Jump to content

Avrupa nın Hristiyanlıktan önceki inanışlarıyla ilgili yardım


Drizzt

Önerilen Mesajlar

Çok kaynak var ki... Bir de hangi Avrupa? Antik Yunan ve Roma mı, Germenler mi, Keltler mi yoksa İskandinavlar mı? Antik Yunan'dan girersen oradan yine Ortadoğu'ya ve Mısır'a uzanırsın, çünkü Yunan her şeyi doğudan almıştır kendisi içine felsefe katmıştır. Yine Anadolu'yu unutmayalım, ana tanrıça kültü(Kybele) yoğun yaşanmıştır Anadolu'da. Avrupa'yı ayıramayız Asya ve Afrika'dan çünkü Avrupa başlı başına bir kıta parçası değil. Hepsi birbiriyle bağlantılı.

Antik Yunan için yardımcı olabilirim. Bir mitoloji sözlüğü edin öncelikle; tercihen Azra Erhat veya Pierre Grimal'in. Sonra antik yazarlara yönel; Homeros - İlyada ve Odysseia, Hesiodos - Thegonia. Bu ikisi iyi başlangıç olur, tanrıları ve mitolojik kahramanları tanımana yardımcı olur. Yine diğer antik yazarları okursan dönemin yaşamı, inanışı, sosyal düzeni vs hakkında bilgin olur. Herodotos, Thukydides, Ksenophon, Vergilius, Cicero, Ovidius Pausanias... say say bitmez. Modern kaynaklara da göz atarsın, en azından makaleleri ve özet halindeki kitapları okursun. Güney ve güneydoğu Avrupa hakkında bilgin olur. Diğer bölgeler hakkında başka üyeler yardımcı olur artık ama Anadolu, Mısır ve Ortadoğu'yu da gözardı etme lütfen.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim araştırdığım ilk başta şamanist türk inancının günümüzde sürdürülmesiydi mesela tahtaya vurmanın kötü ruhları kovmasının şamanizmden gelmesi falan gibi ama avrupa da bu tür inanışlar sürdürülüyo mu bunu okumak istiyorum yardımların için çok teşekkürler :) :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Şifa büyüsü gerekli acil lütfen yardım edin

   Herkese merhabalar. Direkt konuya gireceğim. En yakın arkadaşım iki gün önce nefes darlığı krizi geçirip hastaneye kaldırıldı gece yarısı. Korona testi negatif çıktı. Akciğer filmi çekilmesine rağmen tanı koyamadılar hala. Geceleri sürekli kriz geçiriyor.. Hiçbir şey yapamamak beni delirtiyor.. Uzaktan biraz olsun iyi hissetmesini nasıl sağlayabilirim? yalvarırım yardım edin onun için çok endişleniyorum..

   , Yer: Witchcraft

  • Kara Ölüm ve Avrupa Sanatı

   İnsanlık başından beri feci salgınlarla perişan olmuş. Bunlar arasında en eskisi, en yaygın ve etkili olanı sıtma. Tarih öncesinde Afrika'da başlamış, MÖ 1000 yılından itibaren Yunanistan ve Çin'de tarihlere geçmiş; Antarktika dışında bütün kıtalara yayılmış ve hâlâ önü alınamayan sıtma. Salgın tarihçisi Andrew Nikiforuk'a göre, "Tarihin başlangıcından beri, gezegenimizde ölen erkek, kadın ve çocukların yarısı sıtmanın kurbanı olmuştu. Sıtma bütün savaşları, kıtlıkları ve diğer salgınları geçmis

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Karma yasası,reenkarnasyon ve kova çağı ile ilgili kitap önerisi

   Merhaba arkadaşlar,karma yasası,reenkarnasyon ve kova çağı ile ilgili dr.com dan kitap satın almayı düşünüyorum,bu üç konu hakkında bilgi öğrenmek için hangi kitapları önerirsiniz?

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Eski Mezopotamya ve Anadolu’da Uğursuzluk İnancı ve Bununla İlgili Büyü Ritüelleri

   İnsanlık tarih boyunca maddi varlığa egemen olma çabası gütmüştür. Bu çabada istediği ilerlemeyi kaydetmiş olsa da, manevi dünya ya da bilinmezlikle mücadelesinde istediği aşamaya ulaşamamıştır. İnsan bu noktada, deneyimleri ve hayal gücünün yardımıyla kendini korumaya almıştır. Yaptıkları büyüler, ödedikleri kefaretler ve zaman içerisinde gelenekselleşmiş bazı fal metotlarıyla uğursuzluklara ve bilinmezliklere karşı kendilerini korumaya çalışmışlardır.   “Büyü” çivi yazılı belgelerde, genel

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Neil deGrasse Tyson ''Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?''

   Ünlü Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson kendisine sorulan '' Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?'' sorusunu cevaplıyor.   https://youtu.be/Pjcpn1K5Npk

   , Yer: Felsefe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...