Jump to content

Tanrıça Morrigan/Morgana/Morgan Le Fay

wieab

Önerilen Mesajlar

Tanrıça Morgana, Bitkisel şifa gücüne sahip olan eski yolların rahibesidir. Üçlü tanrıçadır bakire yönü Mache, anne yönü Badb, bilge kadın yönü Nemain'dir. Savaş, intikam, cinsellik ve yeraltı tanrıçasıdır. Tanrıça Morgana aynı zamanda Kelt Peri Kraliçesi Morgan Le Fay olarak enkarne olmuştur. Le Fay "Kader, kehanet, peri" anlamına gelmektedir. Italya'da Kader tanrıçası Fata Morgana olarak adlandırılmıştır. Morrigan, büyük kraliçe ve hayalet/gölge kraliçe anlamına gelir. Aynı zamanda yaşam ve ölümü, hayat döngüsünü temsil eden tanrıçadır, hem doğum hem de ölümle ilişkilendirilmiştir. Ölümü sembolize eden Tanrıça Morrigan Samhain bayramı ile özdeşleşmiştir. Savaş tanrıçası olarak savaş alanlarında kuzgun formunda görünüp ölen askerlerin cesetleri ile beslenir.-Kutsal hayvanları: Kuzgun ve kargalar, yılan, yılan balığı, kurt, at, akbaba.-Kutsal bitkileri/ağaçları: Pelinotu, güzelavrat otu, porsuk ağacı, söğüt ağacı, ardıç ağacı, ejder kanı, itüzümü, karaçalı.-Renkler: Kırmızı, siyah, beyaz, mor, koyu mavi.-Taşlar: Kristal kuvars, obsidyen, yakut, ametist, garnet, kan taşı.-Sembol: Ters triquetra, ters üçgen.-Ay evreleri: Yeni ay/karanlık ay, küçülen ay.-Bölgeleri; Mezarlık, göl kenarları, nehirler.-Mevsim ve dönemi: Sonbahar, Samhain dönemi.-Yiyecek ve içecekler: Bal likörü, süt, viski, elma, su, kırmızı renkte yiyecekler.-Elementler: Hava, ateş ve su.🍷Tanrıça Morgana'nın Arketipleri;-Şekil Değiştiren; Fiziksel görünümü değiştirme yeteneğine sahiptir. Ayrıca davranış tarzını değiştirerek bulunduğu ortama adapte olmakta uzmandır.-Bilge Kadın; Gençliği geride bıraktığı yaşlı ve bilge kadın halidir. Bu arketiple ilişkilendirilen diğer kavramlar şefkat, dönüşüm, iyileşme, haksızlığa karşı ölüm ve diğer dünyadır.-Savaşçı; fiziksel, ruhanî ve duygusal gücü, hakları ve başkasının haklarını koruma ve savaşma yeteneğini simgeler. Savaşçı tarafı ne pahasına olursa olsun kazanma isteğini yansıtır üstünlüğü ve gücü kanıtlamak için gerekirse etik ilkeleri terketmek gerekmektedir.alıntıdır

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Tanrı-Tanrıça Geleneği ve Soru - Cevap

Sürekli aynı soruların tekrar tekrar gelmesi üzerine forumda verdiğim yanıtları derleyerek tek başlık altında toplama gereği duydum. Bundan sonra tanrılar ve tanrıçalar ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. Ama lütfen önce daha önceden sorulmuş soruları okuyun.   Tanrı ve Tanrıça Nedir?   Yaratıcı dediğimiz Öz kendi içinde iki enerjisel kutup yaratmıştır; eril ve dişil prensipler. Bu eril ve dişil enerjiler yani Tanrı ve Tanrıça her şeyin yaratımında vardır. Haliyle ekol n

, Yer: Neo-paganizm & Wicca

• Tanrı ve Tanrıça Seçme

Bazı şeyleri anlamadım. Mesela Tanrı & Tanrıça'yı nasıl seçeceğiz? Ben İştar ve Baal'ı seçtim ama uygun mu? Ama böyle domates soğan seçmek gibi oldu biraz. Bilgisizim işte, yardım edin. (:

, Yer: Neo-paganizm & Wicca

• Tanrıça İsis'in Kütüphanesi

Mısır Piramitlerinden gökyüzüne bir şeylerin salındığına inanıyordu. Yıldızlardan gelen ilk firavunların söylenceleri boşuna değildi. Cevdet göktekilerin düşünce ile dünyada, piramitler aracılığıyla bir bağlantı kurduklarına inanıyordu. Cevdet’in bir doktora tezi vardı. Bu uzaklardan düşünce ile iz koyma mefhumu üzerine bir tezdi. Hala bunun heyecanı içindeydi.   Mısır piramitleri için büyük bir organizasyona girişilmişti. Grubun içinde beş ülke vardı. İkişer araştırmacı seçilmişti ülkelerden.

, Yer: Edebiyat

• İştar ( Tanrıça) .. mabet

İştar, Akad mitolojisindeki bir tanrıça.Mezopatamya panteosunun en önemli tanrıçalarından biridir . Sümer mitolojisindeki İnanna'dan türemiştir; İştar'a İnanna'nın Akad mitolojisindeki hali denilebilir. Kökeni kuzeybatı Semitik tanrıça Astarte'ye dayanır. İştar'ın Astarte, Anunit ve Atarsamain olarak da anıldığı olmuştur. İnanna Utu/Shamash'ın ikiz kız kardeşi, Nanna/Sin'in kızıdır. Enlil'in dünyasında ilk doğan odur. Verilen ilk isimler Sümerce iken ikinciler Akadlar tarafından bu tanrılar

, Yer: Ortadoğu Mitolojisi

• Tanrıça Nemesis İnvokasyonu ve Smyrna

Sayfamızda paylaştığım bir konuyu buraya da taşımak istedim. O yüzden antik İzmir ile Nemesis arasında ki bağlantıyı da vererek paylaşımda bulunuyorum.   İzmir'in koruyucu Tanrıçalarından biri de adalet tanrıçası Nemesis'tir. Hatta burada Nemesis'in Büyük İskender ile alakalı rüyası dahi mevcuttur. Tanrıça Nemesis, adalet Tanrıçası Themis ile birlikte çalışan bir titandır. Themis, adaleti tespit ettikten sonra, merhameti olmayan Nemesis gerekli cezayı uygular. İntikam ve adalet Tanrıçası Nemes

, Yer: Witchcraft

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...