Jump to content

BayParadoks

Önerilen Mesajlar

Terence McKenna, (d. 16 Kasım 1946 - ö. 3 Nisan 2000), Amerikalı yazar, filozof ve bitki bilimci.

Mckenna1.jpg

Algı değiştirici bitkiler, psikedelik deneyimler, etnobotani, şamanizm ve bilinç üzerine araştırmalar yaptı.

Psilocybin, dmt gibi maddeler ile ilgili deneyimlerini ve öğretilerini aktaran kitaplar yazdı ve konferanslar verdi.

McKenna, halüsinatif maddelerin eğlence amacı ile değil, algıyı ve zihni açacak araçlar olarak kullanmasını savunmuştur.

[video=youtube_share;qx4-F3G5BjM]

[video=youtube_share;wSb7-DT7oK4]

Zamanla ekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu adamın bir çok yazısını makalesini, kitabını okudum ve arkadaşları da boş değildir. LSD nin mucidi olan Albert Hofman da ilginç bir karakterdir, LSD yi keşfetmesinden ziyade son nefesinde bile yüksek doz LSD almıştır, ilginçtir ki bu maddeyi bütün hayatı boyunca kullanmış, Mc Kenna ile ilgili konuda Hoffman ne alaka der isek, ikiside son nefeslerinde yüksek doz almak istemiş ve o şekilde ölüme gitmiştir. Mc Kenna 50li yaşlarında vefat etmiş iken Hoffman 100 yaşına kadar yaşamıştır.

Felsefeleri boş değildir ve kesinlikle psychedelic bir deneyimi deneyimlemek isteyen bir kişinin yasal prosedürler çerçevesinde bu deneyimi yaşatılması gerekmektedir ve o kişi için bambaşka bir algı kapısı aralayabilir. Terrence Mc Kenna'nın dediği gibi "Psychedelic Deneyim gerçek cesaret ister".

Algı kapısı demişken, Aldous Huxley'nin Algı Kapıları adlı kitabını öneririm, meskalin üzerine yazılmış akıcı bir kitap ilginizi çekiyor ise Psikedelik şamanizm de bir çok Psychoactive bitkinin incelemesini yapmakta ve doz ayarları vs her şeyi anlatmakta. Kitapların pdf halini internetten rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca Alex Grey'in çizimlerine de bir göz atmanızı öneririm.

Alex Grey bir ressam, diğer bayan olan dünyaca ünlü aktristi olan Alex Grey ile karıştırmayın :)

Bizler gerçek anlamda hayvanlarız, bildiğimiz sokakta yaşayan bir hayvan. Bir hayvan gibi acıkır, hayvan gibi çiftleşmek ister, hayvan gibi korkar, hayvan gibi kavga eder ve hayvana has ne kadar özellik varsa her birini taşırız, lakin bu hayvansal iç güdüleri kontrol eden beynin o kısmını kapattığımızda yada durdurduğumuzda bir takım maddeler ile o zaman ne oluruz ? Hayvana ait has olan aynı bir bilgisayar programı gibi bize kodlanmış olan o iç güdüler tamamen kapandığında sustuğunda ve derin bir karanlığa girdiğinde.

Gerçekten biz neyiz? Neden var olduk? Var oluş amacımız nedir ? Ben kimim! İçinde bulunduğum bu hayvansal beden ego adını verdiğimiz algı ile beni elemi geçirmiş, beni gerçekten ben mi kontrol ediyorum? Bunlar güzel sorular.

Sevgiler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu adamın bir çok yazısını makalesini, kitabını okudum ve arkadaşları da boş değildir. LSD nin mucidi olan Albert Hofman da ilginç bir karakterdir, LSD yi keşfetmesinden ziyade son nefesinde bile yüksek doz LSD almıştır, ilginçtir ki bu maddeyi bütün hayatı boyunca kullanmış, Mc Kenna ile ilgili konuda Hoffman ne alaka der isek, ikiside son nefeslerinde yüksek doz almak istemiş ve o şekilde ölüme gitmiştir. Mc Kenna 50li yaşlarında vefat etmiş iken Hoffman 100 yaşına kadar yaşamıştır.

Felsefeleri boş değildir ve kesinlikle psychedelic bir deneyimi deneyimlemek isteyen bir kişinin yasal prosedürler çerçevesinde bu deneyimi yaşatılması gerekmektedir ve o kişi için bambaşka bir algı kapısı aralayabilir. Terrence Mc Kenna'nın dediği gibi "Psychedelic Deneyim gerçek cesaret ister".

Algı kapısı demişken, Aldous Huxley'nin Algı Kapıları adlı kitabını öneririm, meskalin üzerine yazılmış akıcı bir kitap ilginizi çekiyor ise Psikedelik şamanizm de bir çok Psychoactive bitkinin incelemesini yapmakta ve doz ayarları vs her şeyi anlatmakta. Kitapların pdf halini internetten rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca Alex Grey'in çizimlerine de bir göz atmanızı öneririm.

Alex Grey bir ressam, diğer bayan olan dünyaca ünlü aktristi olan Alex Grey ile karıştırmayın :)

Bizler gerçek anlamda hayvanlarız, bildiğimiz sokakta yaşayan bir hayvan. Bir hayvan gibi acıkır, hayvan gibi çiftleşmek ister, hayvan gibi korkar, hayvan gibi kavga eder ve hayvana has ne kadar özellik varsa her birini taşırız, lakin bu hayvansal iç güdüleri kontrol eden beynin o kısmını kapattığımızda yada durdurduğumuzda bir takım maddeler ile o zaman ne oluruz ? Hayvana ait has olan aynı bir bilgisayar programı gibi bize kodlanmış olan o iç güdüler tamamen kapandığında sustuğunda ve derin bir karanlığa girdiğinde.

Gerçekten biz neyiz? Neden var olduk? Var oluş amacımız nedir ? Ben kimim! İçinde bulunduğum bu hayvansal beden ego adını verdiğimiz algı ile beni elemi geçirmiş, beni gerçekten ben mi kontrol ediyorum? Bunlar güzel sorular.

Sevgiler...

Terence Mckenna bilinmesi ve dinlemesi gereken bir insan, buna benzer deneyimi yaşamamış ve açık fikirli bir insan değilseniz tamamıyla deli olarak görünebilir. Bunun zaten bilinen bir şey olduğunu ve dini geleneklerde kullanıldığını nedense yazılarında pek görmedim bu onun bulduğu bir şey değil sonuçta.Kitaplarından ziyade makalelerine ve konferanslarına baktım ondan olabilir.

Kendi ev şartlarımda ve uğraşlarımla ayahuasca deneyimle şansım oldu muhtemelen buna iten nedenlerinden biride onun bir videosuna denk gelmem olabilir.

Konu;

http://www.gnoxis.com/ayahuasca-tarifi-64395.html

Belki sadece ayahuascadadır ama bütün etkilerin başlamasından ve vucudumun tamamıyla etkilenmesine rağmen tamamıyla benim seçimim olduğunu çok net hatırlıyorum istersem bulunduğum ana odaklanıp deneyimin dışında kalabiliyordum fakat öyle yapmadım.

Hayatım %100 değişmedi bununda bir çok nedeni var tabi , ev koşullarında yapılması ayrı bir de bunun groundwork dediğim bir tarafı var deneyim bolca arketipik resim dili kullanıyor bunu deneyim sonrasına taşıyabilmek için kendiniz ve bu dil üzerinde belirli bir çalışma yapmanız gerekiyor, mckenna 15-16 yaşında jung okumaya başlamış o yüzden bunu verbal olarak taşıyabiliyor.

Alex Grey'i tool'un albümlerinden biliyorum bolca alex grey'in eserlerini kullanıyorlardı, bizde nameste adında bir kullanıcı var profil resminden anlarsın zaten lateralus var, alex grey'e benzer çalışmaları vardı gerçi çoğu resimlerin linki ölmüş galiba;

http://www.gnoxis.com/karakalem-calismalarim-61031.html

Paylaştığın video'da 1.33 arka planda çalan müzik çalıyordu tripteyken.

Aubrey Marcus'uda pasif gelir ile ilgili yöntemler ararken podcast'ine denk gelmiştim şimdi karşıma böyle çıktı, ilginç.

Birey olarak beyin kimyamızın ne kadar bağlı olduğunun, çevremizdeki insanlardan ne kadar olay etkilendiğimizin farkında değiliz ve çıkmak için bir şeyler yapana kadar gerçek durumu fark etmemiz çok zor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...