Jump to content

Kuru Vadi - Antarktika

paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

paranormalfikir

McMurdo Kuru Vadileri [Antarktika]

Yeryüzü şekilleri bakımından, Dünya üzerinde Mars'ın yeryüzüne en yakın bölge burası.

Antarktika'da bulunan bir vadi özelliğiyle ilgi topluyor. Antarktika deyince akla buzlar ve soğuk gelir. Bu bölgede buz kalınlığı neredeyse 5 km’ye dayanmaktadır. Buna rağmen bu bölgede bulunan bir vadi hiç yağış almaz. Yani ne yağmur ne de kar bu vadiye uğramaz. Bu bakımdan da Dünya'nın en kurak yeridir. Üstelik yağış olmaması durumu tam 2 milyon yıldır devam ediyor.

Dry Valley (Kuru Vadi) ismiyle anılan bölge sanki Dünya'ya ait değilmiş gibi. Yeryüzü şekilleri bakımından, Dünya üzerinde Mars'ın yeryüzüne en yakın bölge burası. Ayrıca saatteki hızı 300 km'yi bulan Katabatik rüzgârı bu bölgede oldukça etkili. Zaten bu rüzgârın etkisiyle kayalar çanak şeklini almış. Bölgedeki volkanik gaz delikleri de bir hayli ilginç. Vadiye yağış düşmemesinin sebebi de Katabatik rüzgârı.

Çevrede sadece rüzgârın etkisiyle çanak şeklini almış ilginç kayalar, kum ve artık sadece iskeletleri kalmış ölü fok balıkları bulunuyor. Bölgenin kuruluğu aynı zamanda orada ölen hayvanların mumyalanmış gibi çürümeden kalmasını sağlıyor. Böylece geçmiş zamanlardaki fosiller hakkında bilim insanları daha iyi bilgilere sahip oluyor ve incelemeler gerçekleştiriyor.

Kuru Vadiyi biraz daha gizemli yapan bir başka şey ise, hiç bir zaman yağmur ve kar düşmeyen bu ıssız çölün üstünde oluşmuş bir göl. Bilim insanları gölün kaynağının yerin altında olduğu tahmin ediyor ve burada başka bir canlının yaşayıp yaşamadığı konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda bulunan tek yaşam belirtisi ise çevreye göre daha nemli olan bazı kayalarda rastlanan, besin üretirken ışıktan enerji alan bakterilerin yaşaması.

++ https://www.bilgiustam.com/dunyanin-marsi-kuru-vadi/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Antarktika'daki Buz Tabakalarının Altında Üç Kanyon

İngiltere'deki Northumbria Üniversitesinden Dr. Kate Winter ve ekibi radar taramalarıyla Antarktika'daki buz tabakalarının altında üç kanyon buldu.     "Foundation" adı verilen kanyonlardan en büyüğünün 350 kilometre uzunluğunda ve 35 kilometre genişliğinde olduğu kaydedildi.   Bu kanyonların buz tabakalarının hareketinde önemli rol oynadığı belirtildi. İngiliz Antarktika Araştırması'ndan (BAS) Dr. Fausto Ferraccioli, kanyonların bulunduğu bölgenin Antarktika'daki en az bilinen bölgelerde

, Yer: Gündem

• Denizin altindada steril işikli kuru zeminler varmiş

Merhaba arkadaşlar. Bu yazacağıma inanıp inanmamak size kalmış bir durum. Bunu FARAH YURDOZU İle görüştüm ve taksimdeki seminerine davet etti gelmemi rica etti. Gitmek istiyorum ama noterlik dairesinde çalıştığım için kendime dahi zaman ayıramıyorum.Neyse konuya geçeyim. Bu olay geçen yıl oldu odamda yatağımda yatıyorum tuvaletim geldi ve omuzlarımı hafiften kaldırıp uyku sersemi destek alıp lavaboya gitmek istedim daha doğrulamasken karşımda bir metre olsa olsa grimsi çoook açık mavimsi hani sa

, Yer: Agartha

• Doğal saç boyası ve bakım kürü.

Merhaba arkadaşlar sizlere saçlarınızın rengini sarıya doğru açacak ve aynı zamanda saçınızı besleyip dökülmesine engel olacak bir karışım anlatacağım. Tarif çok basit ve herkesin uygulayabileceği bir tarif özellikle saçınıza uyguladıktan sonra güneşlenmeniz saç renginizi daha da açık bir hale getirir. Tabi bu kışın da yapamayacağınız anlamına gelmez.   Gerekenler;   Kurutulmuş papatya çiçekleri Çam terebentin yağı ( Aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. ) Zeytinyağı   Şimdi malzemele

, Yer: Sağlık

• Antarktika'daki Agartha İzleri

XVI yüzyıldan kalma Piri Reis'in ünlü haritasında,kutupların buzlarla kaplı olması gereken bölgelerini niye göstermediği bugüne kadar açıklanamayan bir olgudur. Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından 1960 yılında yürütülen topografik bir çalışma sırasına,Piri Reis haritasının araştırılan kısım yani Queen Maud bölgesinin ve Palmer Yarımadası'nın sahil şeridinin tam bir uygunlukla haritaya işlendiği tespit edilmiştir.Ayrıca Piri Reis haritasının jeolojik verileri,İsveç ingiliz ortak keşif gezisi sır

, Yer: Agartha

• Antarktika'ya Dev Teleskop

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20120419080224_ast31.jpg Çin, Antartika'ya AST3-1 adlı dev bir araştırma teleskobu yerleştirdi.   Ulusal basındaki haberlere göre, Çin'in 28. Antartika Bilimsel Araştırmalar ekibinin yerleştirdiği teleskop ülkenin ilk yerli üretim ve tam otomatik teleskobu olarak ifade ediliyor.Süpernovalar ve diğer Güneş dışı unsurların araştırılmasında yararlanılabileceği belirtilen teleskobun 4,5 metre uzunlukla Antartika'da bulunan en büyük teleskop olduğu ka

, Yer: Uzay ve Gizemleri

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...