Jump to content

Pastafaryanizm


sare

Önerilen Mesajlar

Çok net diyorum gülmeyin ben yazarken araştırırken çok güldüm. Aklıma nerden geldi onu da sizinle paylaşmak isterim. Kaybedenler kulübünü çok severim i. Ve her bir repliğini ezberebilirim... Biraz sonra okıyacağınız bir cümle ahahahha içinde geçen bir isim diyelim ne desem bilemedim ahha o isim Kaybedenler kulübünde geçiyor. Ve ben de sürekli olarak o ismi anarak dua ederim makara amaçlı ama sonra bi gün ya arkadaş bu ne nerden çıktı kimin aklına geldi bu diye bakınırken öğrendim ki gerçekmiş hasret ettim...

Bakalım sizde ne düşüneceksiniz he bi de bu inançta olan arkadaş varsa forumda kusura bakma beni yanlış anlama...

Neyse konuya gidelim.

 

 

Mikelanjelo'nun eseri Adem'in Yaratılışı tablosunun bu sürümü, Uçan Spagetti Canavarı'nın özgün görünüşü olan dolaşık spagetti yığını ve köfteleri, gözleri oluşturan iki makarna sapını ve spagetti uzantılarından oluşan kolları resmeder.​

 

 

 

 

 

Pastafaryanizm, İngilizce'de "makarna" anlamına gelen "pasta" ve "Rastafaryanizm" sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir sözcükdür ve Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümünü bitirmiş olan Bobby Henderson tarafından 2005'te kurulan parodi dinin adlarından biridir. Uçan Spagetti Canavarı (USC) bu dinin tanrısıdır; dinin diğer bir adı da Uçan Spagetti Canavarcılığı olarak çevrilebilir. Dinin inananları kendilerine "Pastafaryan" demektedirler.

Dinin kurulma amacı, ABD'nin Kansas eyaletinin eğitim kurulu tarafından eyalet okullarında evrim kuramına alternatif olarak Akıllı Tasarım konusunun müfredata alınması kararını protesto etmekti. Henderson, eğitim kuruluna gönderdiği bir açık mektupla Uçan Spagetti Canavarı adlı bir yaratıcıya olan inancından söz etti ve okullarda "Pastafaryan" yaratılış kuramının da okutulmasını istedi; bu suretle Akıllı Tasarım'ın öğretilmesine karşı reductio ad absurdum, yani "saçmalığa indirgeyen" bir sav öne sürmüş oldu.

Uçan Spagetti Canavarına, yakın geçmişteki popülerliği ve basının yoğun ilgisi nedeniyle Richard Dawkins gibi tanrıtanımazlar tarafından Russell'in Çaydanlığının çağdaş sürümü olarak bolca değinilmektedir.

 

İnançlar

 

Kansas eğitim kuruluna gönderilen açık mektupta yer alan, evrenin yaratılışının Pastafaryan inancı doğrultusundaki betimi. Resimde Uçan Spagetti Canavarı, ağaçlarla kaplı bir tepe ve bir "cücük" yer alıyor.

Henderson, dininin inançlarını Akıllı Tasarım destekçilerinin sıkça kullandığı savlara tepki olarak geliştirdi. Henderson'un temel savları şunlardır:

Evren, beraberinde bir dağ, ağaçlar ve bir cüce (resimde "cücük" yazıyor) ile birlikte, görünmeyen ve saptanamıyan bir Uçan Spagetti Canavarı (USC) tarafından yaratılmıştır.

Evrim hakkındaki bütün kanıtlar Uçan Spagetti Canavarı tarafından yerleştirilmiştir. USC, etraftaki şeyleri olduklarından daha yaşlı göstererek Pastafaryan'ların inançlarını sınamaktadır (ayrıca bakınız: Omfalos). "Örneğin, bir bilimci bir kalıntıya radyokarbon testi uygulasın. Kalıntıdaki Karbon-14'ün %75'inin elektron ışınımıyla Nitrojen-14'e dönüştüğünü görsün, ve bu kalıntının yaklaşık 11.000 yıllık olduğu sonucuna ulaşsın; zira karbon-14'ün yarıömrünün 5.730 yıl olduğu düşünülüyor. Ancak bilimcimizin gözden kaçırdığı şey, yaptığı her ölçümde Uçan Spagetti Canavarı'nın gelip Kutsal Makarna Kollarıyla onun bulduğu sonucu değiştiriyor olduğudur. Elimizde bunun nasıl mümkün olduğunu detaylarıyla anlatan ve O'nun bunu neden yaptığını söyleyen çok sayıda belge mevcuttur. O elbette ki görünmez olandır, normal cisimlerin içinden kolaylıkla geçebilendir."

Pastafaryan inancındaki Cennet'te göze çarpan iki nokta vardır:

A) Uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur.

B) Bir striptizci fabrikası vardır.

Pastafaryan dininin metinlerine "Delifişek" denir. On Emir yerine ahlâkî açıdan daha zayıf olan sekiz "Yapmazsanız Çok Memnun Olurum" öğesi içerir.

Duaların ve Delifişek'in belli bazı ayetlerinin vb. sonunda "RAmen" denir. Bu sözcük Musevilik'te, Hıristiyanlık'ta ve İslam'da kullanılan "Amîn" (ing. Amen) sözcüğü ile bir makarna çeşidi olan "ramen"in birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her ne kadar geleneksel olarak büyük "R" ve "A" ile yazılsa da sadece büyük "R" ile yazılması da kabul edilebilir.

Korsanlar ve Küresel Isınma

Pastafaryan inanç sistemine göre, korsanlar "mutlak kutsallıktaki varlıklar"dır ve gerçek Pastafaryanlardır. "Hırsız ve dışlak" kişiler oldukları izlenimi Ortaçağda Hıristiyan din alîmlerince yayılmış yanlış bilgilerin sonucudur. Pastafaryanizme göre onlar gerçekte "barışsever kâşifler ve iyiniyet elçileri"dir ve çocuklara şeker dağıtırlar.

Henderson korsanlarla ilgili görüşlerini Kansas Eğitim Kuruluna gönderdiği mektuba ekledi. "Küresel ısınmanın, depremlerin, tayfunların vb. karakıyımlarının nedeninin dünyadaki korsan sayısının 1800'lerden beri azalmakta oluşu olduğu"nu ileri sürdü. Mektuba eklediği bir çizelgede korsanların sayısı azaldıkça küresel sıcaklığın yükseldiği görülüyordu; bu suretle istatistiksel olarak anlamlı görünen bir bağlaşımın illâ ki nedensel bir ilişkiye belirtmediğini gösteriyordu (kafa karıştırmak).

 

Bobby Henderson Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabını yazması için Aralık 2005'te 80.000$ USD miktarında bir öndelik aldı. Henderson, kitabın satışından elde edeceği gelirle bir korsan gemisi yapmayı ve dünyayı dolaşarak kâfirleri Pastafaryan dinine geçirmeyi planladığını söyledi. Kitabın yayım tarihi 28 Mart, 2006'dır (ISBN 0-8129-7656-8).

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, İncilin Pastafaryan dinindeki karşılığıdır. İncilde yer alan Musa peygamber gibi kişiliklere USM'de karşılık olarak bir korsan olan Kaptan Mosey gibi kişilikler getirir. Kutsal kitapta sekiz tane "Eğer Yapmazsanız Çok Memnun Olurum" yer alır; bunlar On Emir'in parodileştirilmiş halleridir.

 

Tarihçe ve Gelişmeler

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesinin ve adını aldığı tanrısının halka ilk sunuluşunun, Bobby Henderson'un USC'yi ve Akıllı Tasarımın okullarda öğretilmesini konu alan açık mektubunu Kansas Eğitim Kuruluna gönderdiği 7 Mayıs 2005 tarihinde olduğu söylenebilir. Henderson mektubu ve ardından kurul üyelerinden gelen tepkileri kendi internet sitesinde yayımladı.

Henderson'un kurula meydan okuyuşu duyuldukça internet sitesi ve sürdürdüğü savaşım ilgi uyandırdı ve destek topladı. Henderson'un savının hicivci ruhu, Uçan Spagetti Canavarını "blog"cular arasında olduğu kadar mizah internet kültürü sitelerinde gözdeleştirdi. Site ABD'deki Sensible Erection programında 17 Haziran 2005'te tanıtıldı. Ek olarak Boing Boing, Something Awful, Fark.com, Uncyclopedia gibi sitelerde de yer aldı. Uçan Spagetti Canavarı, Akıllı Tasarımın öğretilmesine karşı bir sembol haline dönüştükçe medya da konuyu işlemeye başladı.

Ağustos 2005'te, okuyuculardan birinin tepkisi üzerine BoingBoing.net sitesi İsa'nın Uçan Spagetti Canavarının oğlu olmadığını deneysel olarak kanıtlayabilen ilk kişiye 250.000$ "akıllıca tasarlanmış nakit" ödül vereceğini açıkladı, daha sonra da ödülü 1.000.000 dolara çıkardı. Bu söz konusu yaratılışçı Ken Hovind'in bilimcilerce mantık yanlışlarıyla dolu olduğu söylenen söz konusuna gönderme yapmaktaydı (Ken Hovind evrenin ve yaşamın ortaya çıkışının açıklanmasında evrimin "mümkün olan tek yol" olduğunu kanıtlayana 250.000$ ödül verecekti).

 

Gözde kültürde Uçan Spagetti Canavarı

 

Bazı siteler Pastafaryanizmi destekleyen tişörtler, kahve bardakları vb. eşyalar satıyor.

Playboy dergisinin Ocak 2006 sayısında Kansas Okul Kurulu'na gönderilen açık mektubun bir kısmı yayımlandı.

Richard Dawkins, Tanrı Yanılgısı adlı kitabındaki bazı görüşlerini anlatmak için The Colbert Report ve Talk of the Nation - Science Friday gibi (ABD'deki) bazı TV programlarında USC'ye başvurdu. Dawkins'in South Park dizisindeki canlandırılmış karakteri de dizinin "Go God Go" bölümünde dine karşı bir sav kullanırken USC'ye başvurdu.

Uçan Spagetti Canavarı The IT Crowd ve South Park gibi (ABD'deki) bazı televizyon programlarında yer aldı.

 

 

Pastafaryan_Kustal_Kitap.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Pastafaryanizm ve Uçan Spagetti Canavarı

   pastafaryanizm, ingilizcede "makarna" anlamına gelen "pasta" ve "rastafaryanizm" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir ve oregon eyalet üniversitesi fizik bölümü mezunu bobby henderson tarafından 2005'te kurulan parodi dinin isimlerinden biridir. uçan spagetti canavarı bu dinin tanrısıdır. dinin diğer bir ismi de uçan spagetti canavarcılığı olarak çevrilebilir. dinin inananları kendilerine "pastafaryan" demektedirler.   dinin kurulma amacı, a.b.d.'nin kansas eyaletinin

   , Yer: Gnoxis Cafe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...