Jump to content

Önerilen Mesajlar

Kişilik bölünmesini konu edinen Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, iyi-kötü, güzel-çirkin, şeytan-melek gibi zıt vasıfların insanda aynı anda bulunabileceğini, kitabın ana karakteri Dr. Jekyllın kendi kişiliğinin iyi ve kötü yanlarını birbirinden ayırmak istemesiyle ortaya koyar. Bu istek kontrol edilemez bir hal alır ve onu gizemli bir cinayetin eşiğine kadar götürür. Artık bu cinayetten sonra Dr. Jekyllın yaşamı, içinden çıkılmaz bir karmaşaya dönüşmüştür. 1886da yayınlandığında çok büyük bir satış rakamına ulaşan kitap, iyinin ve kötünün insan bedeni içindeki savaşını anlatan çarpıcı bir öyküdür. Korku ile doğaüstü öğeleri kitaplarında çok iyi kullanan Robert Louis Stevenson, kitapta insanın içsel hesaplaşmasının mükemmel bir tablosunu çizmektedir. Yazar, romanda fantastik bir serüvenle, psikolojik bir tahlili başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Kitap, başarısından dolayı yaklaşık 123 kez sinemaya uyarlanmış ve birçok yapıma da ilham vermiştir.

İki farklı ruhu aynı bedende yaşatmanın acı ve çelişkilerini ustalıkla anlatan bu büyük klasik, insanın isimlendirilmemiş arzularına yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandıran ahlaki bir fabldır.

select.php?imageid=1114811&width=180&isWatermarked=true&pagecount=104

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aman tanrım ben bu kitabın kıvrana kıvrana ingilizcesini okuyup sınavını olmuştum bi ara. Elbette benim okuduğum sadeleştirilmiş bir versiyonudur. Ama konu olarak çok keyifli bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Dili de güzel yazılmışsa eğer şahanedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kitapta jekyll tarafından iyilik kötülük ayırma isteği olarak geçsede kitabın pskinaliz açıdan daha manalı yorumlanabileceğini düşünüyorum , yazarın öyle bir niyeti olmasa bile her zaman yazanın ve okuyanın düşünceleri bilinç altının ürünü olduğu için bence mümkündür.

Aynı zamanda Mr.Hyde'ın kendini gizlemeyen biriyken eve giriş için arka kapıyı kullanması ve geceleri dışarı çıkması ilginç,.

Bence gölge(jungian) ve toplum personasının ilişikisi şeklinde de okunabilr.

Filmlerde Hyde genelde jekyll'den iri yapılır fakat kitapta hyde daha küçüktür çünkü tüm karakterin küçük bir kısmını yansıtır.

Hulk'unda aynı şekilde atasıdır , hulkun özellikle hikayesi ve karakteri farklı açıdan yorumlanabilir.Ben kahraman figürüne hiç yakıştırmıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 5/31/2019 at 10:43 PM, masal perisi said:

Kişilik bölünmesini konu edinen Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, iyi-kötü, güzel-çirkin, şeytan-melek gibi zıt vasıfların insanda aynı anda bulunabileceğini, kitabın ana karakteri Dr. Jekyllın kendi kişiliğinin iyi ve kötü yanlarını birbirinden ayırmak istemesiyle ortaya koyar. Bu istek kontrol edilemez bir hal alır ve onu gizemli bir cinayetin eşiğine kadar götürür. Artık bu cinayetten sonra Dr. Jekyllın yaşamı, içinden çıkılmaz bir karmaşaya dönüşmüştür. 1886da yayınlandığında çok büyük bir satış rakamına ulaşan kitap, iyinin ve kötünün insan bedeni içindeki savaşını anlatan çarpıcı bir öyküdür. Korku ile doğaüstü öğeleri kitaplarında çok iyi kullanan Robert Louis Stevenson, kitapta insanın içsel hesaplaşmasının mükemmel bir tablosunu çizmektedir. Yazar, romanda fantastik bir serüvenle, psikolojik bir tahlili başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Kitap, başarısından dolayı yaklaşık 123 kez sinemaya uyarlanmış ve birçok yapıma da ilham vermiştir.

İki farklı ruhu aynı bedende yaşatmanın acı ve çelişkilerini ustalıkla anlatan bu büyük klasik, insanın isimlendirilmemiş arzularına yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandıran ahlaki bir fabldır.

select.php?imageid=1114811&width=180&isWatermarked=true&pagecount=104

Bu kitabın konusu bana Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yazmış olduğu Abdullah Efendi'nin Rüyaları öyküsünü hatırlattı. İsteyenler o kısa eseri okuyabilirler, Abdullah ve Abdullah Efendi adındaki iki karakterin aslında nasıl bir kişide aynı anda varolduklarını anlatıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...