Jump to content

Psilosibin, Beyindeki Olumsuz Duyguların Gelişmesini Engelliyor


nevermore

Önerilen Mesajlar

http://kosmosmacerasi.com/v1/wp-content/uploads/2015/09/magic-mushrooms-types-pictures.jpgÇeşitli mantarların içinde bulunan ve halüsinojenik etkiler içeren psilosibin, doğada bulunan ilk fosforlu indol bileşiğidir. Psilosibin içeren mantar kullanımında kişi mistik deneyimler yaşayabilir. Ayrıca bazı insanlar; depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklarında güçlü bir hafifleme yaşadıklarını bildirdiler. İfadeler, psilosibinin psikiyatri alanında gerçek bir iyileştirici değere sahip olduğunu gösteriyor.

Zürih Üniversitesi Psikiyatri Hastanesi araştırmacıları, psilosibinin duyguların işlenmesi için beynin yeteneğinin anahtar bileşeninden biri amigdala üzerindeki etkilerini inceliyorlar. Amigdala, beynin medial temporal lobunun derinlerinde yerleşen nöronların oluşturduğu badem şeklindeki beyin bölümüne deniyor. Başta korku olmak üzere duyguların denetimden sorumludur.

Ayrıca, duygusal olaylarla ilgili hafızanın oluşumunda ve depolanmasında önemli rol oynar. Zürih Üniversitesi’nin araştırmasına göre, “Uyarıcılara cevap veren amigdalanın artan aktivitesi, olumsuz sinyallerin güçlenmesine ve pozitif sinyallerin işlenmesinin zayıflamasına yol açıyor. Bu mekanizma, depresyon ve kaygı bozukluğu gelişiminde önemli bir rol oynar.”

 

Farmasötik anti depresan ve anti anksiyete ilaçlarının amacı, korku ve negatif aktiviteleri sağlayan beyin aktivitilerini engellemektir. Ne yazık ki bu ilaçlar, sadece geçici bir çözüm sunuyor ve eğer birisi bağımlı hale gelirse ve sonra kaçınmak isterse bu ilaçlar sorunu büyütebilir bile. Bunlar, mutluluk ve refah sağlayan doğal sinir taşıyıcısı serotonini negatif etkileyebilir.

http://kosmosmacerasi.com/v1/wp-content/uploads/2015/09/PsicoCerebro.jpg

Ayrıca araştırmacılar, psilosibinin amigdalanın aşırı aktif durumunu geçici olarak düşürerek yoğun bir evreden çıkmasını ve serotonin vericilerinin daha sağlıklı işlev görmesini sağladığını fark ettiler. Zürih Üniversitesi’nin araştırmasına göre, “Psilosibin, sağlıklı bireylerde ruh halini pozitif etkiler.

Beyinde, bu madde mesajcı serotonin için belli yerleştirme alanlarını uyarır. Bilim insanları bu nedenle psilosibinin, limbik beyin bölgelerindeki serotonin sistemi içinde oluşan değişiklik ile ruh haline olumlu etki yapmaya çalıştığını varsayıyorlar.”

http://kosmosmacerasi.com/v1/wp-content/uploads/2015/09/mantar-3.jpgBilim insanları şu sıralar, psilosibin ve zihinsel hastalıklar arasındaki bağı daha iyi anlayabilmek için yeni araştırmalar üzerinde çalışıyorlar. Beyindeki amigdala bölgesinin aşırı çalışmasının kişiyi depresif düşüncelere sürüklediğinin ve psilosibinin de bu işlev bozukluğuna tedavi olabileceğinin bilincindeki araştırmacılar, geliştirecekleri bileşimin tıbbi faydaları sayesinde günün birinde önem kazanacağında hemfikirler.

Ağır travmaları veya psikolojik yükleri olan bireylerin gün be gün süren ilaç tedavileri yerine sadece tek seanslık bir psilosibin tedavisiyle sıkıntılarından kurtulabildikleri de ayrı bir gerçek. Tarih boyunca kullanılmış diğer kadim ilaçlarla birlikte psilosibin de geçmişten günümüze dejenere olmadan gelebilmiş birçok yerel kültürde halen kullanılmakta.

Şimdilerde ise batılı tıp ekolü de az da olsa bu kadim ilaçların faydalarını ve kullanım alanlarını anlamaya başlıyor. Günümüzde insanlar bu ihmal edilen tıbbi bitkilerin potansiyellerini iyice araştırarak ve kavrayarak, asırlar önce unutulmuş tıp yöntemlerinin günümüze uyarlanmasını sağlayabilir ve böylelikle birçok psikolojik sorunun ve hastalığın çözümüne ulaşabilirler.

Yeşim Özbirinci – gaiadergi.com

Kaynak: Time Wheel

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • DMT, Psilosibin, Kaos Teorisi, Fraktal Geometri, Kelebek Etkisi ve Sinestezi

   >>> http://www.gnoxis.com/vagus-siniri-ve-butunleyici-diger-linkler-64833.html?highlight=     DMT   >>> https://www.gnoxis.com/ruh-molekulu-dmt-60674.html   [video=youtube_share;__3-V3MdTrI]     Psilosibin   >>> https://saglikliolalim.com/psilosibin-nedir-faydalari-nelerdir/   >>> https://gaiadergi.com/sihirli-mantarlar-beyni-yeni-bastan-sekillendiriyor/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork     [video=youtub

   , Yer: Felsefe

  • Halüsinasyonların Nedeni Beyindeki Kısa Kıvrımlar mı?

   http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/11/11/151111094938_brain_workings_624x351_spl_nocredit.jpg Bilim insanları, beyin hemisferinin (beyin yarımküresi) ön kısmında bulunan bir kıvrımın şizofreni hastalarında halüsinasyonlara neden olduğunu saptadı. Bu kıvrımın tespit edildiği bölüm halüsinasyon gören hastalarda daha kısa. Beynin bu kısmı gerçek algılar ile hayali algıları ayırmada büyük bir rol oynuyor.   Nature Communications adlı bilimsel dergide

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Şöhretin Olumsuz Getirisi..

   [TABLE=width: 700] [TR] [TD][TABLE=width: 100%] [TR] [TD][h=1]Şöhret duygusal bir hastalık[/h][/TD] [TD=class: HabDetDate, width: 130, align: right] [/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=class: y_editor_info][/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=class: yHabDetText][TABLE=align: right] [TR] [TD][TABLE=align: right] [TR] [TD][/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [/TR] [/TABLE] "Biri Bizi Gözetliyor", "Pop star", "Türk star", "Size Anne Deyebilir miyi

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Sekiz Ölümsüz

   Çin mitolojisinde ve dünyevi Çin kültüründe iyi tanınan efsanevi ölümsüz varlıklar grubu olarak, Sekiz Ölümsüz'e Taocular tarafından saygı duyulmakta, refah ve uzun yaşamın sembolleri olarak kabul edilmektedirler. Dönüşüm gücüyle, hayat vermek ve kötüyü yok etmek için her Ölümsüz'ün kendine has bir gücü vardır.Ölümsüz Kadın He (He Xiangu) - Grubun tek kadın ilahi varlığı ve insanların zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştiren güce sahip olduğu için sağlık tanrıçası olduğuna inanılır.Kraliyet

   , Yer: Uzakdoğu Mitolojisi

  • Burçların Olumlu ve Olumsuz Yanları

   KOÇ:   Şifre: Etkinlik, atılganlık, kendine aşırı güven ve acelecilik.   Koç'ların olumlu huyları : Serüvenci atılımcı, cesur, çok enerjik, özgürlüğüne düşkün, yaklaşımlarında dolambaçsız.   Koç'ların olumsuz huyları :Bencil , kendini ön planda tutan atılgan , çabuk sinirlenen, hicivci, kavgacı, kaba   BOĞA:   Şifre : Varlıktan hoşlanma, değişmezlik, pratiklik,karalılık amaca bağlılık.   Boğa'ların olumlu huyları : Pratik , güvenilebilir, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, dayanma gücü yüksek,

   , Yer: Burçlar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...