Jump to content

Yakutistan’da Türki Yazıtlı 1.000 Yıllık Takı


NizaL

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/lZEG6p.jpg

 

Üzerinde Türki yazıt bulunan ve mamut kemiğinden yapılmış 1.000 yıllık takı

 

1.000 yıllık takıyı bulan 5. sınıf öğrencisi Pavel Yakovlev’in köyü, bölgesel başkent Yakutsk’un 100 kilometre kuzeyinde ve dünyanın en soğuk şehri olarak biliniyor.

Takının üzerindeki dört kelimenin Orhun Yazıtları tipinde olduğuna inanılıyor.

Bu tür yazılar genel olarak, dünyanın en soğuk bölgesi ve Rusya Federasyonu içindeki en büyük bölge olan Sakha Cumhuriyeti olarak da bilinen Yakutistan’daki kayalar üzerinde bulunuyordu.

 

Araştırmacı Ninel Malysheva, bu tür runik yazıların çok nadir olarak tılsım ya da muska gibi eşyalar üzerinde görüldüğünü söylüyor.

Malysheva, “Namsky ilçesinde bulunan bu kemiğin gerçek olduğu doğrulanırsa, büyük bir bilimsel keşif olacak.” diyor.

“Paleontologlar, arkeologlar ve Türkologları içeren kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor.”

 

http://i.hizliresim.com/VDEn1q.jpg

 

Türki runik yazı yazılmış 1.000 yıllık takı

 

Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’nin bir parçası olan Yazıt Müzesi’nde, yazıtın tam olarak tarihlendirilmesi ve deşifre edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Bir teoriye göre takının üzerindeki yazılar, bir tür iyi dilek ifade ediyor olabilir, ancak bilim insanları bu yazının kesin anlamı çözmeyi umuyor.

 

Yakutistan’daki Türk runik yazıtlarının bir başka örneği de Petroglif yazıtları. Petroglif, Yakutistan’a yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan ve toprak boyası ile yapılmış bir yazıdır. Bunlar, dünyanın en kuzeydeki runik yazıtı olarak da biliniyor.

 

Son yüzyılın ortalarında araştırmacılar, bu yazıtların bir Ortaçağ hazinesinin yerini gösterdiğini düşünüyordu. Yazıtın tam çevirisi şu şekildeydi: “Az kabilesinin incileri”

Bu tür Türki yazıtlar 1.000 yıl veya daha öncesine tarihleniyor.

 

Göktürk ya da Orhun yazıtları olarak bilinen eski Türki yazıtlar, Göktürkler ve diğer erken Türk hanlarının 8. ve 10. yüzyıllarda kullandıkları alfabe ile yazılmıştı.

8. yüzyılın başlarına ait bu yazıtlar, adını Moğolistan’daki Orhun Vadisi’nden almıştı ve 1889 yılında Nikolai Yadrintsev tarafından keşfedilmişti.

Bu Orhun yazıtları Vasily Radlov tarafından yayınlandı ve 1893’te Danimarkalı filolog Vilhelm Thomsen tarafından deşifre edildi. Bu yazı sistemi daha sonra Uygur Kağanlığı’nda kullanıldı.

 

http://i.hizliresim.com/1ENWl1.jpg

 

Yakutistan’daki Türk yazıtlarının bir başka örneği de Petroglif yazıtı

 

Ayrıca yazıtların bir Sibirya versiyonu da 9. yüzyıl Yenisey Kırgız yazıtlarından biliniyor. Bu versiyon, Türkistan’ın Talas Vadisi’nde ve 10. yüzyılın Eski Macar alfabesinde muhtemelen kuzenleri vardı. Genellikle sağdan sola doğru yazılıyordu.

 

Yakut runik harfler Sibirya’da en az incelenen yazıtlar olma özelliğini taşıyor. Bu yazıtlar, Dilbilimciler ve Türkologlar arasında ateşli tartışmalara neden oluyor. Ancak yeni keşfedilen yazıtların birçoğu Yakutistan’da bulunuyor. Burada bulunanların sayısı yaklaşık 90 kadar.

Yakutistan’da bulunan runik yazıtların birçoğu hâlâ deşifre edilmedi.

 

Siberian Times. 5 Temmuz 2018

Erman Ertuğrul

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • Birden fazla farklı doğal taşı takı olarak kullanabilir miyim?

   Başlıkta yazdığı gibi sorum gayet net, birden fazla farklı doğal taşı takı olarak kullansam ne olur? Hepsinin etkisinin görür müyüm veyahut enerjileri çakışır mı? Böyle bir olay var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bir de melek kuvars aura taşı aramaktayım Türk sitelerinden, bildiğiniz yer var mıdır? Ya da İstanbul'dan, Ankara'dan satın alıp Malatya'ya sipariş verebileceğim bir yer falan? Teşekkürler şimdiden.

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • 150 Milyon Yıllık Kaplumbağa Fosili

   Çin'in güneybatısında 150 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu.   http://i.hizliresim.com/4zqBdq.jpg   Şinhua'nın haberine göre, Çongçing bölgesinde yaşayan çiftçi Liu Çangyu, kaplumbağa kabuğu şeklinde bir kaya buldu. Liu'nun kızı, babasının bulduğu kaplumbağa kabuğunun fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Wechat'tan paylaştı.   Sosyal medyada yayılan fotoğraflar, Çongçing'deki Jeolojik Park paleontologlarının dikkatini çekti ve Liu, fosilin incelenmesi amacıyla parka davet edildi. Y

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Kudüs’te 1.000 Yıllık İslami Muska

   Kudüs’te, üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.” yazan 1.000 yıllık muska bulundu. http://i.hizliresim.com/6N8Ay7.jpg   Kudüs’te bulunan 1.000 yıllık muska. Üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor”   Arkeologlar, Kudüs’ün en eski tarihi yerlerinden birinde, bir kuruş büyüklüğünde 1000 yıllık bir kil muska keşfetti. Küçük takı, Kareem adında bir adama aitti ve üzerinde kişisel bir dua yazıyordu: “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.”   İsrail Eski Es

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...