Jump to content

Geçici Göl: Agassiz


NizaL

Önerilen Mesajlar

13 Bin Yıl Önce Buzul Çağı'nın Sonundaki Erimelerle Oluşmuş Geçici Göl: Agassiz

 

http://i.hizliresim.com/dB3V1n.jpg

 

Günümüzden yaklaşık 2.5 milyon yıl önce başlayan buzul çağı, yaklaşık 14 bin yıl önce sona ermişti ve şu anda içinde bulunduğumuz Holosen Çağı başlamıştı. İşte bu dönemin bitişinde büyük bir göl de oluşmuş.

 

Agassiz ismi, 1879 yılında golün buzul erimeleri sonucunda oluştuğunu gösteren ve hazırladığı haritalarda doğal sınırlarını ayrıntılarıyla belirten Louis Agassiz'den geliyor.

 

30.000 yıl önce Kuzey Amerika'yı tamamen kaplayan buzullar, buzul çağının sona ermesiyle erimeye başladılar. Güneyden kuzeye doğru ilerleyen erime etraftaki yükseltilerin arasında birikerek doğal bir baraj gölü oluşturdu. Baraj ise kuzeydeki dev buzullardı.

 

http://i.hizliresim.com/nlMqXB.jpg

 

Günümüzden 13.000 yıl önce, biriken sular Monitoba, batı Ontario, Kuzey Minnesota, Kuzey Dakota'nın doğuşu ve Saskatchewan'ı büyük ölçüde doldurmuştu. Bu haliyle 440.000 kilometre kareye ulaşan göl, Hazar Denizi'nden bile büyüktü.

 

Tarih boyunca birçok kere sızıntılar ve doğal baraj yıkılmaları yaşandı ama en büyük olay günümüzden 8.400 yıl önce Hudson Körfezi'ni kaplayan buzulun erimesiyle gerçekleşti. Yapılan hesaplara göre, bu erime sonucu göldeki bütün şu okyanuslara aktı ve deniz seviyesini bir seferde 1-3 metre arasında yükseltti. Bu yükselmenin bir seneden kısa sürede tamamlandığı tahmin ediliyor.

 

http://i.hizliresim.com/NDAQzL.jpg

 

Erime olayının küresel etkileri hesaplanamayacak kadar büyük. Okyanusa karışan tatlı su nedeniyle küresel iklimin değiştiği, okyanus akıntılarının dengesizleştiği ve deniz seviyesindeki yükselmenin, batı kültürlerinde büyük tufan olarak yorumlanan olaya neden olduğu düşünülüyor.

 

Ekşişeyler

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Geçici dövme yapımı.(evde deneyin sonuç süper)

   http://www-arhiiv.postimees.ee:8090/sakala/failid/139/208tatto_S.jpg     Kısaca malzemeler Oksijen suyu ( Eczaneden alabilirsiniz ) Hint kınası Kürdan Koltuk altı kremi Aydınger kağıdı ( Kırtasiyeden ) Dövme deseni STABİLO KALEM (Her kırtasiyede vardır belki evinizde de vardır )   Arkadaşlar saydıklarımı elde ettikten sonra ki hepsi basit şeyler zaten kolayca bulursunuz.   Hint kınasını küçük bir kapak gibi bir şeye 1 ve ya 2 çay kaşığı kadar koyun sonra oksijenli suyu üstüne dö

   , Yer: Gothic Dream

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...