Jump to content

Aslına en yakın kalp üretildi


masal perisi

Önerilen Mesajlar

İsrailli araştırmacılar, insan dokusu ve damarları kullanarak üç boyutlu yazıcıda bir kalp üretmeyi başardı. Dünyada bir ilk olan bu gelişme, organ nakli açısından çığır açabilecek bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nden bilim insanları bir hastaya ait hücreleri ve biyolojik materyali kullanarak üç boyutlu yazıcıda kalp üretti.

Projeye başkanlık eden Profesör Tal Dvir, “Dünyada ilk kez bütün bir kalp hücreleri, kan damarları, odacıkları ve karıncıklarıyla birlikte bir bütün olarak başarılı bir şekilde tasarlandı ve üretildi” dedi.

Daha önce üç boyutlu yazıcıyla silikon bir kalp yapıldığını hatırlatan Dvir, “Ancak onda hücreler ve kan damarları yoktu” diye konuştu.

Şimdiye kadar sadece basit dokular kullanarak organ üretilebiliyordu, bunlarda da kan damarları yer almıyordu.

TAVŞAN KALBİ KADAR

 

Kalp, bir tavşanın kalbinin büyüklüğünde ancak uzmanlar aynı teknolojiyi kullanarak daha büyük olan insan kalbinin de üretilebileceğini belirtiyor.

Yine de bilim insanları, üç boyutlu yazıcıyla üretilen kalbin tam anlamıyla fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için aşılması gereken zorluklar bulunduğunu ifade ediyor.

ÖNCE GERÇEK KALP GİBİ ÇALIŞACAK, SONRA HAYVANLARA NAKLEDİLECEK

 

Tal Dvir’in açıklamasına göre, üç boyutlu yazıcı ürünü kalplerin, gerçek bir kalp gibi çalışması sağlandıktan sonra hayvanlara nakledilerek test edilmesi planlanıyor.

Dvir, “Belki 10 yıl içinde dünyadaki pek çok hastanede organ yazıcıları olacak ve bu tarz prosedürler bir rutin haline gelecek” öngörüsünde bulundu. Ancak Dvir, başlangıçta kalpten daha az karmaşık olan başka bir organın tercih edileceğini düşündüğünü söyledi.

96718_480x270.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kalp Kırıklığını ve Acısını İyileştirme

   Kalp Kırıklığını ve Acısını İyileştirmek İçin Kalp kırıldığında, yaşanan acı bir hayli fazladır. Bu bazen bir tartışma, bazen bir arkadaşla kavga gibi olsa da genelde aşk konularında en çok kalp kırıklığı ve kalp acısı çekeriz.   Bu iksir ve metot, kırılmış bir kalbi, bir aşk acısını iyileştirmek içindir. Unutmak veya yok etmek için değildir, kalbin enerjisini güçlendirmek ve negatif duygulardan uzaklaşmak için yapabilirsiniz. Kalp, inancımızın ve hem kendimize hem evrene karşı sevgimizin me

   , Yer: Witchcraft

  • Atisha'nın Kalp Meditasyonu 🌙

   Bu meditasyon Tibet'li bir Tantra ustası olan Atisha tarafından geliştirilmiştir. Her şeyi sevgiye dönüştürebilen kalp prensibiyle çalışan tüm Tantrik meditasyonların özüdür. Buna rağmen Batı'daki birçok düşünür bunun tersini uygulamamızı ister. Onlar "Nefes verdiğinde, tüm kederini ve olumsuzluğu dışarı ver. İçine çektiğin nefes ile neşe, mutluluk, pozitiflik al." derler. Atisha'nın yöntemi ise tam tersidir. Bize şunu söyler; Nefes aldığında, dünyadaki tüm varlıkların keder ve acılarını, geçmiş

   , Yer: Meditasyon

  • Kalp Kırıklığı İçin İksir

   Kırık kalpler durağında artık inecek yoooookkkkk   İşte kırık kalpler için bizlerin kullandığı bir 'iksir' tarifi:   Her biri 1 parça:   Gül Yaprakları Hawthorn Berry Alıç Çiçekler (yaprak + çiçek birlikte yapılmalıdır) Mimosa Bark (albizia julibrissin).     Çok iyi bir çay ve pansuman yapar. Mimosa, Çinli Huan Hua ve Huan Pi olarak da adlandırılan oryantal bir bitkidir. Çince herbalist web siteleri dışında herhangi bir yerde çevrimiçi olarak bulamadım bu yüzden Çince ismini bilmek

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Kalp çakra renk meditasyonu

   Kalp merkezi / çakra meditasyonu duygusal blokları temizlemek, etkinleştirmek ve serbest bırakmak ve çakra (enerji merkezi) duymak ve güçlendirmek için yardımcı olmaktır ). Bu meditasyon bir sandalyede veya yerde oturmak suretiyle yapılabilir. Omurganızı dik ve rahat tutmak önemlidir. Yöntem: Gözlerinizi nazikçe kapatın ve beş derin, yavaş nefes alarak gevşeyin. Göğüs kemiğinin merkezine yakın, eterik vücutta bulunan kalp çakranızın farkında olun. Nefes alırken, kalp çakranıza altın ışığı sol

   , Yer: Aura&Çakralar

  • Boğaz ve Kalp Çakrası ile İlgili

   Merhabalar,   Forumda baktım fakat benzer bir başlık göremedim. Varsa şayet moderatörler tarafından af ola   Yapılan inceleme sonucunda tepe ve alın çakramın fazlasıyla gelişmiş, boğaz ve kalp çakramda ise tıkanıklık olduğununu öğrendim. Bilhassa boğaz çakramın fazlasıyla problemli imiş. Bunu gidermek için bazı çalışmalara başlayacağım bir rehber ile birlikte.   Benim sizlere sorum şu: boğaz ya da kalp çakrasında veyahut herhangi bir çakrasında problem olan arkadaşlar, çakrayı açma sırasında

   , Yer: Aura&Çakralar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...