Jump to content

Önerilen Mesajlar

masal perisi

Cumhuriyet devrimlerinin eğitim alanındaki en önemli kurumlarından Köy Enstitüleri, yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir'in yaptığı Yücel'in Çiçekleri adlı filmle beyaz perdeye taşındı. Filmin galası 23 Kasım Cuma günü Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak.

 

Film, 1940 yılından başlayarak yurt çapında uygulanan Köy Enstitüleri projesini, yaratıcılarından, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikayeleri üzerinden anlatıyor.

 

 

Film, Yücel ve arkadaşlarının toplumsal ve ekonomik zorluklara, siyasal muhalefete rağmen, zorluklara ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları Köy Enstitüleri gerçeğini daha önce denenmemiş bir anlatım diliyle aktarıyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ü Mahir Günşıray canlandırdı

 

Türk sinemasının usta oyuncularından Mahir Günşiray'ın Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandırdığı belgesel- drama türündeki eserin senaryosunu, filmin yönetmenliğini de üstlenen Özkarabekir yazdı.

 

 

'Yücel'in Çiçekleri'nde İsmail Hakkı Tonguç’u Muhammet Uzuner, Hasan Âli Yücel'i ise filmde görünür olduğu farklı dönemlerine ait 3 farklı oyuncu canlandırdı.

 

 

Yücel'in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin canlandırdı. Yetişkin Hasan Âli Yücel rolünde ise Mehmet Tokat görev aldı.

 

 

Senaryo yazımında Yücel'in kızı Gülümser Yücel'in anılarından da faydalanıldı.Cengiz Ökarabekir, drama ağırlıklı yapımın senaryosunu uzun bir araştırma sürecinin ardından tamamladı. Filmin danışmanlığını Prof. Dr. Kemal Kocabaş yaptı.

 

[video=youtube;cjyO40cbw-E]

 

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sakura Kiraz Çiçekleri Fotoğrafları

   Japon Kiraz Çiçekleri: Yeniden Doğuşun Simgesi   Japonca bir kelime olan Sakura’nın Türkçesi “Kiraz Çiçeği” anlamındadır. Sakura, meyve vermeyen bir tür “Kiraz Ağacı”dır. Japonya kiraz çiçeklerinde (sakura) geniş bir çeşitlilik vardır ve 200'den fazla çeşidinin var olduğu bilinmektedir. Japonya'da kiraz çiçeği en popüler çeşidi Somei Yoshino’ dur.   Sakura Zensen: Kiraz çiçeklerinin açması demek… (Japonlar için değişim) Açtıklarında büyüleyici bir hayal alemini gözler önüne sererler.  

   , Yer: Fotoğraf

  • Savaşın Çiçekleri & Jin líng shí san chai (2011)

   Savaşın Çiçekleri & Jin líng shí san chai (2011)   http://3.bp.blogspot.com/-Q5YimgynncE/Txm84il1qlI/AAAAAAAABOs/QkFrGmDKVg4/s1600/sava%2525C5%25259F%2525C4%2525B1n%252B%2525C3%2525A7i%2525C3%2525A7ekleri.jpg   1937 yılında Japonya, Çin’in başkenti olan Nanjing’i işgal ettiğinde resmi olmayan rakamlara göre 300.000 Çin’li katledilir.     Çin ve Japonya arasında gerçekleşen savaşta tüm şehir bombalanmıştır. Vefat eden yerel papazın cenazesine yeni bir papaz katılır. Papaz; şehre gelir gelm

   , Yer: Filmler

  • Sen Hiç Yıldızlardaki Çiçekleri Gördün mü?

   söylediğim bütün sözlerin arkasına duramıyorum artık, kurduğum her cümlenin sonunu yazamıyorum.... gecenin bütün yıldızlarını saydım, samanyoluna girdim çıktım ama.... olmuyor işte.... seni göremediğim hiçbir yıldızı sevemiyorum, hiçbir yıldızda seni göremiyorum....   sus!...   sakın sesleri duymadığını söyleme... sakın gelmediğini söyleme...   zamanı çöpe atıyorum her dakika, güneşi sevmiyor, ay'dan nefret ediyorum...   kelimelerimin yüzüne bakmak gelmiyor içimden, y

   , Yer: Not Defteri

  • Ölüm Toplasa da Çiçekleri, Çiçekte Tohum Biter Mi?..

   İstanbul’da bir kış günü.. sıcak bütün her yeri esir almışken tanıdım seni.. bir arka sokak pastanesinde oturmuş çay içiyordun.. uzun siyah saçların düşmüştü askeri renk gocuğunun üstüne… oturdum yanına… gözlerinden belliydi güzelliğin… gözlerinin parıldayan yanlarından belliydi direngenliğin…   Zaman zaman buluştuk sonra, oturup çay içer sohbet ederdik…   Gözlerinden akıyordu umut… Gözlerine doluyordu…   Erken büyüyor çocuklarımız demiş şair…17’sindeydin daha umudun ismini haykırdığında… ya

   , Yer: Not Defteri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...