu sırada Jodorowsky yaptığı masaj benzeri yöntemle tüm yağı tek bir noktada, kadının karnında/midesinde birleştirdiğini söylemiş; kadının kusarak erkek kardeşini içinden çıkarmasını istemiştir. Kadın kustuktan sonra gerçekten de birkaç ay sonra Jodorowsky'ye yazdığı mektupta yağ bezelerinin yok olduğunu bildirmiştir.

 

Bütün bu ameliyatlar ve çalışmalarda en önemli şeyin inanç olduğunu vurgular Jodorowsky. Uygulayıcının gerçekten inanması halinde hastanın da gerçekten inanabileceğini, bu yolla tedavi edilebileceğini yani gerçeğin değiştirilebileceğini vurgular.

 

Bu kitabı okuduktan sonra Jodorowsky'nin psikomaji ve Tarot kitaplarını da aldım. Bunları da okuduktan sonra paylaşırım. Maalesef Jodorowsky ile ilgili Türkçe kaynak bulmak oldukça zor. Ama mutlaka bu adamı okumanızı tavsiye ederim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Tesis / Tez ; Alejandro Amenabar

   http://www.sinemaestro.com/images/stories/Tesis/poster.jpg Tez , izledikten sonra uzun süre etkiisnden çıkamadığım filmlerden. Amenabar sevdiğim bir yönetmen ve filmografisine baktığımızda konularda çeşitlilik görüyoruz. Aslında en sevdiğim filmi İçimdeki Deniz ama Tez'de unutulmaması gereken filmlerden.   Film hakkında yazılmış bi denemeyi ekliyorum.     Tesis, İspanyol sinemacı Alejandro Amenabar'ın 1996 tarihli, uluslararası üne kavuşmasını sağlayan ilk uzun metrajlı filmi.

   , Yer: Filmler

  • Industrial Dance

   Çeşitli dans figürlerinin endüstriyel müzik eşliğinde sergilenmesiyle ortaya çıkan bir dans şekli. "Endüstriyel" terimi ilk olarak 1970'lerde Industrial Records sanatçılarını tanımlamak için ortaya çıkmış olmakla birlikte, daha sonraları çeşitli plak şirketleri ve sanatçıları da tanımlamak için kullanılmıştır. Almanya, İspanya, Japonya gibi ülkelerde oldukça ilgi görmektedir.   http://www.youtube.com/watch?v=jYqAOwcvLYs     [video=youtube;EPQW-_j53Sw]http://www.youtube.com/watch?v=EPQW-_

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Cabal Online - GM Schnee - Tell Me Dance

   Cabal Online - GM Schnee - Tell Me Dance   GM Schnee nin dansi     ---------  

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

  • Dance Hits 2009

   http://www.dpmrecords.com/Album%20Art/dance%20hits2.jpg   http://bunkstrutts.files.wordpress.com/2009/08/robot-dance_gif-anime-090820.gif   Maino Feat T-Pain ''All Of The Above''   http://7.w.o.b.aimini.net/player/mp3/?file=http://7.w.o.b.aimini.net/play/?fid=BOw7t73j8ry4P0n7oP6C&auto=yes&repeat=yes --------------------*************************--------------------   Gorilla Zoe Feat. Diddy ''Echo (Remix)''   http://a.q.w.d.aimini.net/player/mp3/?file=http://a.q.w.d.aimini.net/play/

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Dead Can Dance

   , Yer: Videolar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...