Jump to content

Emtia ve Parite Fiyatları 2018’de Nasıl Bir Korelasyon Sergiliyor?


kukla34

Önerilen Mesajlar

2018 yılı oldukça hareketli bir şekilde başladı. Neredeyse yılın ilk yarısı dolar kurunda görülen rekorlarla tamamlandı. Her yeni günde birkaç rekor kıran dolar kuru, yılbaşından bu yana yüzde 20’e yakın yükselmiş oldu. Bu durum emtia fiyatlarına da yansıdı diyebiliriz. Çünkü doların küresel alanda da güçlenmesi nedeniyle bazı emtialar rekor yükselişler gerçekleştirdi. Dolar kurunda görülen dalgalanmalar en çok gram altın fiyatında hissedildi diyebiliriz.

 

Ons altında düşüşler görüldüğü sırada bile gram bazında yükseliş gözlemlenmiştir. Ons ve gram altının birbirine ters hareket etmesi ise şaşılacak bir durum değildir. Çünkü ons altın, dolar bazında fiyatlanırken; gram altın dolar kuruna göre değişim kaydetmektedir. Bu durum da gram altının rekor kırmasını açıklayan en büyük korelasyondur.

 

Şimdi dolar kurunun yükselişine ve emtia fiyatları ile arasındaki korelasyona göz atalım:

Dolar Kuru Yılbaşından Beri Nasıl Seyrediyor?

 

http://www.paritefiyatlari.com/wp-content/uploads/2018/05/dolar-kuru-yilbasindan-beri-nasil-seyrediyor.png

 

Dolar kuru 2018 yılına 3,7656 liradan başlangıç yaptı. Mart ayına kadar yataya yakın dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, daha sonra şahlandı ve tarihi rekorlar kırmaya başladı. Öyle ki Mart ayına 3,80 liradan başlayan dolar kuru, ayı 3,95 lira seviyelerinden kapattı. 4 Mayıs 2018 tarihinde ise 4,0394 lirayı gördü ve tarihi bir rekor daha kaydetti. Ama her şey bununla bitmiş değildi.

 

Mayıs ayında görülen 4 lira seviyesinin altına geri dönüş olmazken, 22 Mayıs 2018 tarihinde rekor 4,64 liranın üzeri ile görüldü. Bu kadar kısa sürede yaşanan yükseliş, politik belirsizliklerin etkisiyle tavan yaptı. Aynı zamanda uzmanlar, para ve maliye politikasının birbiri ile çakıştığını söylüyorlar. Buna bağlı olarak da Türk lirasında düşüşlerin hızlandığı ve artık önlenemez bir hal aldığı dile getiriliyor.

 

Dolar kurunda görülen rekorlar, akaryakıt fiyatları başta olmak üzere birçok alanda zam olarak karşımıza geliyor. Emtia fiyatları ise genel olarak dolarda görülen yükselişe paralel olarak artmaya devam ediyor. Ayrıca diğer döviz kurları da dolardaki rekorlara eşlik ediyor ve neredeyse hepsinde rekorlar görülüyor.

 

Gram Altın Yılbaşından Beri Nasıl Seyrediyor?

gram-altin-yilbasindan-beri-nasil-seyrediyor.jpg

 

Emtialar, genel olarak dolarda görülen yükselişe bağlı olarak dalgalanmaktadır. Ama bu noktada, dolar yükseldiği için emtialar düştü veya çıktı demek, tam olarak mümkün değildir. Çünkü emtia fiyatları sadece dolara bağlı olarak hareket etmezler. Emtianın türüne göre birçok faktör, fiyatlarda görülen dalgalanmada etkili olmaktadır.

 

Özellikle dolar paritelerinde görülen yükseliş trendi, bazı emtialar tarafından yakından takip ediliyor diyebiliriz. Özellikle dolar kurunun, gram altın fiyatında da rekor seviyeleri getirdiği net bir şekilde gözlemlenmektedir. Gram altın fiyat grafiklerine bakıldığı zaman neredeyse 90 derecelik bir eğrinin çizildiği görülüyor. Günlük performansta bile ani çıkışların yaşandığı ve bunun dolar kurundaki hareketle doğru orantılı bir şekilde hareket ettiği gözlemleniyor.

 

Gram altın fiyatı 2018 yılının başında 159 liradan alıcı bulurken, dolar kurunun 4,64 lira rekorunu kırdığı 22 Mayıs 2018 tarihinde 192 liradan alıcı buluyor. Yani sadece 2018 başında alım yapsaydınız bile şu an karlı bir yatırımcı olabilirdiniz.

 

Petrol Yılbaşından Beri Nasıl Seyrediyor?

petrol-yilbasindan-beri-nasil-seyrediyor.jpg

 

Dolarda görülen yükselişe eşlik eden bir diğer emtia da petrol fiyatları oldu. Hem ham petrol hem de brent hızlı bir yükseliş trendi çiziyorlar. Brent petrolde görülen yükseliş ise ülkemizde akaryakıt fiyatlarına doğrudan yansıyor ve zamlar ardı ardına geliyor.

 

Brent petrol fiyat grafiklerini incelediğimiz zaman, dolar kuruna benzer bir eğri çizdiği görülmektedir. Özellikle Şubat ayında başlayan yükseliş trendinin hızlı bir şekilde devam ettiği grafikten anlaşılmaktadır.

 

2018 yılının başında 66 dolardan işlem gören brent petrol, 22 Mayıs 2018 tarihinde 80 dolara yaklaşmış durumda. Dolarda görülen yükselişle doğru orantılı hareket eden bir diğer emtia ise brent petrol olmuştur.

 

 

Kaynak: Emtia ve Parite Fiyatları 2018’de Nasıl Bir Korelasyon Sergiliyor? | Parite Fiyatları

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kayıp Ruh Parçası (Soul Retrieval) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır?

   Soul Retrieval (Ruhun kayıp parçalarından bir veya birden fazlasının şaman tarafından bulunup bedene geri üflenmesi) : Şamanlar Travmaları Nasıl Şifalandırır   Soul Retrieval: Mending the Fragmented Self (Ruhun Geri Getirilmesi: Parçalanmış Benliği Tamir Etmek) kitabım için araştırma yaptığım sırada dünya üzerindeki çoğu şamanik kültürün ruh kaybının hastalık nedeni olduğuna inandığını gördüm.   Duygusal veya fiziksel travma yaşadığımızda, ruhumuzun bir parçasının bu deneyimi atlatabilmek için

   , Yer: Witchcraft

  • Tarot ile Zamanlama Nasıl Tahmin Edilir?

   Bir Kelt Haçı açılımı yaparken, olayın ne zaman olacağını ortaya çıkarabilecek üç kart vardır: öneri kartı (7. kart), sonuç kartı (10. kart) ve destenin en altında kalan kart. Sezginiz size hangisinin büyük olasılıklı olduğunu söylese de, her üç olasılığı da kabul etmek en iyisidir.     Büyük Arkana     Joker - Ne zaman hazır olursan Büyücü - Çoktan başladı Azize / Azize - Tam olarak ne zaman olduğunu biliyorsun İmparatoriçe - Hasat mevsimi boyunca İmparator - Neredeyse bitti Aziz / Yükse

   , Yer: Tarot

  • Pineal Gland-Epifiz Bezi Kireçlenmesini Nasıl Temizler ve Koruruz?

   http://imagizer.imageshack.us/a/img537/6314/aHFmgr.jpg   Birinci adım olarak kireçlenmeyi meydana getirici maddelerden uzak durmamız lazım. 1 – Kimyasallar Flouride, Chlorine ve Bromide gibi kimyasal maddeleri hayatımızdan uzaklaştırmamız lazım, bilhassa fluoride pineal gland tarafından kolayca çekilen bir madde, burada calcium fosfat kristalleri oluşturuyor, diş macunu ve genelde musluk sularında mevcut, ağır zehir içeriği olup pineal glandde kireçlenme yoluyla işlevsiz hale getiriyor, kay

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Uyumlama nasıl yapılıyor?

   Merhaba arkadaşlar.  Ben bi witch shoptan para kesesi, para spell jar vs aldım aldığım yer arındırıp kendinize uyumlayın dedi.  Ama uyumlama nasıl yapılır bılmıyorum yardımcı olursanız sevinirim

   , Yer: Witchcraft

  • Nasıl Yemek Yersiniz?

   Şahsen ben kendimi kaybederek yiyorum kibarlıkla uğraşamam :D

   , Yer: Anketler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...