Jump to content

Şamanizm vs Tek Tanrılı Dinler


nyxrtky

Önerilen Mesajlar

Aradaki farkı ve Kızılderililerin inançlara bakış açısını anlayabilmek için aşağıda geçen konuşmaya bakmak gerekir.

 

Bir Wirrarika ile onu Hristiyan yapmaya çalışan bir misyoner arasında geçen diyalog:

 

Wirrariki: Biz Kızılderililerin birçok tanrıya inandığımız için aptal olduğumuzu düşünüyorsun, öyle mi?

Oysa biz, siz beyazlar gibi inançlara sahip değiliz. Bizim yolumuz inanca değil, görmeye dayanır. Siz ise bir kişinin peşinden sürü gibi gidiyorsunuz. İsa’nın ne yapıp, ne yapmadığını nereden biliyorsun? Onu tanıdın mı?

 

Misyoner: Hayır, kişisel olarak değil.

 

Wirrariki: Peki onu tanıyan birini tanıyor musun?

 

Misyoner: Tabii ki hayır. O, iki bin yıl önce yaşadı.

 

Wirrariki: İki bin yıl önce mi? Şaka mı yapıyorsun? Onun gerçekten yaşayıp yaşamadığını nereden biliyorsun? Belki de İsa sadece bir efsanedir.

 

Misyoner: Tabii ki yaşadı. Onun sözleri İncil’de var.

 

Wirrariki: Oh, ama ben okumayı bile bilmiyorum. Bizim aptal olduğumuzu düşünüyorsun öyle mi? Dünya ve güneşe inandığımız için aptalız öyle mi?

 

Sen sana söylenenlere inanıyorsun. Bana dünya hakkında kimsenin bir şey söylemesine gerek yok. Onu her gün görüyorum! O her gün meyvelerini, mısırını, fasulyesini, suyunu bana armağan olarak sunuyor. Ona dokunabiliyor, üzerinde yürüyor ve yaşıyorum. Her gün güneşin ısısını hissediyor, ışığını, bilgisini, vizyonunu, öğretilerini alıyorum. Güneşe inanmam gerekmiyor. Başımı kaldırıp ona bakmam yetiyor.

 

Senin İsa’n ne üretti? Bildiğim kadarıyla hiçbir şey. Oysa dünya her an üretiyor! Bizi besliyor! Onun sayesinde yaşıyoruz. Aptal olan kim? Söyle bana.

 

 

- Dört Anlaşma / Don Miquel Ruiz

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İnyupitler'de Şamanizm

   Selam arkadaşlar. Bu aralar hatta 3 aydır Şamanizme merak saldım. Çok araştırmaya başladım. Hatta yakındır gün ben şaman oldum bile diyebilirim hahaha... Keyifli okumalar aşklarımmmmmmmm   Şamanizm bütün Eskimo halklarının Hristiyanlık öncesi geleneksel dinidir ve etkileri günümüzde az da olsa görülmektedir. Şamanist İnyupiklerde Siḷam iñua (okunuşu: silyam inyua, anlamı: atmosferin ruh yöneticisi) Tanrı kavramıyla örtüşebilecek tek kelimedir. Siḷam iñua harfiyen «göğün/havanın insanı» demek

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Şamanizm ve 4 yön

   Arkadaşlar bu bir bilgilendirme yazısıdır. Hata varsa düzeltin eksik varsa ekleyin. Kafamdan sallama yazmıyorum bunları kişisel olarak yorum yapmayın konuya yorum yapın. İyi okumalar..   Bu taş Tıp Tekerleği çemberinin bir Düz Hindistan versiyonu. Merkez ile dış çemberdeki 4 yön arasında yerleştirilmiş olan Taşyerler, her bir eleman ile ilişkili olanları temsil eder. Bu 4 elementi daha iyi anlamak için Wiccan çevreleriyle karşılaştırmada faydalı olabileceğini düşündüm. Bu taşlar bir + sembolü

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Dinler Bir Tek Yerden mi Kaynaklanmaktadır?

   Spiritüel bilgilerin bize vermiş olduğu kanaate göre dinler bir tek yerden kaynaklanmaktadır. Dinler, spiritüel bir plan tarafından tesis edilmiştir. Bu plan kısaca RiM dediğimiz RUHSAL iDARE MEKANiZMASIDIR.   Ruhsal idare Mekanizması, dünyamıza bağlı tekamül sistemlerine hükmeden bizlerin başlangıçtan sona kadar her türlü tekamül yükünü üzerine alarak, bizleri qeliştiren ve mütekamil kılmak için her türlü kozmik imkanı seferber eden, bizim tasavvur edemiyeceğimiz kadar geniş kapsamlı büyük im

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Uzun zaman sonra Şamanizm

   Selamlar herkese uzun zaman oldu foruma girip gezinmeyeli yeniden foruma dahil olmaya karar verdim. Şamanizm üzerine birlikte araştırma yapabileceğim birilerini arıyorum birlikte kendimizi geliştirmek adına ve bu inanca mensup veya mensup olmak isteyen merak eden kişilerle birlikte yürümek istiyorum ve araştırmalarımızın sonucunda bilgilerimizi merak edilen her ne varsa paylaşmayı isterim bu konu altından iletişime geçebiliriz.

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Şamanizm'de Güç Hayvanınızı Elde Etmek

   http://www.crystalballreaders.net/Shaman_Traveler/OwlChief.jpg   Şamanizm’de güç hayvanı son derece önemlidir. Her şaman en az bir güç hayvanına sahiptir. güç hayvanları şamanları ve kabile insanlarını hastalıklardan, kazalardan ve kötü olaylardan korur. Bazı şaman kültürlerinde herkesin güç hayvanının olduğu kabul edilirken bazı kültürlerde ise güç hayvanını elde etmek çok güçtür. Kuzey Amerika yerli kabilelerinden bazıları, güç hayvanını elde edemeyen çocukların 7-8 yaşını geçemeyeceğine ina

   , Yer: Witchcraft

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...