Jump to content

Evde Parşömen Kâğıdı Nasıl Hazırlanır ?

elantris

Önerilen Mesajlar

Öncelikle merhaba herkese,

Eğer not almayı çok seven, binlerce A4 kâğıdını notlarınızla doldurmuş biriyseniz ya da benim gibi burada yeni başlayanlardansanız ve öğrendiklerinizi kokulu dolma kaleminizle güzel güzel not etmek istiyorsanız bu konu hakkında size bir fikir vermek istedim. Gittiğim yerlerde parşömen kâğıdını aradım aradım,bir türlü bulamadım.. Daha sonra da izlediğim bir videoda gördüm bunu. İlgimi çekti. Siz de el/ev yapımı kahve kokulu, güzel mi güzel bir parşömen kâğıdınız olsun istemez misiniz? Cevabınız evetse anlatıyorum;

1. Malzemelerimiz; granül kahve(elinizde yoksa bence Türk kahvesi de işinizi görür), 1 fincan su ve fırın tepsisi(ben 2 adet A4 kâğıdını aynı anda hazırlayabileyim diye fırın tepsisini kullandım, başka bir tepsi de kullanılabilir) ve kurutma makinesi. Malzemeler sadece bu kadar.

2. Su ile kahvemizi bir güzel karıştırıyoruz. Sonra, tepsiye bu suyumuzu döküyoruz.

3. Kahveli suyun bulunduğu tepsimize 2 adet A4 kâğıdımızı bırakıyoruz. İki yüzünün de ıslanmasını sağlıyoruz. Bu aşamada kâğıdı çevirirken ben biraz yırttım yanlışlıkla, ıslandıkları için çok yumuşamışlardı. Gerçi hoş durdu bence fakat yırtık kâğıt istemeyenler için dikkat edilmesini öneririm.

4. Yaklaşık 20 dakika güzel parşömen kâğıtlarımız için yeterli olacaktır.

5. 20 dakika sonunda dikkatlice fırındaki suyu fincanımıza alıyoruz. Bu suyu, ekstra kâğıtlar hazırlamak istersek kullanacağız çünkü (ki bence isteyeceksiniz).

6. Sonrasında sararmış kâğıtlarımızı nazikçe fırından boş bir alanımıza alıyoruz.

7. Şimdiyse ihtiyacımız olan ‘kurutma makinesi’. Kurutma makinesiyle dikkatlice kâğıtlarımızı kurutuyoruz (bu yaklaşık 2-3 dakikanızı alacak).

8. Ve güzel görünümlü, kahve kokulu parşömenimiz hazır. Güle güle kullanın.

Dip not olarak; ben dolma kalem de alacağım, bu kâğıtları ruh eşleriyle de buluşturmak lazım diye düşünüyorum. Güzel günler dilerim.. ^_^

Kaynak:

7C3F8E33-D2E2-4925-A0AB-8EB9DDB81397-10087-0000080115F4B130.jpg

unnamed.jpg

unnamed2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dip soru yazmayı denedin mi? Kağıt videoda çok sert görünüyordu. Muhtemelen kullanışsız oluyorlar.

Şu an yazıyorum ve bir sorunla karşılaşmıyorum.. Biraz sert oluyorlar evet fakat yazılamayacak şekilde değil. Aslında bu hâli beni daha bi' kendisine çekti.. Denersen pişman olmazsın diye düşünüyorum.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz kahverengi akrilik boya katıp denesene suya kahveyide kat. Etkisini güçlendirir bence. Hatta iyice çıldırıp, bir kapta bunları kaynatırsak daha da iyi olacaktır sonuç. ������ ne dersin?

Her şeyi en iyi bilen konumunda olan sana bunları sorarsak daha net bir cevap alabiliriz diye düşünüyorum.:) Bir de ek olarak yapmış olduğun en büyük çılgınlığı söylersen, onu da değerlendirmeye alıp karşılaştırabiliriz diye de düşünüyorum, eğer burası çılgınlıkları yarıştırma yeriyse yarışma da düzenleyebiliriz.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesajlarımı şikayet et. Modlarımız silerler. Ve evet en iyisini ben bilirim senin durduk yere bana saldırmanın sebebi dışında.

Hareketlere bak.������

Kimseye saldırmıyorum. Şikayet etmemi gerektirecek bir sebep de bulamıyorum, üzerinde duracağım bir mesele değil. Bu konuşmanın yerini de burası olarak değil, özel mesajlaşma olarak gördüğümden mesaj attım. Eğer bir sorun ya da yanlış anlaşılma varsa bana belirtebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç bir çalışma olmuş, fakat beyaz kağıtların insan sağlığı açısından tehlikeli kimyasallar içerebileceğini akılda bulundurmakta fayda var. Her ne kadar bu yönde tedbirler alınmış, standarlar getirilmiş olsa da istisnaların gözetilmediği bilinmeli. Örneğin beyaz kağıdı ağıza sokmak (dudakla kavramak vb.), buharını solumak sağlığa zarar verebilir. Geri dönüşüm beyaz kağıtlarda mm2 kimyasal arttığından, tehlike daha büyük. Deneyeceklerin bilgisine.

Teksir kağıdını nemlendirerek daha iyi sonuç alınabilir. Hem ucuz hem daha az tehlikeli. :)

MZ1vdnW0mtQ tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginç bir çalışma olmuş, fakat beyaz kağıtların insan sağlığı açısından tehlikeli kimyasallar içerebileceğini akılda bulundurmakta fayda var. Her ne kadar bu yönde tedbirler alınmış, standarlar getirilmiş olsa da istisnaların gözetilmediği bilinmeli. Örneğin beyaz kağıdı ağıza sokmak (dudakla kavramak vb.), buharını solumak sağlığa zarar verebilir. Geri dönüşüm beyaz kağıtlarda mm2 kimyasal arttığından, tehlike daha büyük. Deneyeceklerin bilgisine.

Teksir kağıdını nemlendirerek daha iyi sonuç alınabilir. Hem ucuz hem daha az tehlikeli. :)

Teksir kâğıdını hiç duymamıştım. İnternetten baktığım kadarıyla da bulmak biraz zormuş sanırım. Kırtasiyelere çok giden birisiyim aslında fakat renkli veya beyaz A4'lerden başka denk geldiğim olmamıştı.. İnternetten satın alsam diye düşündüm sonra, biraz ince gibi duruyorlar sanki. Bir de teyzeme soracağım, onlar matbaacılıkla uğraşıyorlar, belki ellerinde bol bol vardır eski zamanlardan kalma. Eğer bulursam denediğimde tekrar fotoğraflarını paylaşırım. =)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...