Jump to content

Bütün Toplum Nasıl Hasta Olur?

paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Erich Fromm iyidir ya . Psikianaliz ve Din adlı kitabını severim ben en çok . Tavsiye ederim . Genel olarak freud ve jungun din hakkındaki görüşlerini; gelişen diğer Psikianaliz yorumları , biraz mitoloji , biraz semavi dinlerin bakış açıları ve biraz da diğer psikiyatri paradigmaları ile ortak payda da birleştirmeye çalıştığı bir kitap .Tabi bu işi kendisinden daha iyi yapan yazarlarda oldu günümüze kadar .Açıklamaları ve yazı dili gösterişsiz ve anlatı açısından oldukça sade .Mütevazi de bir kişilik . Sevgi sanatı gibi kitapları da var , lakin bana oldukça lutheryan gelmişti , sevelim sevilelim falan . Tamam doğrudur ama lakin toplum bütünü buna yeteri kadar hazır mı ? diğer koşulluluklar neler ? . :)) . Sanat yapacaz da , zanaat konusunda yeterli miyiz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erich Fromm iyidir ya . Psikianaliz ve Din adlı kitabını severim ben en çok . Tavsiye ederim . Genel olarak freud ve jungun din hakkındaki görüşlerini; gelişen diğer Psikianaliz yorumları , biraz mitoloji , biraz semavi dinlerin bakış açıları ve biraz da diğer psikiyatri paradigmaları ile ortak payda da birleştirmeye çalıştığı bir kitap .Tabi bu işi kendisinden daha iyi yapan yazarlarda oldu günümüze kadar .Açıklamaları ve yazı dili gösterişsiz ve anlatı açısından oldukça sade .Mütevazi de bir kişilik . Sevgi sanatı gibi kitapları da var , lakin bana oldukça lutheryan gelmişti , sevelim sevilelim falan . Tamam doğrudur ama lakin toplum bütünü buna yeteri kadar hazır mı ? diğer koşulluluklar neler ? . :)) . Sanat yapacaz da , zanaat konusunda yeterli miyiz ?

Sana kesinlikle katılıyorum. Fena birisi değil. Bahsettiğin kitabında hepsini ortak bir çatı altında toplama gayesi var. Gerçi kendisinin her şeyi ortak bir çatı altında toplama gayesi var ki bana göre ciddiyeti kaybettiği yer burası. Gerçekçi veya çok samimi gelmiyor. Çözüm odaklı gelmiyor ve dinlere kendi bakışından ortaya çıkardığı sevgi kavramını hepimize aynı şekilde iteliyor. Biz de öyle olalım istiyor. Öyle bir dünya yok...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten klişeleşmiş söylemler beni bunaltıyor artık. Sevgi pıtırcığı muhabbetleri, evreni şifalandırma organizasyonları, enerji çığırtkanları... Çokları, öfkeli kibirlerini tevazu maskesiyle örtmeye çalışıyor.

Sözüm Erich Fromm'a değil. Düşüncelerin temellendirilmesi önemli elbette...

İnsanlar neden öncelikle kötüyü seçer? Yazı tura gibi; iyilik ve kötülükten çoğunlukla kötülük çıkıyor eylemlerimizde ve söylemlerimizde? Moderatör soruyor Erich Fromm'a; "Neden sevmeyi seçmez insanlar?" Erich; "Çünkü önceliklerini paraya, vs vs şeylere verirler..."

İşte böyle, öncelik yine kötü olana verilmiştir. Neden peki? Çünkü ego insanın kötülüğünü ister. Ego, çok kuvvetli bir yanılsama, çok ağır bir kimyasal bileşik...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlık hiçbir konuya, kavrama aynı şekilde tutunmamıştır. Hep tonlar halinde değişiklik gösterir tüm kavramlar insanlıkta. Bu nedenle her ne kadar sinir bozucu görünse de, "sevgi pıtırcıklığı" da gerekiyor diye düşünüyorum ben. Sevgiyi dünyaya yaymak için, en aşırı ucunun da dünyada kabul görmesi gerekir ki, diğer tonlar da açılsın ve sentezler oluşturulsun. Ve evet, şu anda öyle bir dünya yok. Ama adım adım her şey. Ve Erich Fromm'un yazdıklarını sentez düşüncelerin doğması için atılan güzel adımlar olarak değerlendiriyorum ben.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk video üzerine, hangi toplumların sağlıklı olduğu üzerine gerçekten algının değiştiği doğrudur. Bence sağlıklı bir toplum insanları bir arada tutup kendini yenileyebilen bir yapıdır. Gerçi bu toplumun insanı delirtmesi veya sağlıksız yapması ayrı bir mevzu. İnsanoğlu bilinç kazanana kadar doğada ki sağlıklı bir canlı'nın tek amacı karnını doyurmak, üremek ve yapabildiği kadar hayatta kalmaktı. Bunları yapabilmek için öldürmeyi de göze almıştır. Canlılar olarak içinde bulunduğumuz evrimsel yapı öldürmek üzerine kurulu olduğu için bu kırılamaz döngüde en ufak besini blle alabilmek için başka bir canlıyı öldürmek zorundayız. Böyle bir ortamda varlığının farkına varan öldürmeyi reddeden bir canlının ortaya çıkması başlı başına bir delilik örneği. Fiziksel dünyada bulunmayan şeyleri varmış gibi kabul eden tanrı, devlet, hukuk,... bir canlı doğaya göre zırdelidir.

Modern toplumlarımız kendini tekrar üretemiyor kurdukları sistemi yürütebilecek bir nesil yetiştiremiyorlar. Modern toplumların hepsinde nüfus hem azalıyor hem de dış tehditlere karşı zayıf hale geliyor. Örneğin Polonya'nın nüfusu bugün 38 milyon ama 2100 yılında 22 milyona düşeceği tahmin ediliyor böyle giderse... Almanya desek azalan nüfusu göçmenler ile kapatıyor ama iki nesil sonra göçmen nesilde almanların durumuna düşüp hem çalışma'ya hem de çocuk yapmaya karşı bir alerji geliştiriyor. Bunlar olurken neo-liberal dönemde oluşan zihniyet kendi ülkesini bile korumaktan acizken, kendi halkını fakirleştirip elitleriyse zenginleştirmeye devam ediyor.Kendi koruması için süper güçlerin altına yatıp onlara her türlü imtiyazı dağıtmakta da bir sıkıntı görmüyor. Bugün Rus ordusu Nato'ya savaş açsa Amerikan müdahalesi gerçekleşene kadar Varşova'da şehri savaşı başlamış olurdu...

Gerçi insanların bireysel olmasına izin verilen toplumlar bence yaşanabilecek en uygun yerlerdir.Hem refah hem bireye saygılı hemde kendini yenileyebilen sorumluluk alabilen yeni bir tür toplum yaratmak zorundayız. Bunu Türk toplumu olarak söylemiyorum anadoluda böyle bir şey yaratmak imkansız artık. Geri dönüşü de yok :(.

Batılı toplumlar hala dış göçlere açık toplumlarken oralara göç edip yeni insanlık uğruna çabalamalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anadolu ile Batıyı kıyaslamak çok yanlış 1960 da Amerika zenci olmak yada 1945 Almanyada yahudi olmak. Bu filizin yetişmesini beyaz adamın liberal fikirleri sayesinde oldu ama çok fazla zırvalıkta ordan çıktı. İngiltere sanayileşebilmek için binlerce insanını sakat bıraktı londra metrosunu ingilizler elleriyle kazdılar , yada kömür madenlerinde çalıştırcak insan bulamayınca annesi babası savaşlarda ölmüş yetim çocuklarını kömür ocaklarına zorla soktular . Amaçlarının demokrasi bireysellik insan hakları yada feminzm olduğunu hiç sanmıyorum. Artık beyaz adam sanıldığı gibi başı çekmiyor üretemiyor google 'nın kampüsünde Vietnamlı matematikçi çalışıyor Hintlide kod yazıyor.

Gelelim bize bizim insan kalitemiz zaten ortada vasatların mutlu olduğunu bir ülke , ben ortaokula giderken show tvde kız çocuklarını okula göndermek ve köy okulları yapmak için ünlüler para topluyordu hep böyleydik ama gelişmeyi sürdürdük bugün kız çocuklarını okula göndermeyen kürt var mı ?. Belki İngiltere olmayız ama çek cumhuriyeti olmak için şansımız var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...