Jump to content

Vücudun Kanserli Hücreleri Yemesini Sağlayan İlaç


NizaL

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları, vücudun kanserli hücreleri "yemesini ve yok etmesini" sağlayan özel bir ilaç üretti.

 

http://i.hizliresim.com/DD3bgy.jpg

 

İlaç, histiyosit adlı beyaz kan hücrelerinin etkinliğini artırıyor. Bağışıklık sistemi, histiyositi, istenmeyen "yabancı işgalci" hücereleri yiyip yok etmek için kullanıyor.

 

Tıp dergisi Nature Biodemical Engineering, ilacın fareler üzerinde yapılan testlerinin, bu tedavi türünün göğüs ve deri tümörlerine karşı etkili olduğunu gösterdiğini bildirdi.

 

İlacın üretilmesini sağlayan ABD'li bilim insanları, tedaviyi birkaç yıl içinde insanlar üzerinde de denemeye başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kanserle mücadelede bağışıklık sistemine odaklanan çalışmalar, tıp alanında küresel çapta artış gösteriyor.

 

Histiyositlerin hali hazırda bakteriyel ve salgın enfeksiyonlarına karşı mücadelede etkin oldukları biliniyor. Zira histiyositler "yabancı işgalcileri" tanıyıp bunlara saldırabiliyor.

Ancak histiyositler kanserle mücadelede çok etkili değiller çünkü tümörler kendi hücrelerimiz içinden doğuyorlar ve bağışıklık saldırılarından saklanmak için zeki mekanizmalara sahipler.

 

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Dr. Ashish Kulkarni öncülüğünde yapılan çalışmada oluşturulan ilaç ise iki yönlü olarak işliyor.

Birincisi, kanser hücrelerinin saklanmasını ve histiyositlere "beni yeme" sinyalinin gönderilmesini durduruyor. İkincisi ise tümörlerin histiyositlere uysal olmalarını söylemesine engel oluyor.

 

Araştırmacılar, bu tedavinin diğer kanser türleri için de kullanılma olasılığının bulunduğunu belirtiyor.

 

BBC Türkçe

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kan Hücreleri Gerçek Beyin Hücrelerine Dönüştürüldü

   Stanford Üniversitesi araştırmacıları son yılların en iddialı çalışmalarından birisini yaparak, tarihi değiştirecek bir teknik keşfettiklerini açıkladılar. İnsandan alınan kan örneği içindeki bağışıklık hücreleri, bu teknikle 3 hafta içinde birer beyin hücresine, yani nörona dönüştürülüyor.     Modern bilimin sunduğu pek çok imkan sayesinde, vücudumuzun farklı bölümlerinden aldığımız hücreleri, nöronlara dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu konuda yapılan araştırmalarda fareler üzerinde yapılan keş

   , Yer: Sağlık

  • Ağır Psikolojik İlaç Kullananların Seçebileceği Meslekler

   2004 mezunuyum hastalık yeni başladığı zaman üniversiteye girme hayalim suya düştü son 5 senedir ise evde yalnız takılarak zaman geçiriyorum lise mezunlarının seçebileceği kariyer yönünden bolca meslek var ama benim ilaç kullanmam ve 11 saat uyumam çalışmama engel oluyor peki hangi mesleği seçebilirim ve 6 saat çalışmak şartıyla iş bulabilirim kariyer açısındanda olabilir parasından değilde zaman geçirmek arkadaş ortamı sağlamak açısından

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Teistlik ile Nonteistlik Arasında Kalmanızı Sağlayan Deneyimler

   Bu çok popüler bir konu. Biz bunu genelde yaşı geçmiş bilim adamlarında görüyoruz. Ve anında magazinleştirilir. Mesela X bilim adamı kendini bildi bileli agnostik yada ateistir, ama çok değişik bir deneyim yaşar ve dine döner.   Sizlerin hayatınızda böyle hiç bu şekilde tecrübe ettiğiniz olaylar oldu mu? Bu tecrübeleri bilimsel olarak nasıl olduğunu bulup aynı akılcı yolunuzda devam mı ettiniz? yoksa yahu harbiden bunların dediği gibi bir Tanrı var mı diye iç geçirdiniz mi?   İlk tecrübe b

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Dilek’in ‘Ücretsiz İlaç’ Sevinci

   Dilek’in ‘ücretsiz ilaç’ sevinci Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın para yardımını reddeden kanser hastası Dilek Özçelik, ilaçlarından birini ücretsiz alabilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Özçelik, kendisini ziyaret eden Sağlık Bakanı'nın “Artık endişelenme ve moralini yüksek tut” dediğini aktardı.   http://img834.imageshack.us/img834/2691/130417dilekhastanedehme.jpg   EDİRNE - Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören lenf kanseri hastası Dilek Ö

   , Yer: Gündem

  • Bakan Kanserli Kızı Ağlattı

   Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediye binasından çıkarken yanına üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen, kemoterapi gördüğü için saçları dökülen genç bir kız yaklaştı. Bakanın elini tutan genç kız, kanser hastası olduğunu söyleyerek, yurt dışından ilaçlarını getirtemediği için yardım istedi. Bunun üzerine Bakan Bayraktar cebinden çıkardığı parayı yardım isteyen genç kızın hırkasının cebine koydu. Ardından da Edirne Valisi Hasan Duruer ve protokol üyeleri ile belediye binasının 3

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...