Jump to content

Srebrenitsa Katliamı


NizaL

Önerilen Mesajlar

İnsanlık Tarihinin En Karanlık Sayfalarından Biri Srebrenitsa Katliamı

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan soykırımdır.

Tarih: 11 Tem 1995 – 22 Tem 1995

Büyük bir insanlık trajedisi olan Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 23 yıl geçti...

 

1. "Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?"

 

http://i.hizliresim.com/LDZ8Wb.jpg

 

11 Temmuz 1995 günü yapılan bu katliam insanlık tarihinin en kara sayfalarından biridir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yapılan en büyük katliamdır.

 

2. Nisan 1992 - Bosna Hersek'te savaş başladı

 

http://i.hizliresim.com/Q2v8oG.jpg

 

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımla doğuya doğru hızla ilerledi ve nüfusunun yüzde 75'ini Müslümanların oluşturduğu 36 bin nüfuslu Srebrenitsa'yı ele geçirdi. Birkaç ay sonra Boşnaklar kasabayı geri aldı.

3. Ocak-Mart 1993 - Sırplar Boşnakların elindeki bölgelere karşı saldırıya geçti

 

http://i.hizliresim.com/GDPWOV.jpg

 

Srebrenitsa ve Zepa, Sırpların elindeki bölgenin oldukça içlerinde, düşman birlikler tarafından kuşatılmış bölgeler haline geldi. Çevre bölgelerden kaçan Boşnakların göçü sonucu Srebrenitsa'nın nüfusu 60 bine çıktı. Su, gıda ve tıbbi malzeme kıtlığı başladı.

 

4. Nisan 1993 - Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa, Zepa ve Gorazde'yi ''güvenli bölge'' ilan etti

 

BM Barış Gücü, bu bölgelere asker sevk etti ve Sırp saldırıları durdu. Ancak Srebrenitsa etrafındaki Sırp kuşatması devam etti ve sonraki 2 yıl içinde çok az sayıda insani yardım konvoyunun kasabaya girmesine izin verildi. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

5. Şehre yıllar boyunca yardım malzemesi, özellikle de tuz girişi bilinçli bir şekilde engellemiştir

 

http://i.hizliresim.com/k6G7Pr.jpg

 

Bu şekilde Boşnakları güçsüz bırakıldı ve Mladiç’ten önce açlık çoktan can almaya başladı.

 

6. 9 Temmuz 1995 - Karaciç, Srebrenitsa'nın alınması emrini verdi

 

http://i.hizliresim.com/2anW0N.jpg

 

Sırplar kasabayı ele geçirmek için ''Krivaya 95'' operasyonunu başlattı. Srebrenitsa'yı kuşatan Sırplar, BM barış gücündeki Hollanda askerlerinin gözetleme mevzilerine saldırdı ve 30 kadar Hollanda askerini rehin aldı. Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru , sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi.

 

7. 10 Temmuz 1995 - Sırp ordusu Srebrenitsa'ya top ateşine başladı.

 

http://i.hizliresim.com/Q2v8jr.jpg

 

Sırp ordusu kasabaya bombardımana yeniden başlayacağı ve rehin Hollanda askerlerini öldüreceği tehdidinde bulundu. Hollanda güçleri Sırplara, sabaha kadar geri çekilmezlerse Nato'nun hava saldırısı düzenleyeceği tehdidinde bulundu.11 Temmuz 1995'te Nato savaş uçakları Srebrenitsa etrafındaki Sırp tanklarını bombaladı. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

 

8. Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti

http://i.hizliresim.com/LDZ8qb.jpg

 

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Esir alınan BM askerlerine karşılık olarak kamptakiler Mladiç’e teslim edildi. Daha sonra ortaya çıkan bir video kasetinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.

 

9. 11 Temmuz 1995 - Ratko Mladiç komutasındaki VRS (Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu) birlikleri Srebrenitsa’ya girdi.

 

http://i.hizliresim.com/oV0qMq.jpg

 

Ratko Mladiç komutasındaki VRS (Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu) birlikleri Srebrenitsa’ya girerken Mladiç kameralara şunları diyordu: “Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa'dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz. Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına, Türklerden öç alma vakti gelmiştir.” (Burada Türk dediği ise Bosnalı Müslümanlar elbette.)

10. Sırp vahşeti Avrupa'dan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8372 kişi öldürüldü.

http://i.hizliresim.com/7D7WGr.jpg

 

Tam 10000 kişiyi esir alan askeri grup Mladiç'in emriyle esirleri öldürmeye başladı.

 

11. Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64'ü bulan toplu mezarlara gömdüler.

 

http://i.hizliresim.com/GDPWjv.jpg

 

Öldürülen 8 bin 372 kişiden 3 bininin cesedine hâlâ ulaşılamadı.

 

12. Srebrenitsa'da öldürülen ve kimliği 2013 yılında belirlenen 409 kişi, katliamın 18'inci yıl dönümünde toprağa verildi.

 

http://i.hizliresim.com/pnXMOz.jpg

 

13. Lahey Adalet Divanı katliamı 'soykırım' olarak kabul etti

 

http://i.hizliresim.com/Y6q8oD.jpg

 

14. Saldırının baş sorumlusu General Ratko Mladiç, Sırbistan İstihbarat Teşkilatı tarafından 2011 yılında yakalandı

 

http://i.hizliresim.com/BzvWjG.jpg

 

Ölümlerden doğrudan sorumlu olduğu suçlamasıyla karşı karşıya olan Ratko Mladiç halen Lahey'deki Uluslararası Eski Yugoslavya Savaş Suçları Özel Mahkemesi'nde yargılanıyor.

 

15. Ve ‘Bosna Kasabı’ Karaciç, Srebrenitsa soykırımından suçlu bulundu

 

http://i.hizliresim.com/lZ3PAp.jpg

 

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosna Savaşı sırasında 11 ayrı suçtan yargılanan Sırp lider Radovan Karaciç'in Srebrenitsa'da işlenen soykırımdan suçlu bulundu. 11 ayrı suçla yargılanan Karaciç, toplam 10 suçtan hüküm giydi, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

http://i.hizliresim.com/1EVaRb.jpg

 

"Biz burada, toprağın altındayız. Oysa sizin sevdiğiniz kadar seviyorduk yaşamı!"

Srebrenitsa Soykırımı'nın 23. yıldönümünde vahşice öldürülen binlerce kişiyi rahmetle anıyoruz.

 

onedio

NizaL tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adalet zamanı tecelli ettiğinde tanrının sizi bağışlaması için yalvaracaksınız! O karanlık çukurun en dibinde gök yüzüne ulaşmak için elinizi uzattığınızda, o küçük kurşunlarla canına kıyılan minik bedenlerin sahipleri ışığa doğru sizlere el sallayacaklar!

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Adalet zamanı tecelli ettiğinde tanrının sizi bağışlaması için yalvaracaksınız! O karanlık çukurun en dibinde gök yüzüne ulaşmak için elinizi uzattığınızda, o küçük kurşunlarla canına kıyılan minik bedenlerin sahipleri ışığa doğru sizlere el sallayacaklar!

 

Vahşetin ızdırabını yaşatanlar bunun vebali ile yüzleşsinler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ruanda Katliamı

   [video=youtube_share;cS-0OFPdK5g]           Hotel Rwanda IMDB 8.1       Hotel Ruanda (Orijinal ismiyle: Hotel Rwanda), Ruanda Soykırımı'nı konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George'dur. Kanadalı, İngiliz, İtalyan ve Güney Afrikalı firmaların ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu Don Cheadle'dir. Filmin yönetmeni olan Terry George, A. Kitman Ho ile birlikte filmin yapımcılarındandır. Ruanda'nın başkenti Kigali'deki bazı çekimler dışında filmin büy

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Nanking Katliamı

   +18 yazı ve görüntüler içerir. Daha doğrusu, insanlık dışı yazı ve görüntüler...     Uzakdoğu'nun gördüğü en büyük katliam... Yabancı kaynaklarda araştırıyorsanız eğer, bu katliamın adı; "Nanking Massacre" olarak geçmesinin yanında, "Nanking Atrocities" ya da "Rape of Nanking" yani "Nanking Tecavüzü", "Nanking Canavarlığı" olarak geçer. Japon askerlerinin bin bir güçlükle teslim aldıktan sonra Çinlilerin bir dönem başkenti olan Nanking'de yaptığı katliamların adı konulacak derecede değil.

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Tarihin En Dehşet Verici Eylemlerinden Biri: Columbine Lisesi Katliamı

   20 Nisan 1999'da bir lisede, Eric Harris ve Dylan Klebold adlı iki öğrencinin baş kahramanı olduğu, son yılların en üzücü ve ürkütücü katliamlarından biri gerçekleşti. Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/32539294 Fotoğrafta gözüken yer katliamın gerçekleştiği Columbine Lisesi.   Bu fotoğraftaki kişiler de katliamı gerçekleştirenler.   Mezun olmalarına iki hafta kalmışken bu eylemi gerçekleştiren Eric Harris ve Dylan Klebold'u biraz daha tanımak gerekirse; Eric`in çocukluğu, babası

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • İstanbul'da Kedi Katliamı!

   Ciddi anlamda kaldıramayacaklar izlemesin. Sabahtan beri gözümün önünden gitmiyor. http://www.youtube.com/watch?v=OZ47mfvskXc   İstanbul Fatih’te esrarengiz hayvan katili 2 yavru kediyi önce defalarca tekmeledi; sonra da ayaklarının altına alıp sokak ortasında öldürdü. İnsanın kanını donduran görüntüler güvenlik kamera kayıtlarına saniye saniye yansıdı.   MAHALLEDEKİ SERİ HAYVAN ÖLÜMLERİ Olay, art arda yaşanan hayvan ölümlerinin peşine düşen mahallelinin çabasıyla ortaya çıktı. Esrareng

   , Yer: Gündem

  • 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı

   2 temmuz 1993 cuma günü, cuma namazını kıldıktan sonra Sivas'ta organize bir şekilde toplanarak içinde insanların olduğunu bile bile Madımak Oteli' ni ateşe verildi. O sırada içerde olan Aziz Nesin itfaiye ekiplerince bir çanta gibi muamele görerek kurtarıldı (!)     Muhibe Akarsu - 37 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı Gülender Aka - 25 yaşında Metin Altıok - 52 yaşında, şair, yazar Ahmet Alan - 22 yaşında Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci Sehergül Ateş -

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...