Jump to content

Önerilen Mesajlar

boynuzsuzgeyikler

Konuya en uygun yer olarak burayı düşündüm. Konunun kaynağı Ekşi sözlük ve yazan kişi mmrsrkn nickli yazar. Şimdi gelelim mevzumuza:

 

1.jpg

 

[h=1]Kaptan Tsubasa'daki Futbol Sahasının Uzunluğunun 18 Km Olması[/h]

gelin hep beraber kaptan tsubasa'daki futbol sahasını ölçelim

 

öncelikle kaptan tsubasa çizgi filmindeki çocuklar ilkokula gidiyordu. ortalama 12 yaşlarında olsalar, boyları da ortalama 130 cm olur. bu kenarda kalsın. bir kalenin yüksekliği zeminden 2.44 metre imiş. çocuklara özel kale olduğunu varsayalım ve düz hesap 2 metre kabul edelim. çizgi filmi izleyenler bilir. bu veletler ceza sahasına yaklaşırken bile rakip kaleyi yeni yeni görmeye başlıyorlardı. hadi biz iyimser olalım ve kaleyi orta sahadan görmeye başladıklarını kabul edelim.

dünyanın çevresi yaklaşık 40.000 km'dir. bundan sonra tüm birimleri km cinsinden yazacağım. oyuncunun yüksekliği 0.0013 km, kalenin yüksekliği de 0.002 km'dir.

 

tsubasa'nın vücudunun ağırlık merkezinin ekseninin, dünya'nın merkezini kesecek şekilde durduğunu düşünelim

 

 

2.jpg

 

kalenin uzantısını da dünya'nın merkezinden geçecek şekilde kabul edelim

 

 

3.jpg

 

tsubasa'nın kaleyi görmeye başlaması için öncelikle tsubasa'nın gözünden dünyamıza bir teğet alacağız

 

 

4.jpg

 

tsubasa'nın gözünden çıkan doğru dünya'nın yüzeyinden teğet geçerek öyle bir noktaya doğru uzamalı ki kesişen nokta kalenin en üst noktasına gelsin.

bu durumdan sonra tsubasa ileriye doğru gittiğinde artık kaleyi görmeye başlayacaktır

 

 

5.jpg

 

çizim programından faydalanıp yaptığım hesaplamalara göre o an orta sahada duran tsubasa'nın teğete kadar olan uzaklığı 4.06 km, teğet noktasının kalenin üst noktasına kadar olan uzaklığı ise 5.05 km bulunmuştur.

toplamda 9.11 km yapan bu uzaklık sahanın yarısını kapsadığı için toplam mesafe yaklaşlık 18.22 km olacaktır

 

 

6.jpg

 

biraz daha matematiksel açıklama yapacak olursak

 

teğet noktasından uzatılan doğru parçası, aslında yarı çapı dünyanın yarıçapından sadece 2 metre daha fazla olan bir çembere uzatılıyor. o kesişim noktası, kalenin tam olması gereken noktadır.

 

mesafeleri nasıl bulduğuma gelince... aslında çok basit; dikkat ederseniz, dünya'nın merkezinden teğet noktasına doğru dik geliyor, yan yana iki tane dik üçgen oluşuyor. dünya'nın yarı çapı 40.000/pi/2'dir. tsubasa'nın boyu 0.0013 km demiştik. kısacası uzunluğu ((40.000/pi/2)+0.0013) km olan bir hipotenüs ortaya çıkıyor. diğer tarafta da kale var, orada da uzunluğu ((40000/pi/2)+0.002) km olan bir hipotenüs çıkıyor. mesafelerden bir tanesi olan tsubasa'nın teğete olan uzaklığını bulalım. dik üçgen kuralımız nedir. a kare+b kare= c kare. c burada hipotenüs oluyor. mesafeyi a kabul edersek, b dünyanın direk yarı çapı oluyor. formülümüz c kare-b kare= a kare'dir.

yani kısacası a, c kare-b kare'nin kareköküne eşittir ve şöyle bir sonuç çıkıyor

 

 

7.jpg

 

diğer mesafeyi de buluyoruz

 

 

8.jpg

 

ekleme: 90'larda çocuk olan, şu an 33 yaşında, işi ve mesleği olan bir mimarım. 'genç işsiz' diyenler oluyor, kalbim kırılıyor. :)

 

Konunun kaynağı Ekşi sözlük ve yazan kişi mmrsrkn nickli yazardır. Ellerine sağlık diyorum kendisine :)

 

https://seyler.eksisozluk.com/kaptan-tsubasadaki-futbol-sahasinin-uzunlugunun-18-km-olmasi

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Captain Fantastic / Kaptan Fantastik (2016)

   Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır.     Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ani ölümünün ardından bütün düzeni yerle bir olur, ve Ben, ailesini şehre getirmek zorunda kalır. Şehir medeniyet

   , Yer: Filmler

  • Avrupa Penis Uzunluğu Ortalaması

   http://www.evrimagaci.org/dosyalar/fotograflar/81/81_europe-hungary-charts-information-maps-1715185-956x638jpg.jpg     Sanıyoruz ki gelmiş geçmiş en büyük yalanlardan birisi, erkeklerin penis boyu uzunluğudur. Garip bir şekilde, belki de evrimsel geçmişimizden ötürü, penis boyu "erkeklik miktarı" ile özdeşleşmiştir. Özellikle övünecek pek fazla şeyi olmayan ülkelerde, bu özdeşleşmenin daha da bariz ve kaçınılmaz olduğu kanaatindeyiz.     Dünya'nın birçok önemli bilimsel derginin ve aynı zaman

   , Yer: Gündem

  • Playstationda Futbol Oynarken Bahaneler

   Futbol oynarkenki bahaneler :D   1)Ben kaymadım kendi kaydı. 2)Kol bozuk. 3)Bu hakem kör la. 4)Atamayana atarlar. 5)Sende şans var yoksa tek kale oynadım. 6)Frikik çekmeden önce 'Atarsam ne vercen?' 7)Bak şimdi maçı nasıl çevircem. 8)Basıyorum bi saat sonra pas veriyor. 9)Messi adamın içinden geçiyor. 10)Ben Barcelona sen başka takım seç. 11)Yuh nasıl ofsayt!! Replay izledikten sonra 'adım ucuyla ofsayt' aga nasıl görem. 12)Ben orta açtım adam pas attı.   Arkadaşlar daha burda yazm

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • 2013 Futbol Oyunları

   Konami Digital Entertainment GmbH'nin merakla beklenen futbol simulasyon oyunu PES 2013’ün PlayStation 3 (PS3), Xbox 360 ve Windows PC için 20 - 21 Eylül tarihlerinde piyasada olacağı duyuruldu. Konami'den yapılan açıklamada, "Futbol türüne büyük yenilikler getirecek olan PES 2013 oyunculara her bir pas ve şut üzerinde mutlak kontrol imkanı sağlayan 'PES Full Control' ismindeki yeni özelliğe sahip olacak" denildi. Oyunun yeni “Pro Active AI” özelliği futbolcuların gerçek hayattaki gibi hareket

   , Yer: Oyun

  • Charles Bukowski / Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi

   Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi 28/08/1991   23:28   Hipodromda iyi bir gün. Tahminlerimin tümü tuttu neredeyse.   Yine de sıkıcı olabiliyor orası, kazanınca bile. İki koşu arasındaki otuz dakikalık bekleyişler yüzünden; hayatın hiçliğe akıp gidiyor. İnsanlar kasvetli görünüyorlar orda, çiğnenmiş. Ben de aralarında-yım. İyi de nereye gideyim? Müzeye mi? Bütün gün evde oturup yazarcılık oynamayı bir düşünün. Küçük bir eşarp bağlayabilirim boynuma. Arada sırada ziyare

   , Yer: Not Defteri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...