Jump to content

Dolar Yeniden 5,40 Liranın Üzerine Çıkarken Ara Seçimler Fiyatlanıyor


Genclik

Önerilen Mesajlar

ABD ara seçimleri bölünmüş kongre sonucuna işaret ederken, dolar küresel piyasalarda düşüşe geçti. Dolar kuru ise 5,40 lira sınırında seyrediyor.

 

 

dolar-yeniden-540-liranin-uzerine-cikarken-ara-secimler-fiyatlaniyor-687x400.jpg

 

 

Küresel piyasalar ABD’nin ara seçimlerinden çıkacak sonuca odaklanırken, resmi olmayan sonuçlar bölünmüş bir kongreye işaret ediyor. ABD medyası tarafından derlenen resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar Temsilciler Meclisi’ni almaya hazırlanıyor. Cumhuriyetçiler ise Senato’nun kontrolünü hemen hemen elde etmiş görünüyor. Dolar ise bu bölünme nedeniyle gerileme kaydetmeye başladı.

 

 

Dolar kuru dün akşam saatlerinde 5,39 – 5,42 lira arasında dalgalandıktan sonra bu sabaha 5,3766 liradan başlangıç yaptı.

 

 

dolar-kuru-5-40-lira-sinirinda.jpg

 

 

Dolar kuru dünkü kapanışı 5,3766 liradan gerçekleştirdikten sonra, TSİ 08:00’de 5,3527 liradan işlem gördü. Ardından bir miktar yükseliş kaydetti ve 09:55 sularında yeniden 5,40 liranın üzerine çıktı. Daha sonra yüzde 0,45 oranında artıda seyretti ve 5,3993 liradan alıcı bulmaya başladı.

 

 

Doların küresel piyasalarda gerilemesi bölünmüş Kongre’ye bağlı olarak gerçekleşirken, ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 3,20 oranının altına geriledi. Beklentiler dahilinde bölünme ihtimaline işaret eden seçim sonuçlarının ardından ABD Başkanı Donald Trump, “Muazzam bir başarı” ifadesini kullandı.

 

 

Dün Türk lirası gelişen ülke paralarından negatif ayrışırken, borsa günü yüzde 1,27 oranında düşüşle tamamlamıştı.

 

 

turk-lirasi-negatif-ayristi.jpg

 

 

Bankacılık endeksinde görülen yüzde 2’lik düşüşe ek olarak 10 yıllık tahvil faizi 52 baz puan yükselerek yüzde 16,85 seviyesine çıktı. Bugün seçimlerin sonuçlarına yönelik yorumlar izlenirken, yurt içinde ve dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Seçim sonuçları için değerlendirmede bulunan Şanghay’daki KGI Securities Co. analisti Ken Chen, “Bölünme, beklentiye paralel olsa da beklenmedik bir sonuç çıkmayacağı yönünde yatırımcılara güven verdiği için piyasadaki algıyı destekliyor,” ifadelerini kullandı.

 

 

Dolar kurunda yukarı yönlü hareketler izlenirken, diğer önemli para birimlerinin kazanç-kayıp bölgesinde dalgalandıkları görülüyor.

 

 

doviz-kurlari-kayip-kazanc-bolgesinde.jpg

 

 

Euro kuru güne 6,1416 liradan başladıktan sonra yönünü yukarı çevirdi ve yüzde 0,77 oranında yükselişle 6,1776 liradan işlem görmeye başladı. Sterlin kuru ise güne 7,0437 liradan başladıktan sonra yüzde 0,69 oranında değer kazanarak 7,08 liradan alıcı buldu. Çin yuanı ise seçimlere yönelik beklentileri fiyatlarken Türk lirası karşısında yüzde 0,29 oranında yükselişle 0,7806 liradan işlem görüyor.

 

 

 

 

 

 

Haber Kaynak: https://paratic.com

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyü ve Sanatın Ortak Kökenleri Üzerine

   İnsan toplumunun çekirdeğini küçük bir göçebe topluluk oluşturmuştu. Bunları insansı maymunlardan ayıran özellik, elleriyle bazı ilkel araçlar yapmaları ve ateşten yararlanmalarıydı. İnsan toplumu bu ilk çekirdeğin bölünmesi sonucunda gelişti. Bu göçebe topluluk, ilkin, her ikisi de dıştan evlenme kuralına bağlı iki yarıma bölündü. Bir yarımın erkekleri öteki yarımın kadınlarıyla çiftleşti. Doğan çocuklar analarının bağlı olduğu yarımın üyesi sayıldılar. Daha sonra bu yarımlar da kendi içlerinde

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Zaman Üzerine

   Zaman kavramının derinliğini algılama;   Neden olayların sondan başa gerçekleştiğini görmüyoruz? Fizik kurallarına göre böyle bir şey mümkün. Zamanın hikayesi nedir? Zaman hakkında ne biliyoruz? Zamanın akışı tek yöndeymiş gibi görünür. Sadece geleceğe doğrudur. İşte bu doğru olmayabilir. Saatler bize saatin kaç olduğunu gösterebilir, ama zamanın ne olduğunu söyleyemez. Einstein'ın zamanla ilgili radikal fikirleri... Einstein'e göre, zaman farklı hızlarda akabilir. Benim

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • Paganizm, Cadılık, Wicca ve Büyüler Üzerine…

   http://4.bp.blogspot.com/-qfW_v52syvw/UhPVBwRJWRI/AAAAAAAAAGQ/FxPKXkGZpko/s320/pagan.jpg   Paganizm, Cadılık, Wicca, büyü kavramları birçoğumuza oldukça yabancı gelmektedir. Birçoğumuz için büyü; sadece hacı-hocaların elinde olan yalan dolu bir sektör olarak bilinmekte, paganizm; güneşe-gök gürültüsüne tanrı diyen, eliyle yonttuğu taşlara – heykellere tapan insanları akla getirmekte, cadılar ise masaldan fırlamış çocuksu hikâyeler olarak görülmektedir. Oysa çok değil bundan altı yüzyıl önce in

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Dolar ile Petrol Fiyatları Arasındaki İlişki Nedir? Nasıl Yorumlanır?

   Petrol, dolar cinsinden işlem gören bir emtiadır. Dolayısıyla aralarında nasıl bir korelasyon bulunduğu merak edilir. Bu yazıda aralarındaki ilişkiye yer verdik.         Uluslararası rezerv para birimi olan dolar, günümüzde hem ticaret hem de yatırım alanında yüksek işlem hacmine sahiptir. Emtia piyasaları üzerinde etkisi de bilinen bir gerçektir. Üstelik neredeyse bütün emtialar, dolar üzerinden işlem görmektedir. Dolayısıyla bu durum doların gücüne güç katmaktadır.     VİOP'ta Kaldıraçlı D

   , Yer: Gündem

  • Hakikat ve Hiçlik Üzerine

   Neredeyse 1 senedir aklımı haddinden fazla kurcalayan, yanıtlamak adına kendimi paraladığım bir sorun mevcut. Forumda felsefi düzlemde aktif pek kişi olduğunu düşünmesem de, her yine de bir ihtimal derman umuduyla paylaşıma açmak istedim. Yaptığım araştırmalarda bu soruma karşılık kaynak bulamadım. Bulduklarım da, cevap niteliği taşımayan şeyler oldu.   Öncelikle belirtmek isterim ki, "hiç", "yok" değildir. Yani, toplumun zannettiği gibi değil ve günlük dillerinde fazlaca kullandıkları "hiç" k

   , Yer: Felsefe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...