Jump to content

Şamanizm vs Tek Tanrılı Dinler

nyxrtky

Önerilen Mesajlar

Aradaki farkı ve Kızılderililerin inançlara bakış açısını anlayabilmek için aşağıda geçen konuşmaya bakmak gerekir.

Bir Wirrarika ile onu Hristiyan yapmaya çalışan bir misyoner arasında geçen diyalog:

Wirrariki: Biz Kızılderililerin birçok tanrıya inandığımız için aptal olduğumuzu düşünüyorsun, öyle mi?

Oysa biz, siz beyazlar gibi inançlara sahip değiliz. Bizim yolumuz inanca değil, görmeye dayanır. Siz ise bir kişinin peşinden sürü gibi gidiyorsunuz. İsa’nın ne yapıp, ne yapmadığını nereden biliyorsun? Onu tanıdın mı?

Misyoner: Hayır, kişisel olarak değil.

Wirrariki: Peki onu tanıyan birini tanıyor musun?

Misyoner: Tabii ki hayır. O, iki bin yıl önce yaşadı.

Wirrariki: İki bin yıl önce mi? Şaka mı yapıyorsun? Onun gerçekten yaşayıp yaşamadığını nereden biliyorsun? Belki de İsa sadece bir efsanedir.

Misyoner: Tabii ki yaşadı. Onun sözleri İncil’de var.

Wirrariki: Oh, ama ben okumayı bile bilmiyorum. Bizim aptal olduğumuzu düşünüyorsun öyle mi? Dünya ve güneşe inandığımız için aptalız öyle mi?

Sen sana söylenenlere inanıyorsun. Bana dünya hakkında kimsenin bir şey söylemesine gerek yok. Onu her gün görüyorum! O her gün meyvelerini, mısırını, fasulyesini, suyunu bana armağan olarak sunuyor. Ona dokunabiliyor, üzerinde yürüyor ve yaşıyorum. Her gün güneşin ısısını hissediyor, ışığını, bilgisini, vizyonunu, öğretilerini alıyorum. Güneşe inanmam gerekmiyor. Başımı kaldırıp ona bakmam yetiyor.

Senin İsa’n ne üretti? Bildiğim kadarıyla hiçbir şey. Oysa dünya her an üretiyor! Bizi besliyor! Onun sayesinde yaşıyoruz. Aptal olan kim? Söyle bana.

- Dört Anlaşma / Don Miquel Ruiz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...