Jump to content

1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.

 

Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor.

Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Teksas’ın Aşağı Pecos kanyonlarında bulunan bir mağara olan Conejo Sığınağını tuvalet olarak kullanan yerli halk hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyordu.

Bir baraj projesinin bölgeyi su ile doldurmasından önce, 1960’larda bu sığınakta arkeolojik bir kazılar gerçekleştirildi. Bu alandaki mağaralar, bitki liflerinden dokunmuş sandaletler ve sepetler de dahil olmak üzere, oldukça fazla korunmuş eski eserler barındırıyordu, ancak en değerli bilimsel veriler arkeolog olmayanlar için sürpriz olabilir.

 

Utah Eyalet Üniversitesi Eastern Prehistorik Müzesi’nde koprolit uzmanı ve küratör Tim Riley, “Koprolitler (antik dışkı), bol miktarda bilgi içerir: Onları dışkılayan kişinin sağlığı hakkında daha fazla bilgi verebilir ve içerisindeki yiyecek artıkları, eski insanların ne yediklerinin doğrudan kanıtıdır.” diyor.

 

Zehirli bir yılan yemiş

Conejo Sığınağı’ndaki koprolitin analizi, kişinin yuka çiçeği gibi sulu meyveler tükettiğini belirten polenleri ortaya çıkardı. Bu kişi ayrıca, derisini yüzmeden veya pişirmeden küçük bir kemirgen de yemişti.

Ancak asıl şaşırtıcı olan, dışkıda bulunan zehirli bir yılanın pulları, kemikleri ve dişleriydi.

Sonderman, “Dışkı içindeki diğer her şey o bölge için oldukça normaldi. Ancak dişler çok garipti, neler olduğunu araştırmamız gerektiğini biliyorduk.” diyor.

 

Dişlerin içi boş merkezi, ekibin şanssız yılanı Viperidae ailesinin bir üyesi olarak tanımlamasına yardımcı oldu. Bu yılan, büyük olasılıkla her ikisi de bölgede yaygın olan bir ‘batı elmas sırtlı çıngıraklı yılanı’ veya bakır baş yılanıydı.

Pul kalıntıları üzerinde hiç kömür izi olmaması, yılanın pişirilmeden yendiğini gösteriyor. Ayrıca çok sayıda bulunan pullar, yılınan bütün olarak yendiğini düşündürüyor.

Ama neden? Zamanda geriye gidip, bu dışkıyı bırakan kişiye sormak imkansız, bu nedenle araştırmacılar, ipuçları için bölgedeki diğer kültürlerin tarihini ve mitolojilerini araştırdı.

 

Yapılan araştırmalarda, yılanların, gıda kıtlığı dışında, nadiren tüketildiğini bulundu. Hatta o zamanlar da bile yılanlar kemiklerden, kafatasından ve dişlerinden arındırılmış olarak pişirilerek yeniyordu. Ve Conejo Sığınağındaki diğer dışkılarda da yılan kalıntıları bulunsa da, bunların hiçbiri zehirli türler değildi.

Bir ritüelin parçası mı?

Aynı bölge ve aynı zamanda, kaya sanatında yılan benzeri motiflere rastlanıyordu. Ayrıca yılanlar, diğer Mezoamerika ve Amerika’daki Güneybatı kültürlerinin şamanistik ritüellerinde doğaüstü alemlerin kapı bekçisi olarak önemli bir rol oynamıştı.

Aşağı Pecos’un kaya sanatında lider bir uzman olan Carolyn E. Boyd, bu sanat örneklerinin peyote ve diğer zihin bulandırıcı uyuşturucu maddeleri tüketenlerin ortak imgelerini temsil edebileceğini öne sürüyor.

Öyleyse bu diş şamanistik bir ritüelin kanıtı mı? Sonderman’ın araştırma ekibi, yılanın “açıkça törensel veya ritüel bir amaç” için yenildiğini öne sürmesine rağmen, bunu kesin olarak söylemeye imkân yok.

Sonderman, “Kimsenin ‘İnsanların ritüel olarak yılan tükettiği, bir yılana tapınma kültürü vardı.’ demesini istemem. Söylemeye çalıştığımız şey bu değil. Bu sadece tek bir örnek.” diyor.

Dişten yola çıkarak söylenebilecek şey, insanların zehirli yılanları yemelerinin duyulmamış olmadığı, ancak tek örnek olması nedeniyle özel bir durumda tüketilmiş olabileceği. Ya da değildi. Belki de sadece bir cesaret işi ya da çok tehlikeli bir gıda tercihiydi.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2019/04/fang2.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İyi İnsan Olmak

   Dünyamız buraya enkarne varlıkların, bilgi uygulamaları yaparak gelişmeleri için, belli zaman–mekân koşulları ve nitelikleri içeren hidrojen âleminde sonsuz sayıdaki uzaysal objeden en önemlilerinden biridir. Çünkü dünyanın, vazife planından hemen önce gelen yarı süptil arasata (sevgi planına) açılan çıkış kapısı olduğu da bilinmektedir. Dünyada gelişim devreseldir. Dolayısıyla içinde ama sonlarında bulunduğumuz bu “Âdem Devresi”nden önce de (dünya yaşanabilir niteliklere kavuşmasından başlayara

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • 2 dişi ifritin kavgası

   hayatımda en şaşırdığım olaylardan biri buydu 3-4 hafta oldu ama hala şaşkınlıgı içerisindeyim kendi iletişime geçtiğim varlıklar aracılığıyla o aleme gittim bildiğiniz hani doğudaki konaklarvarya 3-4 tane dağın ortasında konak var orda yaşıyorlar neyse biz duruyoruz karşıdan köylü kadın elbiseli yüzü buruş buruş eskimiş kadın karşıdan geliyor boyu 1.50 yaşı teyzeler gibi düşünün hani olurya 90 yaşınlarında öyle diğeride benim yanımda diğer karşıdan gelen sen kimsinki karşımda duruyon dedi diğer

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • Uçan Canlı, İnsan Gibi Bembeyaz

   Arkadaşlar hala tüylerim diken diken oluyor korkudan. Dün gece saat 3 sıraları balkona çıktım sigara içmek için. Dışarılarda hiç kimseler yok tabi o saatte.Başımı kaldırdım gök yüzüne baktım hava kapalı mı diye.Ve sanırım güneyden kuzeye doğru geliyordu.Bir ışık farkettim.Ürperdim ilk başta UFO falan sandım.Ayağa kalkıpta baktım ve şok oldum.Kanatları vardı kocaman.Bembeyaz.Ama hayatımda görmediğim kadar beyaz insan silüetinde insana benzer bişey.Anladığım kadarıyla boyu uzundu.Bir ara sanki baş

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Washington'da 'insan gübreleme' yöntemi yasalaştı

   ABD'nin Washington eyaletinde 'insan gübreleme' adı verilen, ölülerin hızla toprağa dönüştürüldüğü bir yöntemle cesetlerin imhasına izin veren tasarı, eyaletin Demokrat Valisi Jay Inslee tarafından imzalanarak yasalaştı. Washington eyaleti 'insan gübreleme' adı verilen, ölülerin hızla toprağa dönüştürüldüğü bir yöntemle cesetlerin imhasına izin veren ilk eyalet oldu. ​BBC Türkçe’de yer alan habere göre eyalet meclis üyelerinin geçen ay kabul ettiği tasarı eyaletin Demokrat Valisi Jay Insle

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...