Jump to content

Döviz Kurları 2018’e Nasıl Başladı? Yıl Sonu için Beklentiler Neler?


kukla34

Önerilen Mesajlar

Döviz kurları için geçen yıl oldukça karmaşık geçti. Ya da bizler öyle sanıyorduk; çünkü 2018 yılına hızlı başlayan dolar kuru, Mart ayında rekor üstüne rekor kırdı ve 4 liranın üzerini gördü. 2018 yılı için fazlasıyla umutlu olan ekonomistlerin ise hevesi kursağında kaldı. Çünkü düşüş beklentileri suya düştü ve neredeyse hepsi yanıldı.

 

Döviz kurlarına baktığımızda, dolarla birlikte hareket ettiklerini görüyoruz. Doların yükselişi ile diğer dövizler de Türk lirası karşısında ezici bir şekilde yükseliyorlar. 2018 yılına nitekim sakin başladılar; ama sürekli bir tetik anında yaşamamıza neden oldular. En ufak bir gelişmede hemen yükseliş eğilimine girdiler. Zaten bunlara bağlı olarak da 2018’in ilk çeyreği, neredeyse tüm dövizlerin Türk lirası karşısında rekor kaydetmesiyle sonlandı.

 

Şimdi döviz kurlarının 2018 yılına nasıl başladığına ve yıl sonunda hangi aralıklarda olabileceğine göz atalım:

Dolar Kuru 2018’e Nasıl Başladı

dolar-kuru-2018e-nasil-basladi-yil-sonu-icin-beklentiler-neler.jpg

 

Dolar kuru, 2017 yılının sonunda uzmanların beklentilerini karşılarcasına sakin başladı diyebiliriz. Çünkü ABD ile başlayan vize krizi, çözüme ulaştırılmıştı ve USD/TRY paritesi 3,7700 seviyesini kendine destek olarak belirlemişti. Aşağı yönlü baskılar ise bir süre daha bu şekilde devam etti ve kısa süreliğine 3,7000 seviyesinin altı test edildi.

 

Yılı 3,7900 seviyesinden kapatan dolar, yeni yıla 3,7575 liradan başladı. Buna karşın tam değerlendirmeler yapılamıyordu. Dolar Endeksi’nin 91,75’e kadar gerilemesi ve Eylül ayındaki kazançlarını geri vermesi ise dolar düşüşe geçmişti. Dolayısıyla TL karşısında da geriledi.

 

Enflasyon rakamları ise dolar kurunun seyrini belirleyecek en önemli makroekonomik veri olarak tanımlanıyordu. Çünkü Aralık ayı enflasyon rakamları için beklentileri yüzde 11,50 – 11,80 civarındaydı. Manşet enflasyonun artışıyla ÜFE arasındaki fark de merakla bekleniyordu. Uzmanlar enflasyonun düşeceğini bekliyordu ve bu durum TL’ye olumlu yansıyordu.

 

2017 Aralık ayına ait enflasyon verisi 3 Ocak 2018’de TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Kasım ayına oranla yüzde 0,69 oranında artış ile yüzde 11,92 seviyesinde geldi. Ekonomistler yine yanılmıştı ve beklentileri aşan bir enflasyon verisi açıklanmıştı. Dolayısıyla durum dolar kuruna yansıdı ve 3,8000 bandına yükseldi. Mart ayına kadar da 3,75 – 3,80 bandında dalgalanmaya devam etti.

 

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yeni başkanı Jerome Powell ile yeni politikalarını açıklaması ise dolar kurunda kısa süreli atakların yaşanmasına nede oldu. Mart ayına kadar belli bir seviyede kalan kur, bu tarihten sonra atağa geçti ve 4 liranın üzeri birden görüldü.

 

2018 Mart ayında yükselişe geçen dolar kuru, 3,80 liradan başlangıç yaptı ve ardından bu aralığı terk etti. 1 Mart’ta 3,7973 liradan açılış yapan kur, 15 Mart’ta 3,8941 liradan işlem görmeye başladı. 20 Mart’ta ise 3,9441 liradan alıcı buldu ve yükselişini sürdürdü. 23 Mart’ta ise 4,0360 dolar kaydedildi ve kur tarihinde ilk defa 4 liranın üzeri kaydedilmiş oldu.

 

4 liranın üzerini gören kur, düşmeme konusunda inatçı gibi görünüyor. Türkiye 2017 büyüme rakamlarının yüzde 7,4 seviyesinde gelmesiyle bir miktar 3,90 seviyelerine gerilemesine karşın 5 Nisan’dan 4,0430’un üzeri kaydedildi. 6 Nisan’da ise 4,0620 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesi yenilenmiş oldu.

 

Uzmanlar yıl sonunda ise dolar kurunun 4 – 4,20 bandında olacağını tahmin ediyorlar. Bir grup uzman ise 3,70 – 3,90 bandını öngörüyor. Düşük beklentiler konusunda yanılan uzmanlar, bakalım bu sefer doğru öngörülerde bulunabilecek mi?

 

Euro Kuru 2018’e Nasıl Başladı? Yıl Sonu Beklentileri Neler? Yıl Sonu Beklentileri Neler?

euro-kuru-2018e-nasil-basladi-yil-sonu-icin-beklentiler-neler.jpg

 

Euro kuru, dolarla beraber hareket ediyor desek hiç de yanlış olmaz. Çünkü dolarda görülen rekorlar sonrasında Euro kuru da tarihi zirveler kaydetti. Ülkemizde belirleyici kur olan dolar, Euro kurunu da şekillendiriyor. Euro Bölgesi’nde görülen gelişmeler ve Brexit, 2018 yılında Euro kuru için belirleyici diğer etkenler olacağa benziyor.

 

Euro kuru da 2018 yılına sakin bir seyirle başladı. 4,47 liradan yıla başlangıç yapan Euro, iki ayın en düşük seviyesini görmüştü. 9 Ocak tarihinde düşük seviyelerden yükselmeye başlayan Euro, 4,4931 liradan işlem görmeye başlamıştı. Euro’da görülen bu yükseliş, doların da çıkışını tetiklemişti. 16 Ocak tarihinde ise 4,6733 liradan alıcı bulmaya başladıktan sonra bu seviyelerde seyretti.

 

Mart ayına kadar 4,65 – 4,70 lira bandında dalgalanan Euro, 14 Şubat’ta 4,7267 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ardından 16 Şubat’ta 4,7354 ile yeni bir rekor kırdı. Bu yükselişle birlikte yılın başından bu yana yüzde 3,50 oranında yükselmiş oldu.

 

Şubat ayında yüzde 10,26 oranında gelen enflasyon rakamları, Euro kurundaki yükselişi bir kere daha tetikledi. 4,7107 liradan işlem gören Euro, yükselişini sakin bir şekilde Mart ayına kadar sürdürdü. Mart ayının sonlarına doğru 4,75 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Bu yükselişle birlikte Natixis analistlerinden Micaelle Feldstein, Euro’nun gelecek haftalarda 5 lirayı göreceğini tahmin etmişti.

 

Bu rekorun üzerinde fazla geçmeden 4,80 rekoru da kırıldı. 21 Mart tarihinde Euro kuru, 4,8056 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Gün boyu yükselen Euro, 23 Mart tarihinde 4,95 lira ile yeni bir rekor kırdı. Mart ayının sonunda açıklanan Türkiye büyüme verileri ile bir miktar gerileyen kur, Nisan ayına 4,90 bandından başlangıç yaptı.

 

Yıl sonunda Euro kurunun 5 liranın üzerinde olması bekleniyor. 5,00 – 5,20 bandın beklentiler dahilinde yer alıyor.

 

Sterlin Kuru 2018’e Nasıl Başladı? Yıl Sonu Beklentileri Neler?

sterlin-kuru-2018e-nasil-basladi-yil-sonu-icin-beklentiler-neler.jpg

 

Sterlin, Euro ve dolarda görülen yükselişlerle birlikte Türk lirası karşısında yeni rekorlar kaydetti. Yeni yıla 5,1195 liradan başlayan sterlin kuru, 18 Ocak tarihinde 5,2762 ile yeni bir rekor kırdı. Ocak ayının kapanışında ise 5,3463 lirayı kaydetti. Bu seviyelerde Şubat ayını geçiren Sterlin kuru, Mart ayına 5,2302 liradan başladı. Ardından da ardı ardına yeni rekorlar kırmaya başladı.

 

Sterlin kurunda en belirleyici faktör, şu an için Brexit gözüküyor. AB’den çıkış ile ilgili gelişmelere bağlı olarak sterlinde dalgalanmalar devam ediyor. 21 Mart tarihinde 5,4765 ile yeni bir rekor kıran sterlin, ertesi gün 5,5730 ile yeni bir rekor kaydetti. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararıyla birlikte yükselen sterlin, Nisan ayına 5,65 – 5,70 bandından başladı.

 

Yıl sonu beklentilerine baktığımızda ise sterlin kurunun 5,80 – 6,00 lira seviyelerine ulaşması mümkün görünüyor. Bazı uzmanlar ise Brexit nedeniyle mevcut seviyelerin korunacağını düşünüyor.

 

BONUS: EUR/USD Paritesi 2018’e Nasıl Başladı? Yıl Sonu Beklentileri Neler?

eur-usd-2018e-nasil-basladi-yil-sonu-icin-beklentiler-neler.jpg

 

EUR/USD tarafında da oldukça dalgalı bir seyir izleniyor. Piyasaların iki güçlü parasının birbirine karşı değerinde, birçok faktör dikkat çekiyor. Uzmanlar ise paritenin zorlu bir yıl geçireceğini düşünüyorlar. FED’in faiz artırım politikası ile ilgili beklentilerin doları, Euro karşısında zorlayacağı beklentilerini güçlendiriyor.

 

ABD’de faizlerin yükselmesi, yatırımcıların yüksek getirili yatırım araçlarına yönelmesi gibi durumların doları desteklediği bilinir. Ama durum biraz daha farklı gözüküyor. Mevcut koşullar değerlendirildiği zaman Euro’nun doları oyun dışına itmeye başladığı görülüyor. Öyle ki 2017 yılının başında Euro, dolar karşısında yaklaşık yüzde 11,5 oranında değerlendi.

 

2018 yılına 1,2007 dolardan başlayan EUR/USD paritesi, 10 Ocak tarihinde 1,1929 dolara kadar geriledi. Buna karşın 16 Ocak’ta 1,2270 liraya kadar çıkış gerçekleştirdi. Bu seviyelerde gezmeye başlayan EUR/USD paritesi, 2 Şubat tarihinde 1,2467 ile yılbaşından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. 1 Mart’a ise 1,2392 seviyesinden başladı ve bu aralıktan işlem görüyor.

 

Uzmanların yıl sonu beklentileri ise 1,27 – 1,30 bandına işaret ediyor. Bazı uzmanlar 1,5 bandına kadar çıkabileceğini öngörse de bunun uzak bir ihtimal olduğu değerlendiriliyor.

 

 

Kaynak: http://www.paritefiyatlari.com/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kayıp Ruh Parçası (Soul Retrieval) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır?

   Soul Retrieval (Ruhun kayıp parçalarından bir veya birden fazlasının şaman tarafından bulunup bedene geri üflenmesi) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır   Soul Retrieval: Mending the Fragmented Self (Ruhun Geri Getirilmesi: Parçalanmış Benliği Tamir Etmek) kitabım için araştırma yaptığım sırada dünya üzerindeki çoğu şamanik kültürün ruh kaybının hastalık nedeni olduğuna inandığını gördüm.   Duygusal veya fiziksel travma yaşadığımızda, ruhumuzun bir parçasının bu deneyimi atlatabilmek için

   , Yer: Witchcraft

  • Bir Peri Çağırmak İçin

   Bu büyüyü bir peri çağımak için kullanın   Gerekli Malzemeler 3 çiçek 2 yaprak 4 mum (doğayı simgeleyen 4 farklı renkte) Kağıt Kalem Renkli kalemler Tahtadan yapılma bir şey("something made of sticks" çeviriden emin değilim yazan kişinin ingilizcesi rezalet ) Düz zemin Ağaç Su   Mumlardan bir kare yapın, Kağıda bir peri çizin, renklendrin, isim verin, resmin etrafına çiçekler ve yapraklardan oluşan "hediye" nizi koyun, düz bir zemine yerleştirin ve resmin yanına su dökün. ay

   , Yer: Witchcraft

  • Bir Kimseyi Kendinizden Soğutmak İçin Büyüler

   1. Karayılan Kökü Büyüsü Banyo, hem ilişkiyi sonlandırmak hem de size zararı dokunan bir kimsenin cesaretini kırıp uzaklaştırmak için kullanılır. Karayılan kökünü yanınızda taşımak ise sadece ilişkiyi sonlandırmaya yarar.   - Kıyılmış karayılan kökü (black cohosh) üzerine kaynar su ekleyerek demleyin. - Küveti su ile doldurun. - Karışım soğuyana kadar bekleyin. - Küvete girin ve durulanmadan önce karışımı posasıyla birlikte tüm bedeninize uygulayın. 2. Ayrılık Tozu (I) - Bu bitkilerin k

   , Yer: Witchcraft

  • Tarot ile Zamanlama Nasıl Tahmin Edilir?

   Bir Kelt Haçı açılımı yaparken, olayın ne zaman olacağını ortaya çıkarabilecek üç kart vardır: öneri kartı (7. kart), sonuç kartı (10. kart) ve destenin en altında kalan kart. Sezginiz size hangisinin büyük olasılıklı olduğunu söylese de, her üç olasılığı da kabul etmek en iyisidir.     Büyük Arkana     Joker - Ne zaman hazır olursan Büyücü - Çoktan başladı Azize / Azize - Tam olarak ne zaman olduğunu biliyorsun İmparatoriçe - Hasat mevsimi boyunca İmparator - Neredeyse bitti Aziz / Yükse

   , Yer: Tarot

  • Android için favori uygulamalarım

   Android favori oyunlarım : 1-Avakin life: role playing 3d sanal gerçeklik oyunu beni çok şaşırtan bir oyun her ay yeni konular,itemler hepsi çok güzel indirirseniz haber verin ekliyim arkadaş olarak. 😊 2-Brain test: zeka ve bulmaca oyunu vakit geçirmek için güzel bir oyun . 3-clash of clans: strateji oyunu . * * Android favori photo editor uygulamalarım: 1-PicsArt: çok severek kullanıyorum birçok ayrıntılı özelliği var. 2-Picskit: picsart'ın akrabası diyeb

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...